رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در گفت وگو با ایرنا،

ابراز نگرانی از وضعیت شیخ زکزکی /کشتار مسلمانان در نیجریه برنامه ریزی شده بود

لندن - ایرنا - مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس با محکوم کردن کشتار وسیع مسلمانان بی دفاع نیجریه، خواستار رسیدگی فوری مجامع بین المللی به این جنایت 'برنامه ریزی شده' و مشخص شدن وضعیت علامه شیخ ' ابراهیم زکزکی' شد.

مسعود شجره روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: براساس مدارک و شواهدی که در اختیار کمیسیون حقوق بشر اسلامی قرار گرفته است، شمار قربانیان در شهر 'زاریا' به دنبال حمله ارتش 'جنایتکار' نیجریه ، به یک هزار نفر می رسد.
وی افزود: براساس شواهد یاد شده که ما بدست آورده ایم، ارتش نیجریه، برای پنهان کردن ابعاد این جنایات، اقدام به دفن افراد کشته شده در قبرهای دسته جمعی کرده است.
شجره اضافه کرد: دولت نیجریه، به مجروحان این حملات بی توجه است به گونه ای که ده ها مجروح به علت نرسیدن کمک های درمانی در سه روز اخیر، در معرض شهادت قرار گرفته و یا شهید شده اند.
رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی گفت: جنایات ارتش نیجریه همچنان ادامه دارد و امروز ( سه شنبه ) نیز به دنبال تظاهرات مردم در شهر کادونا، چهار نفر دیگر کشته شده اند.
وی بیان داشت: شهرکادونا در شمال نیجریه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده ای در اعتراض به حملات ارتش این کشور در شهر زاریا و کشتار شیعیان این منطقه بود.
مسعود شجره همچنین با اشاره به مبهم بودن وضعیت سلامتی علامه شیخ «ابراهیم یعقوب زکزکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه با توجه به عکس های منتشر شده از وی، گفت: ما بر صلیب سرخ و هلال احمر و سایر نهادهای بشردوستانه فشار آورده ایم که به طور مستقل تحقیقاتی در مورد وضعیت شیخ زکزاکی و مجروحان این حوادث صورت دهند.
رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس تصریح کرد: به هیچ وجه نمی توان به ادعای صورت گرفته از سوی مقامات نیجریه ای درمورد انتقال شیخ زکزکی به بیمارستان اطمینان داشت.
وی جنبش اسلامی نیجریه را برخلاف ادعای مقامات نیجریه ای یک تشکل صلح طلب و غیر مسلح توصیف کرد و افزود: این جنبش در دامن شیخ زکزکی رشد کرد و اکنون میلیون ها عضو و هوادار دارد و همین موضوع، موجب خشم دولت نیجریه شده است.
وی افزود: محبوبیت جنبش اسلامی به رهبری شیخ زکزکی به گونه ای است که میلیون ها نفر به وی پیوسته اند و جاذبه وی به گونه ای است که حتی مسیحیان نیز به رئیس جنبش اسلامی نیجریه علاقه مند هستند.
رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی، گفت: دولت فاسد نیجریه از قدرت گرفتن جنبش اسلامی ناراحت و از فعالیت های صلح آمیز و فرهنگی شیخ زکزکی، خشمگین است.
وی با انتقاد از رسانه های جمعی غرب از جمله رسانه های انگلیسی افزود : جامعه جهانی، به ویژه رسانه ها و دولت های غربی، با سکوت خود، زمینه را برای قتل عام شیعیان نیجریه فراهم ساخته اند.
رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی، همچنین بیان داشت که پشت جنایات رژیم نیجریه، می توان فشارهای دولت وهابی سعودی برای مقابله با شیعیان دید.
وی همچنین گروه بوکوحرام را ساخته و پرداخته رژیم نیجریه دانست و گفت: جنایات صورت گرفته توسط ارتش نیجریه به دنبال تهدید این گروه تروریستی علیه شیعیان در این کشور صورت می گیرد.
رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس بیان داشت براساس شواهد و مدارک موجود، میان گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه و ارتش این کشور ارتباطاتی وجود دارد.
شجره افزود: نیروهای ارتش نیجریه بدون هیچ دلیلی به حسینیه بقیه الله (عج) در زاریا حمله کردند و شمار بسیار زیادی از مردم را در آنجا کشتند. این نشان می دهد که مقامات دولت این کشور این برنامه را از قبل طراحی کرده بودند.
در همین حال ده ها تن از فعالان مدنی و شهروندان نیجریه ای طی چند روز گذشته با تجمع در برابر سفارت نیجریه در مرکز لندن، کشتار غیرنظامیان مسلمانان در زاریای نیجریه را بشدت محکوم کردند.
سفارت نیجریه عصر امروز ( سه شنبه ) نیز شاهد تجمع این فعالان مدنی بود که خواستار توجه جوامع بین الملل به جنایات صورت گرفته در زاریای نیجریه بودند.
اروپام **3** 1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال