ژن های عامل هوش شناسایی شدند

تهران- ایرنا- محققان موفق به شناسایی دو خوشه ژنی شده اند که عامل هوش و توانایی شناختی مغز است؛ از طرفی در صورت جهش می تواند منجر به بیماری صرع شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا، مطالعات محققان کالج سلطنتی لندن نشان می دهد که دو خوشه ژنی به نام های M1 و M3، در هوش و توانایی های ذهنی از جمله حافظه، تمرکز، سرعت پردازش، استدلال و عملکرد اجرایی موثر هستند. این دو خوشه ژنی متشکل از صدها ژن هستند و تصور می شود که توسط به اصطلاح یک سوییچ مرکزی کنترل می شوند. محققان امیدوارند که بتوانند این سوییچ را تحت کنترل درآورند.
نکته هیجان انگیز این مطالعه در این است که این خوشه ژنتیکی از مقررات یکسانی تبعیت می کنند و با دستکاری یک ژن می توان تمامی ژن های این خوشه را به طور دلخواه تغییر داد.
این مجموعه 'شبکه های هوش' نام گرفته است. محققان برای انجام این آزمایش، هیپوکامپ 122 بیماری را که به تازگی تحت عمل جراحی لوب تمپورال صرع قرار گرفته بودند، بررسی کردند. تحقیقات نشان می دهد همان ژن هایی که با هوش افراد مرتبط هستند، در صورت جهش منجر به اختلال در توانایی های شناختی و بیماری صرع می شوند.
این مطالعه در مراحل اولیه قرار دارد و انتظار می رود در صورت پیشرفت، دستاوردهای ارزشمندی را در زمینه افزایش هوش و توانایی ذهنی و درمان برخی از بیماری های تحلیل برنده حافظه ، در اختیار قرار دهد.
محققان امیدوارند با استفاده از این مطالعه جدید بتوانند بیماران مبتلا به اختلال شناختی را درمان کنند. در حال حاضر بیش از 16 میلیون نفر در آمریکا به این اختلال مبتلا هستند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Neuroscience منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال