پیام ابتکار به حرکت مردمی جنگلانه/افزایش تعداد سمن های محیط زیستی

تهران- ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به حرکت مردمی و سبز جنگلانه گفت: جنگل، رمز حیات و پایداری سرزمین ما است و حرکت مردمی جنگلانه مسیری هموار برای کمک به احیای رویشگاه های جنگلی به شمار می رود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، در این پیام آمده است: امروزه ابعاد علمی، اقتصادی و محیط زیستی احیای جنگل ها و خدمات ارزشمند این زیست بوم برای حفاظت از زمین هر روز بیش از گذشته روشن می شود، چنانچه توجه ویژه توافق پاریس در مورد تغییر اقلیم به ضرورت حفظ جنگل ها، بیانگر اهمیت آن در جلوگیری از گرمایش زمین است.
این پیام می افزاید: دولت یازدهم نیز به موضوع حفاظت از عرصه های جنگلی رویکردی جدی تر داشته است، طرح مباحث مهمی همچون تنفس جنگل و تلاش برای افزایش واردات چوب صنعتی یا ایجاد پویش هشت مرداد با عنوان جنگل رمز حیات، نشانه هایی از این رویکرد است.
ابتکار در پیام خود آورده است: در سطوح مردمی نیز اینکه جنگلانه توانسته طی دو سال گذشته، کیفیت و کمیت مشارکت سمن های محیط زیستی را از حدود 85 سمن در 14 استان به بیش از 200 سمن در 31 استان کشور و با رعایت ملاحظات فنی مرتبط افزایش دهد، خود گواه مسیری هموارتر در دوره جدید است.
وی در این پیام ابراز امیدواری کرده است که جنگلانه همچنان تداوم یابد و با انتخاب گونه های درختی سازگار با اقلیم و کم آبی و متناسب با زیست بوم، رعایت دقیق نکات فنی کاشت بذر و نیز حراست معنی دار از مکان های بذر یا نهال کاری شده، به هدف خود نزدیک شود و با راه اندازی دبیرخانه تخصصی سمن های محیط زیستی در حوزه جنگل، پس از تجربه موفق سمن های تخصصی حوزه تالاب، به تدریج حرکت روبه رشد سرمایه های اجتماعی در حوزه محیط زیست به سمت تخصصی تر شدن مایل شود.
علمی (1)** 9340**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال