بررسی روزنامه های ایران/ یکشنبه 6 دی 1394

مانع تراشی کنگره آمریکا بر سر ِراه «برجام»

تهران-ایرنا- تلاش کنگره آمریکا برای اعمال فشار بیشتر بر ایران که این بار در قالب طرح توقیف دارایی های مسدودشده کشورمان ، بروز پیدا کرده است در روزنامه های امروز به عنوان مانعی در مسیر اجرای توافق هسته ای و برنامه ی جامع اقدام مشترک (برجام)، تعبیر شد.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز یکشنبه 6 دی 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

***سد کنگره و برجام
روزنامه «ایران» در گزارش خود در این ارتباط نوشت: محدودیت صدور روادید برای اتباع ٣٨ کشور، تصویب پرداخت غرامت به گروگان های امریکایی از محل جریمه بانک فرانسوی BNP و نامه مشورتی ٢٢٦ نماینده مجلس امریکا به دادگاه عالی این کشور در مورد تجدید نظر در حکم دادگاه نیویورک برای توقیف سپرده های بانک مرکزی ایران در سیتی بانک امریکا با ادعای واهی دست داشتن کشورمان در وقایع تروریستی ، جملگی قطعات پازلی هستند که از سوی تندروهای امریکایی برای به بن بست کشاندن اجرای «برجام» طراحی شده اند.
در ادامه می خوانیم: سه برنامه جدیدی که بعد از تصویب برجام با هدف کارشکنی در اجرای آن و همچنین نشاندن دوباره ایران در کانون فشار و تحریم در دستور کار تندروهای امریکایی قرار گرفته است در حالی است که مقامات کشورمان بر این باورند که اقدامات مقامات امریکایی بدون توجه به واقعیات منطقه و بین المللی در فضای پس از حل چالش هسته ای و تحت تأثیر فشار محافل اسرائیلی صورت می گیرد. رویکردی که در صورت متوقف نشدن، می تواند به کاهش اعتماد ایران به سیاست های امریکا در دوره پسا برجام بینجامد.
این روزنامه در ستون «اول دفتر» خود هم نوشت: باید میان دستاوردهای دستگاه دیپلماسی کشور با اقدام مخالفان امریکایی توافق، تفکیک قائل شویم و از تبدیل اقدامات کنگره به سندی برای تسویه حساب های سیاسی داخلی بپرهیزیم. تنها در این صورت است که همزمان با فشار دیپلماتیک به «کاخ سفید» مانندارجاع موضوع به کمیسیون حل اختلاف میان ایران و «1+5»، می توان ضمن بررسی دقیق، راهکارهایی مؤثر برای تأمین منافع ملی یافت و تصمیم هایی کارساز برای مهار یا مقابله با تلاش های ضدایرانی را به مرحله اجرا گذاشت.
روزنامه «جهان صنعت» هم در یادداشتی آورد: طرح های تصویب شده در کنگره ایالات متحده که اکنون یکی از این طرح ها در قالب لایحه بودجه آمریکا به امضای رییس جمهور نیز رسیده است، شیرینی اتمام پرونده هسته ای ایران را تحت الشعاع قرار داده است. نگرانی از رفتار مجلس نمایندگان آمریکا تنها با همین دو مورد پایان نمی پذیرد چون طرح های بعدی هم علیه ایران در دستور کار نمایندگان آمریکایی قرار دارد که در صورت تصویب، تدابیر سختگیرانه تری علیه کشورمان تمهید می شود؛ تدابیری که البته همه آن به دایره جغرافیایی خاک ایالات متحده محدود نمی شود و برخی از آن ممکن است فعالیت کشورهای دیگر و اتباع آنها را نیز دربر گیرد.
در ادامه می خوانیم: در این صورت اگرچه در ظاهر برخی تحریم ها برداشته شده و به تعهدات ایالات متحده در موافقتنامه برجام عمل شده اما در عمل تمهیداتی برای بی اثر کردن موافقتنامه و بازگشت به نقطه پیش از توافق اتخاذ شده است.
روزنامه «اطلاعات» هم در مورد «جنگ طلبی کنگره آمریکا» نوشت: طرحی که با تصویب نمایندگان کنگره برای کنترل ویزای ورود به آمریکا و بلوکه شدن دارایی های ایران تا حد 4 میلیارد دلار، برای پرداخت خسارت به خانواده های آمریکایی که 36 سال قبل در ایران در ماجرای سفارت آمریکا انجام گرفت، از طریق لابی صهیونیست ها و با دلارهای نفتی دولت سعودی در لایحه بودجه به کاخ سفید گنجانده شد و در امضاء بودجه سال، مورد تائید اوباما قرار گرفت. این بار نمایندگان مجلس و سناتورهای آمریکا در سنای این کشور برای ضربه زدن به توافق ایران و کشورهای 1+5 لایحه ای مستقل ارائه ندادند، بلکه آن را در مجموعه لایحه بودجه قرار دادند تا اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مقابل عمل انجام شده قرار گیرد. اوباما یا باید از امضاء بودجه سالانه مورد تصویب کنگره خودداری ورزد و یا با امضاء آن، به طراحی کنگره جنگ طلب تمکین کند.

***به داد هوای تهران برسید
آلودگی هوای پایتخت که دیگر به سریال دنباله داری تبدیل شده، فعلا چتر خود را بر سر پایتخت گشوده و نفس شهروندان را تنگ کرده است. روزنامه ها چند روزی است که از مسایل مرتبط با علل ایجاد و راهکارهای کاهش آلودگی هوا می گویند.
روزنامه «مردم سالاری» امروز از زبان «وحید حسینی» مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نوشت: بر اساس آزمون های انجام شده و بررسی های به عمل آمده، خودروهای داخلی با استاندارد یورو 2، بعد از گذشت یکی دو سال از تولید، اصلاً در سطح یورو 2 کار نمی کنند و استانداردهای پایداری ندارند و این در شرایطی است که چون خودروسازان به دنبال کاهش هزینه ها و دریافت سود بیشتر هستند، خودروهای تولیدی خود را با مبلغ گزاف و با چند برابر قیمت جهانی به مردم می فروشند.
به نوشته مردم سالاری وی با اشاره به این که با وجود تمام قوانین و مقررات مصوب و تمامی سیاست ها و برنامه های مدون، هنوز با معضل آلودگی هوا مواجه هستیم، اظهارکرد: دلیل این امر، آن است که مشکل آلودگی هوا در اولویت مسئولان مربوطه قرار ندارد و آنها به این مشکل، به عنوان پدیده ای عادی که به بخشی از زندگی شهری تبدیل شده و شهروندان به آن عادت کرده اند، نگاه می کنند و از این رو، برای کاهش آلودگی هوا تلاش نمی کنند.
روزنامه «اعتماد» از لزوم اجتناب از برخورد سیاسی با مساله آلودگی گفت و نوشت: آودگی هوای کلانشهرها به خصوص تهران، تبدیل به معضلی حل نشدنی و از نوع سیاسی شده است؛ معضلی که عده ای گمان می کنند با نشانه گرفتن دولت، سازمان حفاظت محیط زیست یا تعویض شخص رییس، هوا بهبود پیدا می کند. بالا رفتن هجمه ها علیه معصومه ابتکار، ارتباط مستقیمی دارد با بالارفتن تعداد روزهای آلوده در شهرها. بعد از تمام شدن ماجرای بنزین پتروشیمی و واردات سوخت، بازهم موج بنزینی علیه شخص ابتکار به راه افتاد، آنقدر که علاقه ها به سردر آوردن از پشت پرده واردات بنزین زیادتر شد و عده ای مدعی شدند نه تنها کیفیت سوخت تغییری نکرده که بنزین همان بنزین است با همان کیفیت نداشته چرا که هنوز ما در زمستان شاهد روزهای آلوده هستیم، در حالی که ابتکار معتقد است در حالی که شاهد پایداری شدید هوا در تهران بودیم اما شاخص ها به شرایط اضطرار نرسید و این نشان دهنده نتایج مثبت اقداماتی است که برای بهبود کیفیت سوخت و بنزین و گازوییل صورت گرفته است.
روزنامه «اطلاعات» هم از زبان «سعید متصدی» معاون سازمان حفاظت محیط زیست که جذب جمعیت بیش از ظرفیت زیستی در تهران را دلیل اصلی آلودگی هوای پایتخت دانست، نوشت: یکی از عوامل آلوده کننده هوا مباحث مربوط به جذب جمعیت بیش تر از ظرفیت و ساخت و سازهای بی رویه است که شهرداری باید نسبت به آن حساسیت داشته باشد و مراقبت و کنترل لازم را انجام دهد. جمعیت شهری و مراقبت محیط زیست شهری از مسائل مهمی است که در شورای عالی شهرسازی مطرح می شود و دولت در حال انجام فعالیت هایی است که به کاهش آلودگی کمک کند. افزایش ساخت و سازهای بی رویه تهران و گسترش شهرنشینی در سال های اخیر به دلیل افزایش تراکم و ایجاد درآمد بیشتر برای شهرداری ها یکی از بزرگترین اشتباهات مدیریتی بوده است که باید اصلاح شود
روزنامه «اقتصاد پویا» هم از ضرورت الگوبرداری از کشورهای موفق در کنترل آلودگی هوا گفت.

*** پس لزره ثبت نام های انتخاباتی
مهلت ثبت نام از نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی تمام شد و روزنامه ها همچنان تلاش دارند با تحلیل های خود به تبیین گسست ها و پیوست های نامزدها در جریان ثبت نام بنویسند.
روزنامه اعتماد از چرایی نیامدن «محمدرضا باهنر» نایب رییس کنونی مجلس به کارزار انتخابات گفت. به نوشته اعتماد، باهنر یک حرف کلیدی دارد؛ «من فکر می کنم خودمان هم کم کم باید فرصت را به جوانان بدهیم. البته هنر این است که یک قهرمان قبل از اینکه مدال طلایش را از دست بدهد خودش تشک را ببوسد و کنار بکشد. » آیا قرار بود مدال طلای باهنر در اسفند ٩٤ رنگ ببازد؟ چرا که نه. او انتخابات مجلس ششم را تجربه کرده است؛ جایی که مدال طلایش برای چهار سال از سینه اش دور شد. باهنر باخت تا ١٦ سال بعد، یعنی برای همین دو سه ماه آینده تصمیمی بگیرد که حداقل «بازنده» نباشد. باهنر همین چهار سال پیش هم برای ورود به بهارستان نهم به سختی افتاده بود. همین که جایگاه او در فهرست نمایندگان تهران به ترتیب آرا جایگاه سیزدهم باشد برای مردی که خود را «کارگردان» جمع اصولگرایان می داند خیلی هم جایگاه خوبی نیست. آن هم در رقابتی که سر تا ته آن رنگ اصولگرایی داشت.
در ادامه می خوانیم: رقابت مجلس نهم با این ترتیب اگر برای باهنر «باخت» محسوب نمی شد، «برد» بزرگی هم در کارنامه او نبود. باهنر حالا خود به میدان نمی آید. تصمیم او نشانه بیم و هراس یک جریان سیاسی است؛ جریانی همسو با باهنر که نمی خواهد چون او «تصمیم» بگیرد. تصمیم باهنر از همان «دماسنج»های سیاسی است که می تواند دمای اسفند اردوگاه اصولگرایان در اسفند را «سردتر» از روزهای زمستان نشان دهد. باهنر می دانست که «مدال طلای» او - اگر مدال طلا باشد- در اسفند از دستش خارج می شود.
روزنامه «آفتاب یزد» هم در گزارشی با عنوان «ترس از شکست یا سودای پدرخواندگی» به بررسی دلایل شرکت نکردن باهنر در انتخابات نوشت. این روزنامه همچنین سرمقاله خود را به آنچه «رفتار زیگزاگی باهنر و مرزبندی لاریجان» خواند اختصاص داد.
روزنامه «خراسان» هم شرکت نکردن برخی چهره های سرشناس در انتخابات را دستمایه گزارشی قرار داد و نوشت: شخصیت های سرشناسی همچون صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب اصلاح طلب ندای ایرانیان ، روح ا... حسینیان نماینده تهران در مجلس ، علی اکبر ناطق نوری که حرف و حدیث ها درباره آمدن وی همراه با دو جریان اصلاح طلب و اصول گرا داغ بود ، محمد رضا باهنردبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری و نماینده 7 دوره و نایب رئیس چند دوره اخیر مجلس ، سعید جلیلی کاندیدای اول جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری 92، کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم و کاندیدای اول جبهه پایداری در انتخابات 92، شکوری راد دبیر کل حزب اصلاح طلب و تازه تاسیس اتحاد ملت از جمله افرادی بودند که با وجود فعالیت زیاد در عرصه سیاسی و در زمینه انتخابات نتوانستند خود را برای ثبت نام در این عرصه متقاعد کنند.
روزنامه «آرمان» هم تلاش کرد چرایی شرکت مستقل «علی لاریجانی» در انتخابات را بررسی کند. به نوشته آرمان با توجه به بالا بودن احتمال پیروزی حامیان دولت در انتخابات پیش رو، لاریجانی قصد دارد با همراهی اعتدالگرایان و با جدایی از اصولگرایان، بار دیگر بر صندلی ریاست مجلس تکیه زند. قابل کتمان نیست که لاریجانی برای نیل به این هدف نیاز بسیاری به حمایت و رای طرفداران دولت و عقلای اصولگرا دارد و آنان را به منتسبان به جریان اصلاح طلب ترجیح خواهد داد. از طرفی طبیعی است که با توجه به فضای سیاسی کشور آقای لاریجانی مایل به پرداختن هزینه جدایی از جریان اصولگرایی هم نیست. لاریجانی نمی خواهد مسبب شکاف در جریان اصولگرا شناخته شود. به نظر می رسد که به همین خاطر است در روز ثبت نام اعلام کرد به صورت مستقل در انتخابات شرکت می کند و قصد ندارد در نهان زعامت جریان موسوم به رهروان ولایت را به عهده بگیرد.
روزنامه «ابتکار» هم در گزارشی از جذابیت های صندلی سبز و از حضور طیف هنرمندان، تلویزیونی ها و روزنامه نگارانی گفت که در انتخابات مجلس شرکت کرده اند.
روزنامه «کیهان» هم از آنچه «ثبت نام فله ای مدعیان اصلاحات خواند» به زعم خود پرده برداشت.

***بحران فرسایش خاک
این روزها همه از بحران کم آبی می گویند و روی آن تمرکز دارند در حالی که خاک، دومین عنصر طبیعت هم در کشور ما در معرض نابودی است و بسیاری نسبت به آن غافل هستند. روزنامه «تعادل» امروز در مطلبی به این موضوع پرداخت.
به نوشته تعادل هر چند همگان می دانند خاک با کیفیت، زمین حاصلخیز و حفظ و بهبود توان تولید خاک، سرمایه یی گرانبها برای نسل آینده خواهد بود اما همه اینها زمانی محقق می شود که بتوان راهکارهای عملیاتی برای مقابله با فرسایش خاک پیدا کرد. آمارها حکایت از آن دارد که میزان فرسایش خاک در ایران بالاست و در صورت عدم تغییر در نحوه بهره برداری از اراضی و استمرار فرسایش و تخریب خاک با روند فعلی، تامین غذای جمعیت رو به رشد میسر نخواهد بود چرا که فرسایش خاک موجب تخریب و ازدست رفتن اراضی کشاورزی شده و رسوبات ناشی از این فرآیند آلودگی آب ها، پر شدن کانال های آبیاری و مخازن سدها را در پی دارد. همچنین منابع خاک کشور از نظر حاصلخیزی نسبتا ضعیف و برای بهره برداری کشاورزی نیازمند افزایش کود های آلی و شیمیایی و بیولوژیک هستند.
در ادامه می خوانیم: از دیگر چالش های این حوزه می توان به خرد و کوچک بودن واحد های بهره برداری در منابع خاک کشاورزی اشاره کرد. حدود 52 درصد از بهره برداران کشاورزی کشور کمتر از 2هکتار زمین دارند و بیش از 74درصد بهره برداران کشاورزی مالک قطعات 5هکتار و کمتر از اراضی هستند. مقایسه این ارقام در دوره های آماری نشان می دهد که مالکیت و مدیریت منابع اراضی و خاک در حال کوچک و خرد شدن است. این پدیده مدیریت منابع خاک و در مجموع امکان توسعه، بهره برداری و بهره وری را از منابع خاک محدود می کند. ازسوی دیگر وسعت خاک های زهدار که اغلب در اراضی پایاب سد ها و به دلیل عدم تکمیل شبکه های آبیاری و زهکشی همچنین آبیاری و شرایط طبیعی مناطق، دارای مسائل زهکشی هستند، طی 23 سال (سال های 1356تا 1379) از 16 هزار هکتار به 700 هزار هکتار رسیده که علت عمده آن مدیریت نادرست آبیاری است.
تعادل در ادامه ضعف در ساختارهای اجرایی را مهمترین پاشنه آشیل مدیریت خاک دانست و به توضیح این مساله پرداخت.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9275**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال