ترکیه در سال 2015 میلادی (بخش دوم و پایانی)

تنش آنکارا با همسایگان و تلاش برای توسعه همکاری با رژیم صهیونیستی

استانبول-ایرنا- حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه که با شعار تنش صفر با همسایگان به قدرت رسید در سالهای اخیر موجب بیشترین تنش آفرینی با همسایگان خود شد و اکنون ترکیه با همه همسایگان خود یعنی روسیه ، سوریه ، عراق ، ارمنستان ، یونان و ایران مساله دارد.

به گزارش ایرنا، ترکیه در سال 2015 میلادی وارد روندی در ' تنش با همسایگان ' شد که این سیاست ثمره نزدیکی به غرب و رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت و شتابزدگی برای دستیابی به منافع اقتصادی بیشتر در تحولات منطقه نتیجه معکوس داد و ترکیه بر خلاف انتظارش متضرر شد.
** ترکیه در صحنه سیاست خارجی
انزوای سیاسی ترکیه در منطقه و گرایش بیشتر این کشور برای توسعه همکاریها با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) همزمان با حرکتهای بیداری اسلامی در کشورهای عربی آغاز و ترکیه با چرخش در سیاست مشهور 'مساله صفر با همسایگان' خود وارد روندی در ' تنش با همسایگان ' شد که این سیاست در سال 2015 میلادی موجب انزوای کامل ترکیه در منطقه شد.
هم اکنون ترکیه با همه همسایگان خود یعنی روسیه ، سوریه ، عراق ، ارمنستان ، یونان و حتی ایران مساله دارد ، سیاست خصمانه ترکیه علیه دولت بشار اسد در سوریه ، ورود ارتش ترکیه به خاک عراق ، همکاریهای نفتی ترکیه با اقلیم کردستان عراق با دور زدن دولت مرکزی بغداد، ساقط کردن جنگنده روسیه توسط ترکیه در سال 2015 میلادی موجب سردی در روابط ترکیه با همسایگانش شد.
اتهامات ناروای برخی مقامات ترکیه علیه ایران در قبال حمایت ایران از سوریه و جبهه مقاومت ، سیاستهای آنکارا علیه بغداد و اعلام مذاکره ترکیه با رژیم صهیونیستی بری آشتی در واپسین روزهای سال 2015 موجب واکنش ایران شد.
حسین جابرانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در یک کنفرانس خبری در آذرماه گذشته در پاسخ به سئوالی درباره تلاش های دولت ترکیه برای بهبود روابط با رژیم صهیونیستی گفت: 'آنچه از نظر جمهوری اسلامی ایران مهم است این است که دولت های اسلامی سیاست هایی را اتخاذ کنند که منافع خود و منافع امت اسلامی و حقوق بدیهی ملت فلسطین که دهه های متوالی در برابر اشغال مبارزه می کند، تحت تاثیر منفی قرار نگیرد.'
جابرانصاری اظهارداشت: 'این تصویر خوبی به منطقه ارائه نمی کند، تحولات روزهای اخیر در حالی صورت گرفته که کشور ترکیه با همسایگان مشکلاتی دارد و به نظر می رسد باید مسیر دیگری را با رژیم اشغالگر قدس طی کند.'
وی گفت: 'دولت ترکیه با اتخاذ سیاست هایی با همسایگان زمینه حل مشکلات موجود در منطقه را فراهم کند.'
براساس آخرین داده های موسسه آمار دولتی ترکیه ، حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در 10 ماه سال 2015 میلادی با توجه به کاهش نرخ جهانی نفت و تاثیر آن در تجارت بین دو کشور با 26.77 درصد کاهش در مقایسه با دوره زمانی 10 ماهه سال گذشته، به 8 میلیارد و 221 میلیون و 976 هزار دلار رسید.
در 10 ماه نخست سال جاری میلادی در حالی که صادرات ترکیه به ایران 3.9 درصد افزایش داشته، واردات این کشور از ایران 37.3 درصد افت کرده که بخش مهمی از کاهش در واردات ترکیه از جمهوری اسلامی ایران ناشی از کاهش نرخ نفت در بازارهای جهانی است.
حجم تجارت دو کشور در سال 2013 حدود 14 میلیارد و 575 میلیون و 727هزار دلار بود که در سال 2014 با کاهشی به میزان 854 میلیون و 107هزار دلار، به 13 میلیارد و 721 میلیون و 621هزار دلار رسید.
تحولات اخیر در منطقه و سیاستهای خصمانه ترکیه علیه سوریه و عراق نشانگر تلاش ترکیه برای سهم خواهی از کرکوک و موصل در عراق و مقابله با قدرت گیری کردهای سوری در مرزهای سوریه با ترکیه است.
اخیرا صدها نیروی نظامی ترکیه وارد پایگاه نظامی بعشیقه در استان نینوا شدند که دولت بغداد از این اقدام به عنوان یک تخلف آشکار از مفاد و احکام بین المللی و نقض حرمت ارضی عراق یاد کرد و بر خلاف ادعای دولت ترکیه اعلام کرد که این اقدام بدون اطلاع و رضایت مقامات این کشور صورت گرفته است.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستار اقدام شورای امنیت درحمایت از امنیت، حاکمیت و صلح و وحدت ارضی شده و گفته است که انتظار دارد این شورا برای خروج فوری نیروهای ارتش ترکیه از اراضی عراق یک دستور صادر کند.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به درخواست سران عراق مبنی بر تخلیه شمال عراق پاسخ منفی داد و گفت درباره خروج نظامیان کشورش از استان نینوا با کسی گفت و گو نخواهد کرد.
اردوغان همچنین باردیگر مدعی شد که ورود این نیروها با توافق دولت عراق بوده است.
ترکیه می گوید، این نیروها را برای کمک به دولت عراق در جنگ علیه داعش و آموزش داوطلبان محلی، به منطقه گسیل داشته است.
این در حالیست که چند روز بعد از بیانات اردوغان در این باره ، در پی گفت و گوی تلفنی 'باراک اوباما' با اردوغان و توصیه رئیس جمهور آمریکا در باره لزوم خروج نیروهای ترکیه از خاک عراق ، وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که نیروهای این کشور از منطقه موصل عراق عقب نشینی خواهند کرد.
برخی از کارشناسان عقیده دارند که ترکیه حضور گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق را به عنوان ابزاری برای توسعه سیاست نفوذ خود در این کشور ها به کار گرفته و در تحولات سوریه برای مقابله با قدرت گیری کردهای سوری در مناطق مرزی با ترکیه درصدد تقویت داعش بر آمد.
به گفته آنان در بحران سال گذشته در منطقه کرد نشین کوبانی در سوریه و شکست داعش در این منطقه تمامی معادلات ترکیه را برهم زد و پیشروی کردهای سوریه در این منطقه که به گفته آنکارا با 'پ.ک.ک' (کردهای مخالف ترکیه ) همکاری دارند ، به معنای ناکامی سیاست های ترکیه در قبال بحران سوریه بود.
قدرت گیری ایران در معادلات تحولات عراق پس از سقوط صدام حسین و در پی اشغال عراق توسط آمریکا نیز از عواملی است که دولت ترکیه را در فشار قرار داده و محافلی در این کشور از دولت سووال می کنند که چرا ترکیه به اندازه ایران در سوریه و عراق هوادار ندارد.
ترکیه پس از سقوط صدام حسین همواره با دولتهای مرکزی بغداد که اغلب متشکل از شیعیان بودند در اختلاف بود و به این دلیل تلاش کرد که با دور زدن بغداد با اقلیم کردستان عراق معامله کند و نفت کرکوک را به ترکیه منتقل و در ساخت و سازهای اقلیم کردستان عراق نقش بازی کند.
آنکار در چند سال گذشته با اقدام هایی مانند پناه دادن به «طارق الهاشمی» که مسئول اقدام های تروریستی در عراق بود و همچنین با خرید نفت از اقلیم کردستان بدون رضایت بغداد تلاش کرد که از طیفهای ضد شیعه از جمله داعش برای جبران شکست خود در سوریه بهره برداری کند.
ناظران آگاه عقیده دارند که ترکیه بر اساس آرزوی دیرینه خود درصدد دستیابی به کرکوک و موصل است و برای تحقق رویای میثاق ملی که همیشه در عقبه ذهنی ترک ها بوده ، وارد عمل شده است.
واژه «میثاق ملی» را کمال آتاترک بنیانگذار جمهوری نوین ترکیه در سال 1923 میلادی به عنوان اینکه موصل و کرکوک جزء خاک ترکیه و یادگار دولت عثمانی برای ترک ها است به کار برد. گفته می شود که ترکیه به دنبال منابع جایگزین انرژی روسیه چشم طمع به کرکوک و موصل دارد.
برخی از کارشناسان عقیده دارند که ترکیه با توجه به احتمال اجرای سناریوی توطئه آمیزغرب در تجزیه عراق به سه منطقه کرد نشین ، شیعه نشین و سنی نشین قصد دارد که از هم اکنون نفوذی قوی در منطقه سنی نشین احتمالی در عراق داشته باشد.
مخالفان دولت ترکیه با انتقاد از سیاستهای خصمانه این کشور به ویژه در قبال سوریه و روسیه معتقد هستند که اجرای سیاست تنش زایی آنکارا با همسایگان خارج از اینکه موجب انزوای سیاسی ترکیه در منطقه شد، منجر ضررهای اقتصادی نیز می شود.
حزب جمهوریخواه خلق ترکیه اواخر آذرماه گذشته ، با انتشار گزارشی اعلام کرد که این کشور از تنش با روسیه سالانه متحمل حدود 11.5میلیارد دلار خسارت خواهد شد.
در گزارش حزب جمهوریخواه خلق بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه آمده است: ضررهای مستقیم تنش میان آنکارا و مسکو به بخش اقتصاد ترکیه سالانه حدود 6.5 میلیارد دلار برآورد می شود.
این گزارش که از سوی دو تن از اقتصاددانان حزب یاد شده تهیه شده است، اضافه می کند: با احتساب ضررهای ناشی از 'تجارت چمدانی' میان این دو کشور ( صادرات کالاهای همراه مسافر از ترکیه به روسیه) این خسارت به 8.5 میلیارد دلار می رسد.
در این گزارش با اشاره به کاهش چشمگیر سفر جهانگردان روس به ترکیه ، آمده است: در آمد سال گذشته ترکیه از سفر حدود 3.5 میلیون شهروند روسیه برای گردشگری به ترکیه ، حدود 2.9 میلیارد دلار بود که با احتساب این رقم به عنوان ضرر ، خسارت وارده به اقتصاد ترکیه سالانه به حدود 11.5 میلیارد دلار خواهد رسید.
در پی اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی در سوریه، روسیه تحریمهایی را در زمینه های تجاری ، گردشگری ، کشاورزی و مواد غذایی و فعالیتهای علمی علیه ترکیه به مورد اجرا گذاشت.
در اواخر سال 2015 میلادی تلاش ترکیه برای عادی سازی مناسبات با رژیم صهیونیستی نیز موجب اعتراضهای محافل و انجمنهای اسلامگرا علیه دولت ترکیه شد.
رهبر حزب سعادت ترکیه با محکوم کردن توافق آنکارا برای آشتی با رژیم صهیونیستی گفت: حزب حاکم عدالت و توسعه با سیاست های اشتباه خود موجب انزوای ترکیه در جهان اسلام شده است.
مصطفی کامالاک در پی انتشار اخباری مبنی بر توافق ترکیه با رژِیم صهیونیستی برای آشتی این مطلب را در یک بیانیه کتبی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه حزب حاکم و دولت ترکیه باید به دلیل فریب دادن افکار عمومی از مردم ترکیه عذرخواهی کنند، افزود: حزب حاکم ترکیه از جهان اسلام منزوی شده و به سوی جای گرفتن در کنار آمریکا و رژیم اسرائیل پیش می رود.
کامالاک اضافه کرد: دولت و حزب حاکم ترکیه باید از مردم غزه، فلسطینی ها و جهان عذرخواهی کنند.
عمرچلیک سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه(آک) ترکیه اخیرا درخصوص عادی سازی روابط آنکارا- تل آویو گفت: حکومت و مردم اسراییل (رژیم صهیونیستی) دوست ترکیه هستند و مشکل ما با برخی اقدامات رژیم اسراییل است.
وی این مطلب را در آنکارا به دنبال نشست شورای اجرایی و تصمیم گیری حزب حاکم ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد.
چلیک در ارتباط با خبرهای توافق ترکیه با رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط گفت: هنوز توافقنامه ای امضا نشده ولی مشغول بررسی پیش نویس توافقنامه هستیم.
خاورم ** 2010**1566

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال