به منظور کاهش آلودگی هوا؛

تفاهم نامه استفاده از سوخت های زیستی در اتوبوسرانی تهران امضا شد

تهران - ایرنا - تفاهم نامه استفاده از سوخت های زیستی بین ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت واحد اتوبوسرانی با هدف کاهش آلاینده های زیست محیطی به امضا رسید.

به گزارش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در جلسه امضای تفاهم نامه با شرکت واحد اتوبوسرانی گفت: آلاینده های زیست محیطی بسیار زیاد شده و یک دهه است که مردم را با مکانیزم تعطیل کردن، از دست این آلاینده ها نجات می دهیم.
مصطفی قانعی افزود: عدم توانایی کاهش آلاینده های زیست محیطی این سوال را برای مردم ایجاد کرده است که چرا دانشمندان فکری به حال مردم و راه نجاتی پیدا نمی کنند.
وی با بیان اینکه، استفاده از سوخت بایودیزل یکی از طرح هایی است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی برای کاهش آلاینده های زیست محیطی در نظر گرفته است ادامه داد: برای بررسی نتایج استفاده از این سوخت، با شرکت واحد اتوبوسرانی تهران تفاهم نامه ای امضا کرده ایم تا به صورت پایلوت از این نوع به صورت آزمایشی در تعدادی از اتوبوس های تهران استفاده کنیم.
وی با اشاره به خطرناک بودن سولفور برای سلامتی مردم، ابراز کرد: سولفور یکی از آلاینده های جدی است که هم مطبوع بودن هوا را از بین می برد و هم ریه ها را درگیر می کند به همین دلیل باید به صورت آزمایشی راه های حذف این آلاینده ها را بررسی کنیم تا به یک راه حل مناسب برسیم.

**طرح های منتج به نتیجه حذف آلاینده های زیست محیطی باید تبدیل به قانون شود
در ادامه این مراسم، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران گفت: با توجه به اینکه آلودگی هوای کشور تبدیل به یک معضل جدی و خطرناک شده است، باید تلاش کنیم طرح های منتج به نتیجه حذف آلاینده های زیست محیطی تبدیل به قانون شود.
پیمان سنندجی افزود: قوانین مربوط به کاهش آلایندگی هوا باید از طریق شرکت های خودروسازی اعمال شود تا از این طریق بتوانیم به کاهش آلاینده های محیط زیست کمک کنیم، به همین دلیل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران پذیرفت که به صورت آزمایشی چند دستگاه اتوبوس را در اختیار طرح استفاده از بنزین بایودیزل قرار دهد تا نتایج آن مشخص شود و در صورت داشتن نتیجه مثبت، به صورت همگانی مورد استفاده قرار گیرد.

**تولید بنزین بیودیزل از روغن پسماند خوارکی
دبیر کمیته سوخت های زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی نیز در این مراسم درباره نحوه تامین بنزین بایودیزل توضیح داد: در این طرح قصد داریم بنزین بایودیزل را از طریق روغن های پسماند خوراکی تهیه کنیم که بر اساس آمارهای ارائه شده سالانه 500 هزار تن روغن پسماند خوراکی در کشور تولید می شود.
میثم طباطبایی ادامه داد: از این روغن های پسماند خوراکی در صنعت آرایش و مرغداری ها استفاده می شود که عوارض ناگواری دارد زیرا استفاده این روغن ها در صنعت مرغداری به نوعی بازگشت آنها به چرخه غذایی کشور است.
به گفته وی، یک سوم روغن های پسماند خوراکی قابل بازیافت هستند که قصد داریم از این روغن های پسماند خوراکی، بایودیزل تهیه کنیم و این میزان برای تهیه کل بایودیزل کشور کافی است.
دبیر کمیته سوخت های زیستی ستاد توسعه زیست فناوری اظهار کرد: استفاده از 5 درصد بنزین بایودیزل در کشور می تواند بین 5 تا 10 درصد میزان دود، مونوکسیدکربن و د ی اکسیدکربن را کاهش دهد.

**مفاد تفاهم نامه همکاری شرکت واحد اتوبوسرانی و ستاد توسعه زیست فناوری
تفاهم نامه همکاری که بین شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و کارگروه زیست فناوری محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری منعقد شده است به موضوع امکان سنجی استفاده از گازوئیل زیستی ((B5دارای استاندارد ASTM D6751 در 20 دستگاه اتوبوس شهاب دیزلی متعلق به شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می پردازد.
حوزه همکاری شرکت اتوبوسرانی تهران شامل تامین 40 دستگاه اتوبوس رنو فرانسه شهاب و گازوئیل معمولی مورد نیاز در پروژه است که در این طرح، 20 دستگاه از گازوییل معمولی استفاده و 20 دستگاه به عنوان گروه آزمایش از گازوئیل زیستی B5 استفاده خواهد کرد.
اخذ گزارش تحلیلی، تحلیل داده ها و نتایج از شرکتی معتبر، تأمین گازوئیل زیستی (B5) مورد نیاز در طول پروژه، تأمین نیروی انسانی فنی متخصص در زمینه تولید سوخت های زیستی و موارد مرتبط با موضوع تفاهم نامه و تامین سوخت گازوئیل زیستی B5 و حمل و تحویل آن در سامانه تندرو مدنظر شرکت از وظایف مجری این تفاهمنامه است.
علمی **1055**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال