روزنه های امید برای غلبه بر تومور هشت پا

تهران - ایرنا -محققان روش درمانی برای غلبه برتومورهشت پا (لقبی است که پزشکان به سرطان گلیولاستوما می دهند) ارائه کرده اند که نتایج آن روی موش های آزمایشگاهی امیدبخش بوده است.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، گلیولاستوما، نوعی سرطان مغز است که سلول های سرطانی در آن ریشه خود را در محیط اطراف پخش کرده و همانند یک هشت پا خود را به مغز می چسباند.
غلبه بر این نوع سرطان تا کنون مقدور نبوده و بیمار بعد از چند ماه جان خود را از دست می دهد. اخیرا محققان روش درمانی برای غلبه بر این بیماری ارائه کرده اند که نتایج آن روی موش های آزمایشگاهی امیدبخش بوده است.
گلیوبلاستوما(Glioblastoma) یا همان سرطان مغز به علت رفتار سلول های سرطانی که ریشه خود را در محیط پیرامون خود گسترش می دهند با نام 'تومور هشت پا (octopus tumors )' معروف است.
این سرطان تقریبا غیر قابل درمان و مقاوم است و در طول 15 ماه منجر به مرگ بیمار می شود. سالانه گلیوبلاستوما (جی بی ام-GBM) بالغ بر 15000 نفر را در آمریکا می کشد.
یکی از موانع اصلی درمان آن، سد خون مغز است. سد خون مغز شبکه ای از رگ های خونی است که به مواد ضروری اجازه ورود به مغز را می دهند ولی راه بقیه مواد را سد می کنند. هنگام درمان بیماری، انتقال مواد دارویی از میان این سد بسیار ضروری است.
متخصصان نانوذرات در آزمایشگاه ملی لارنس برکلی (Lawrence Berkeley National Laboratory) برای حل این مشکل راهی پیشنهاد داده اند.
تینگ خومحقق بخش علوم مواد آزمایشگاه برکلی، نوع جدیدی از نانوذرات را از پپتیدهای آمفیفیلیک (amphiphilic peptides) و پلیمر های خود آراییده ساخته است که تری اچ ام (3HM) نام دارد. این نانوذرات تمام الزامات مورد نیاز از لحاظ اندازه و پایداری برای حمل موثر مواد درمانی به تومورهای جی بی ام را دارند. آمفیفیلیک ها مواد شیمیایی هستند که هر دو نوع ویژگی آب دوست و چربی دوست را دارند.
در همکاری اخیر بین خو و کاترین فرارا در دانشگاه دیویس کالیفرنیا (the University of California Davis) و جان فورسیات و کریستوف بانکوئیچ از دانشگاه سانفرانسیسکو کالیفرنیا (UC San Francisco)، نانوذرات تری اچ ام بر روی تومورهای جی بی ام موش ها آزمایش شدند. با استفاده از اشکال رادیواکتیو مس (مس-64) در ترکیب با توموگرافی انتشار پوزیترون(positron emission tomography -PET) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی-MRI)، نشان داده شد که تری اچ ام می تواند از سد خونی مغز عبور کند.
خو گفت: نانوذرات تری اچ ام ویژگی های بسیار خوبی برای درمان سرطان مغز از نظر مدت درمان، نفوذ عمیق در تومور و انباشتگی اندک در عضوهایی که هدف نیستند مانند کبد و طحال دارند. این واقعیت که تری اچ ام قادر است از سد خونی مغز جی بی ام موش عبور کند و در بافت تومور انباشته شود، امکان درمان جی بی ام را توسط تزریق دارو به جای اقدامات تهاجمی نشان می دهد. درحالی که هنوز موارد بسیاری برای کشف درباره عملکرد تری اچ ام وجود دارد، ولی تاکنون تمام نتایج مثبت بوده است.
معمولا، داروهای جی بی ام در طول سد خونی مغز از لیپوزوم مخصوصی عبور می کنند که اندازه آن حدود 110 نانومتر است. اندازه تری اچ ام ساخته شده تنها 20 نانومتر است. در آزمایش های انجام شده توسط خو و همکارانش، اندازه کوچک و ساختار سلسله ای منحصر به فرد تری اچ ام در مقایسه با لیپوزوم های 110 نامومتری، دسترسی بیشتری به تومورهای جی بی ام موش را برای این ذرات فراهم کرده است.
خو، که فناوری تری اچ ام را نیز به ثبت رسانده، افزود: من فکر می کنم مواد هیبریدی تری اچ ام می تواند فرصت های درمانی جدیدی برای جی بی ام ایجاد کند اما من انتظار ندارم که این امر به سرعت اتفاق بیفتد.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال