ازدواج در کشور کاهش و طلاق افزایش یافته است

اراک-ایرنا- مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور گفت: ازدواج در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل سه و چهار دهم درصد کاهش و طلاق چهار و دو دهم درصد افزایش یافته است.

علی اکبر محزون روز یکشنبه در نشست شورای هماهنگی ثبت احوال استان مرکزی در اراک افزود: در این مدت 520 هزار و 240 مورد ازدواج و 123 هزار و 340 مورد طلاق در کشور به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: به طور میانگین در 9 ماهه امسال در هر ساعت 79 واقعه ازدواج و 18 واقعه طلاق در کشور رخ داده است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: میانگین سن ازدواج مردان در این مدت حدود 28 و نیم سال و دختران حدود 24 سال بوده است.
محزون اظهار کرد: میانگین سن طلاق های ثبت شده نیز برای مردان حدود 35 و نیم و برای زنان 30 و نیم سال بوده است.
وی گفت: در 9 ماهه امسال یک میلیون و 189 هزار و 367 مورد ولادت و 277 هزار و 914 واقعه وفات در کشور به ثبت رسیده و که میزان موالید نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چهار و نیم درصدی و آمار فوتی ها نیز افزایش یک و هشت دهم درصدی را نشان می دهد.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد: جمعیت کشور تا پایان سال 93 به 78 میلیون و 600 هزار نفر و تا پایان آذرماه امسال به 79 میلیون و 490 هزار نفر رسیده است.
محزون گفت: بیشترین میزان ثبت ولادت سال گذشته کشور به ترتیب مربوط به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان و کمترین میزان مربوط به استان های گیلان، مازندران و مرکزی بوده است.
وی ادامه داد: در سال 65 آمار زنان 15 تا 49 ساله کشور که در سن باروری بودند، 10 میلیون و 500 هزار نفر با دو میلیون و 200 هزار موالید اما در سال 90 آمار این گروه سنی در زنان به 22 میلیون و 300 هزار نفر با یک میلیون و 350 هزار موالید رسیده است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ نرخ باروری در منطقه، آسیا و جهان از وضعیت خوبی برخوردار نیست و توجه به این مهم امری ضروری است.

***ضرورت اختلاف آمار های ثبت احوال و ثبت اسناد
معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی نیز گفت: اختلاف آمارهای ثبت احوال و ثبت اسناد باید رفع شود و توجه به این مهم ضروری است.
شکرالله حسن بیگی در این نشست افزود: نباید در بحث آمار بین دو این نهاد اختلافی وجود داشته باشد زیرا آمار اساس برنامه ریزی است.
وی بیان کرد: در برخی از شهرستان های این استان نیز دفترخانه ثبت طلاق وجود ندارد که این نیز یک نقص و مشکل است و باید برای رفع آن تلاش شود.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی ادامه داد: ثبت احوال در راستای برگزاری انتخابات پیش رو نیز وظیفه سنگینی برعهده دارد که باید همه تلاش خود را در این عرصه به کار گیرد و از هیچ کوششی دریغ نکند.
حسن بیگی در خصوص بحث نامگذاری نیز گفت: انتخاب نام نیک از دستورات دین مبین اسلام و سفارش های مورد تاکید پیامبر گرامی اسلام (ص) است که باید در این زمینه فرهنگ سازی مناسب صورت گیرد.
مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی در این نشست گزارشی از وضعیت چهار وقایع حیاتی استان ارائه کرد.
در این نشست از کارمندان برتر ثبت احوال و ثبت یاران برتر استان مرکزی با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.
3005/6012

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال