معاون وزیر نیرو:

توسعه انرژی های تجدید پذیر /اخذ عوارض 30 ریالی به ازای هرکیلو وات ساعت مصرف

تهران - ایرنا - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:اکنون مشترکین برق به ازای هرکیلو وات ساعت مصرف 30 ریال به منظور توسعه انرژیهای تجدید پذیر پرداخت می کنند که افزایش میزان عوارض، می تواند در شتاب دهی برای گسترش این مهم موثر واقع شود.

هوشنگ فلاحتیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت : امروز تامین انرژی های تجدیدپذیر گام جدی دولت در این بخش است که نیازمند تامین منابع است و باید در چارچوب بودجه های سالیانه پیش بینی های لازم به عمل آید .
به گفته وی، عوارض قانونی که از مشترکان برق از سال 1393 اخذ می شود ، برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و بهبود و توسعه بهره برداری از شبکه های برق روستایی به مصرف می رسد.
این مقام مسئول تصریح کرد: مبادله قراردادهایی با بخش خصوصی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی، حمایت از پرداخت 50 درصد هزینه های سلول های خورشیدی (که مقرر است بر بام خانه ها نصب شود) به صورت بلاعوض و خرید برق تولیدی نیروگاه های تجدیدپذیر از دیگر اقدامهای پیش بینی شده ، است.
فلاحتیان افزود: افزایش عوارض 30 ریالی یاد شده ، در سال های آینده می تواند زمینه توسعه هر چه بیشتر انرژی های تجدیدپذیر را فراهم سازد .
پیشتر حمید چیت چیان وزیر نیرو به ایرنا گفته بود : تبصره خاصی در این زمینه در بودجه سال آینده درباره حمایت از استفاده از انرژی های تجدیدپذیر پیش بینی شده که مطابق این تبصره حداقل هفت هزار میلیارد ریال منابع و اعتبارات از محل عوارض متداول کشور برای انرژی های نو اختصاص خواهد یافت.
آرش کردی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر نیز ،ظرفیت کنونی نصب شده کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر را فقط یک درصد سبد انرژی برشمرد و پیش بینی کرد در افق سال 1400 ظرفیت تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
وی خواستار آن شد که وزارت نیرو با تصویب قواعد و قوانین جهانی در این زمینه، انرژی های تجدیدپذیر را جزء لاینفک انرژی های کشور قرار دهد.
اقتصام (4) 3065 ** 1559

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال