«پویایی اندیشه فلسفی اسلام» در صربستان بررسی شد

بلگراد-ایرنا- همایش «پویایی اندیشه فلسفی در اسلام» با محوریت راهکارهایی برای حل بنیادین بحران‏های انسان معاصر در بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، کنفرانس «پویایی اندیشه‏ فلسفی در اسلام» امروز (سه شنبه) در مرکز علوم دینی «قم» در خانه‏ فرهنگ شهرک دانشجویی دانشگاه بلگراد برگزار و در حاشیه آن نیز از چاپ دوم کتاب «تاریخ مختصر فلسفه‏ اسلامی» رونمایی شد.
این کتاب که نخستین اثر تألیفی در حوزه فلسفه اسلامی در جنوب شرق اروپا است به دلیل استقبال فراوان در کشورهای مختلف منطقه بالکان همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد، امسال تجدید چاپ شد.
در کنفرانس «پویایی اندیشه‏ فلسفی در اسلام»، «راده بوژویچ» استاد دانشگاه، اسلام ‏شناس شهیر صربستانی و رئیس سابق دانشکده زبان‏شناسی دانشگاه بلگراد بر اهمیت و غنای اندیشه فلسفی و عرفانی در اسلام به خصوص میان مسلمانان شیعه تأکید کرد.
وی در سخنان خود افزود: میراث فلسفی اسلام در سایه اعتقادهای ناب و مترقی این دین همچون اعتقاد به ولایت توانست رشد و توسعه همه‏جانبه یابد.
استاد بوژویچ نظریه‏ ولایت فقیه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را نتیجه غنای بی ‏نظیر معرفتی و فلسفی جهان اسلام دانست.
«تهران خلیلویچ» و «معمر خلیلویچ» مؤلفین کتاب «تاریخ مختصر فلسفه‏ اسلامی» نیز رابطه فلسفه اسلامی را با قرآن و سنت از یک سو و با سنت عرفانی اسلامی از سوی دیگر را تشریح کردند.
«ایوان ایوب کاستیچ» رئیس مرکز بالکانی مطالعات خاورمیانه بلگراد نیز گفت: تفکر فلسفی اسلامی و به خصوص مکتب ملاصدرا می‏تواند به انسان غربی کمک کند تا دریابد اسلام با غنای علمی و فرهنگی خود فرسنگ‏ها با کج ‏فهمی‏های برخی نحله‏ها و گروه‏های نوظهور منتسب به اسلام فاصله دارد.
پیش از این همایش نیز سلسله ‏نشست‏های تخصصی «عقلانیت در اسلام» در مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد متشکل از 9 کارگاه پژوهشی- آموزشی به مدت سه هفته برگزار شد.
در جریان این نشست ها که جمعه گذشته پایان یافت، موقعیت و اهمیت عقل در علوم گوناگون اسلامی همچون علم کلام، فلسفه، عرفان، فقه و حدیث مورد بررسی تفصیلی قرار گرفت.
اروپام**436**1516

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال