فراخوان دوازدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن منتشر شد

تهران - ایرنا - رئیس حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن با اعلام فراخوان دوازدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن گفت: این نشست تخصصی اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.

به گزارش عصر شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورای عالی قرآن، محمدتقی میرزاجانی افزود: مقدمات برگزاری نشست تخصصی این شورا در سال 95 با رویکردی علمی ـ آموزشی فراهم شده است و این برنامه از هشتم تا دهم اردیبهشت ماه سال آینده در تهران و با حضور استادان، قاریان، حافظان، مبتهلان و گروه های مدیحه سرایی ممتاز از سراسر کشور برگزار می شود.
وی موضوع این نشست تخصصی را «تواشیح و ابتهال ـ بایدها و نبایدها» و شامل دو بخش علمی ـ تحلیلی و کارگاهی خواند و از همه مجریان نغمه های الهی، صاحب نظران و پژوهشگران این عرصه دعوت کرد تا مقالات خود را در محورها و موضوع های تعیین شده تا 15 فروردین ماه 95 به شورای عالی قرآن ارسال کنند.
میرزاجانی، موضوع های این نشست را «بررسی خاستگاه و تبیین قواعد حاکم بر ابتهال و تواشیح»، «بررسی ویژگی های بایسته متن، لحن و اداء در ابتهال و تواشیح»، «بررسی امکان ورود ادعیه مأثوره و متون فارسی به تواشیح و ابتهال» و «بررسی مکتب های ابتهال و تواشیح در مصر و سوریه و معرفی شخصیت هنری مشاهیر این مکتب ها» اعلام کرد.
«بررسی پیامدهای ورود سبک های جدید تواشیح و ابتهال»، «بررسی پیشنه، سیر تطور و آسیب شناسی تواشیح و ابتهال در جمهوری اسلامی»، «بررسی امکان استفاده از الحان و نغمات غیرعربی از جمله فارسی در تواشیح و ابتهال» و «بررسی تأثیرمتقابل قرائت قرآن کریم، ابتهال و تواشیح بر یکدیگر» از دیگر موضوع های این نشست است.
پژوهشگران و علاقه مندان آثار خود را به دبیرخانه نشست تخصصی شورای عالی قرآن به نشانی تهران، بزرگراه رسالت، روبروی مصلی، مجتمع امام خمینی(ره)، ساختمان 14 ارسال کنند.
فراهنگ**1003**1027

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال