همه پرسی تغییر قانون اساسی در روآندا

تهران – ایرنا – همه پرسی تغییر قانون اساسی روآندا به منظور فراهم کردن امکان تمدید دوره ریاست جمهوری پال کاگامه از بامداد امروز (جمعه) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در صورت تایید تغییردر قانون اساسی روآندا، کاگامه قادر خواهد بود پس از پایان دومین دوره خود در قدرت، همچنان نامزد ریاست جمهوری شود و احتمالا تا سال 2034 بر مسند قدرت خواهد بود.
کاگامه 58 ساله از سال 2000 رسما رییس جمهوری بوده است، اما وی عملا از زمانی که نیروهای شورشی تحت امرش در سال 1994 وارد کیگالی (پایتخت) شده و به نسل کشی این کشور خاتمه دادند، قدرت را به دست داشته است.
آمریکا و دیگر حامیان غربی کاگامه با اقدامش در زمینه تغییر قانون اساسی برای ادامه حکومتش مخالفت کرده اند.
این جدیدترین نمونه تلاش حاکمان دیرپای آفریقایی برای باقی ماندن بر مسند قدرت است. پیش تر نیز اقدامات مشابهی در بروندی و جمهوری کنگو صورت گرفته که به بروز خشونت و ناآرامی در این کشورها منجر شده است.
تاکنون هیچ گونه ناآرامی که به این اقدام مرتبط باشد، در روآندا گزارش نشده است.
خبرگزاری رویترز افزود: به نظر می رسد رای دهندگان روآندایی از تلاش کاگامه برای تمدید دوره قدرتش حمایت خواهند کرد، چرا که آن ها وی را عامل پایان یافتن قتل عامی می دانند که به کشته شدن حدود 800 هزار نفر از اعضای قوم توتسی و اعضای میانه رو قوم هوتو منجر شد.
قوم هوتو اکثریت و قوم توتسی اقلیت را در جمعیت روآندا تشکیل می دهند.
دولت کنونی روآندا توانسته است موفقیت هایی را در زمینه تحولات اقتصادی و اجتماعی به دست آورد اما گروه های حقوق بشری آن را به تحمیل خفقان بر رسانه ها و جناح مخالف متهم می کنند؛ اتهاماتی که دولت آن ها را رد کرده است.
حزب سبز دمکراتیک که حزبی کوچک اما تنها حزب مخالف واقعی این کشور محسوب می شود، تلاش کرد تا از طریق قانونی مانع از اجرای همه پرسی و تغییر در قانون اساسی شود، اما دادگاه روآندا این اعتراض را رد کرد.
این حزب همچنین به نداشتن فرصت برای برگزاری کارزار تبلیغاتی علیه تغییر قانون اساسی اعتراض کرده است.
دولت انتقادها را در این زمینه رد کرده و می گوید که این همه پرسی در پاسخ به درخواست عمومی مردم این کشور که در قالب توماری با 3 میلیون و 700 هزار امضا تحویل پارلمان این کشور 11 میلیون نفری شد، صورت می گیرد.
کاگامه که آخرین بار در انتخابات 2010 پیروز شد تاکنون برای باقی ماندن در صحنه قدرت اظهار نظر قطعی نکرده اما در این زمینه اعلام آمادگی کرده است. چنانچه قانون اساسی روآندا تغییر کند، وی می تواند یک دوره هفت ساله و دو دوره پنج ساله دیگر در قدرت باقی بماند.
خاورم**9156**1917

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال