ظریف، ریسک پذیرترین سیاست مدار سال 2015

تهران-ایرنا- روزنامه شرق در صفحه دیپلماسی نوشت: وزیر امور خارجه ایران به عنوان ریسک پذیرترین سیاست مدار جهان در سال 2015 انتخاب شد. مؤسسه تحقیقاتی «گلوبال ریسک اینسایتس» با شعار «جهان خود را بشناس»، هرسال اقدام به انتخاب این عنوان می کند که امسال به محمدجواد ظریف رسید.

دراین گزارش که در شماره شنبه پنجم دی 1394 هجری خورشیدی به قلم مهدی نوریان منتشر شده، آمده است: این عنوان به شخصی اهدا می شود که بیشترین ریسک را در عرصه سیاست در طول سال انجام داده باشد و به اصطلاح از بالاترین ریسک سیاسی برخوردار است. سال گذشته «نارندا مودی»، نخست وزیر هند، این عنوان را به دست آورد. به اعتقاد این مؤسسه، «محمدجواد ظریف این فرصت را برای ایران فراهم کرد که وارد دیالوگی فعال با جامعه بین الملل و اقتصاد جهانی شود».
**دیپلماسی ماهرانه و مذاکره مصرانه
این مؤسسه، سال 2015 را سالی هیجان انگیز در مورد ریسک سیاسی خوانده و آن را سالی سرشار از ناآرامی های سیاسی در سراسر جهان و منطقه توصیف کرد. وب سایت این مؤسسه در ادامه می نویسد: «اما با نگاهی مثبت به صحنه بین الملل، توافق هسته ای ایران که در تاریخ 14 جولای بین ایران و کشورهای ١+٥ رخ داد را می توان به عنوان مهم ترین و تأثیرگذارترین اتفاق سال دانست». این مؤسسه در ادامه، «دیپلماسی ماهرانه و مذاکره مصرانه» محمدجواد ظریف را علت اصلی خارج شدن ایران از انزوا و بازگشت او به جامعه بین الملل دانست. نویسنده گزارش در ادامه می نویسد: «اگرچه هنوز عنوان کردن اینکه آیا توافق هسته ای به موفقیت کامل می رسد زود است، دیپلماسی و فن بیان ظریف این اجازه را به ایران و آمریکا داده است که بر سر یک میز نشسته و بر سر توافق مذاکره کنند و تحریم های اقتصادی ایران را بردارند».
مؤسسه «جی آر آی» تلاش و مهارت ظریف را یک «شاهکار» می خواند؛ شاهکاری که او را امسال لایق دریافت این عنوان می کند. در ادامه این گزارش این طور آمده است که ظریف خود را به عنوان یک مجری سیاسی قدرتمند و مذاکره کننده ای ماهر نشان می دهد که نقش او در سیاست خارجی ایران ادبیات جدیدی برای ایران پس از تحریم به وجود خواهد آورد. «گلوبال ریسک اینسایتس» در ادامه سه دلیل عمده را برای انتخاب ظریف به عنوان ریسک پذیرترین فرد سال در حوزه سیاست برمی شمرد:
**ایران دیگر بازیگری منزوی نیست
در توضیح اولین دلیل در این گزارش آمده است: «نقش شایسته و به یادماندنی ظریف در هدایت مذاکرات هسته ای ایران دو پیشرفت را برای ایران حاصل کرده است؛ اول اینکه ایران به این توانایی رسید که بتواند درباره قابلیت های هسته ای خود با ١+٥ به نتیجه برسد. این به این معناست که ایران دیگر در جامعه بین الملل منزوی نیست. ایران، امروز برای اجرای توافق هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان های بین المللی همکاری کرده است و این نشان دهنده حسن نیت ایران است.
دوم اینکه، نتیجه توافق باعث شده است که ایران به عنوان قدرتی در منطقه مطرح شود. ایران، امروز توانایی این را دارد که تأثیر خود را در دیگر مسائل و بحران های منطقه ای نشان دهد که نقش برجسته ظریف در مذاکرات اخیر در وین پیرامون آینده راه حل سیاسی در سوریه از مصادیق این تأثیرگذاری است».
**ظرفیت اقتصادی
به عقیده نویسنده گزارش این مؤسسه، «انزوای ایران از جامعه بین الملل باعث شد که بعد از سخت ترشدن تحریم ها در سال 2011، نرخ تورم به 40 درصد رسیده و تولید ناخالص داخلی ایران 20 درصد کاهش یابد. توانایی و مهارت مذاکره ایران به رهبری ظریف فرصت های بسیاری را در راستای افزایش پیشرفت اقتصادی در قالب برجام برای این کشور به وجود آورد. ایران به لطف برداشته شدن تحریم ها و آزاد شدن اموال مسدودشده اش، می تواند به بزرگ ترین کشوری تبدیل شود که به اقتصاد جهان بازمی گردد. در ادامه این گزارش ازسرگیری تجارت با چین، روسیه و فرانسه که پیش از این برقرار نبودند و مهم تر از آن تجارت اقتصادی ایران با کشورهای همسایه ای چون ترکیه، عمان و امارات متحده عربی به عنوان علل پیشرفت هرچه بیشتر ایران در زمینه همکاری های اقتصادی معرفی شده است.
**عادی سازی روابط ایران و آمریکا
این مؤسسه انگلیسی در توضیح سومین علتی که این عنوان به ظریف داده شده است، می نویسد: «برای اولین بار در 36 سال اخیر، اولین نشانه های ایجاد روابط سیاسی حسنه بین ایران و آمریکا دیده شد. اگرچه عادی شدن روابط بین ایران و آمریکا همیشه بحث و فشارهایی را در داخل دو کشور دربر داشته و همیشه موانعی بر سر آن وجود داشته است، تعامل ایران و آمریکا (در زمینه توافق هسته ای)، مثبت بوده. ظریف و جان کری، باوجود عناصر محافظه کاری در هر دو طرف (ایرانی و آمریکایی) در مجلس و کنگره که به دنبال عملی نشدن توافق بودند، در تعاملی سالم در دوسال اخیر توافق را به ثمر نشاندند».
به ثمرنشستن توافق هسته ای ایران تا به امروز باعث شده است که از نام محمدجواد ظریف در مجامع مختلفی یاد شده و در فهرست برندگان جوایز و القاب گوناگونی دیده شود. به عنوان نمونه او در فهرست نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل بود و همین چندروز پیش بود که خنده او جزء بهترین خنده های سال 2015 از نظر سی ان ان انتخاب شد.
*منبع: روزنامه شرق
**گروه اطلاع رسانی**9368**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال