حرکت از حاشیه به متن؛ خیز زنان ایرانی برای کسب مدال المپیک

تهران - ایرنا - بها دادن به ورزش زنان ایرانی در گذشته تنها در حد شعار خلاصه می شد تا اینکه موفقیت رو به رشد این قشر در رقابت های آسیایی و جهانی طی دهه های اخیر نشان داد که نه تنها شعار نیست بلکه این بار آنها از عزمی راسخ برای کسب نخستین مدال المپیکی در محافل مختلف خبر می دهند.

المپیک در معنای امروز خود به محملی تبدیل شده که می توان از طریق ورزشکاران و با به وجد آوردن هیجانات عموم، بسیاری از عواطف و علایق ملت های مختلف را تحت تاثیر قرار دهد و مهمترین آن تغییر نگرش و ذائقه هاست.
این روزها و درحالی که نزدیک به هشت ماه به برگزاری المپیک 2016ریو دوژانیرو برزیل بیشتر باقی نمانده و هر یک از کشورهای شرکت کننده حضور در چنین رویدادی را فرصتی برای تقویت ارزش های ملی خود می دانند، در این میان تلاش زنان ورزشکار ایران برای حضور موثر و موفق در این رویداد بزرگ ورزشی ، در نوع خود قابل توجه و تامل است.
زنانی که تازه چند سالی است پایشان به المپیک باز شده اما هنوز به کسب مدال نائل نشده اند، هر چند در نگاه آنها در حد حضور صرف به این رویداد بسنده می شد اما در هر دوره روند صعودی آنان را در المپیک شاهد بوده ایم. به طوری که در 5 دوره المپیک از 1996آتلانتا تا 2012لندن تعداد بانوان ورزشکار راه یافته به المپیک از یک نفر به هشت نفر در لندن افزایش داشته است.
در واقع اوج حضور زنان ورزشکار ایرانی در المپیک 2012 لندن بود که دراین برهه برای نخستین بار هشت نماینده به نام های زهرا دهقان در تیر و کمان ، آرزو حکیمی و سولماز عباسی در قایقرانی، ندا شهسواری در پینگ پنگ ، سوسن حاجی پور در تکواندو ،مه لقا جام بزرگ و الهه احمدی در تیراندازی و لیلا رجبی در دومیدانی بدون وایلد کارت و با کسب سهمیه مستقیم به المپیک لندن راه یافته بودند و در این میان الهه احمدی، تیرانداز المپیکی ایران اولین ورزشکار زن ایرانی بود که به مرحله فینال تیراندازی المپیک راه یافت و در جایگاه ششمی قرار گرفت .
اما این رقابت ها درحالی در سال 2016 به میزبانی سرزمین قهوه برگزار خواهد شد که بانوان ورزشکار ایرانی از توجه به حضور صرف در ریو پا را فراتر گذاشته و به کسب نخستین مدال المپیکی می اندیشند. مدالی که زنگ آن از مدتی پیش به صدا در آمد.

**نابغه ورزش ایران: به کسب مدال در ریو فکر می کنم
زهرا نعمتی نخستین زن معلول المپیکی ایران که در اقدامی نادر همزمان سهمیه المپیک و پارالمپیک ریو را کسب درخصوص برنامه های خود برای حضور قدرتمند در المپیک و پارالمپیک 2016 ریو، به ایرنا گفت: کار ما تازه بعد از کسب سهمیه المپیک شروع شده است و فقط به کسب مدال در ریو فکر می کنم.
دارنده عنوان قهرمانی تیراندازی با کمان آسیا درباره تاثیر حجاب بر روند فعالیت زنان ورزشکار در عرصه بین المللی افزود: باید باور کنیم که کار زنان مسلمان به مراتب سخت تر از سایر زنان ورزشکار است اما به عنوان یک ورزشکار محجبه آن را محدودیت نمی دانم و با همین شرایط توانسته ایم در جهان ورزش، توانایی و ظرفیت های خود را ثابت کنیم.
دارنده مدال طلای پارالمپیک لندن، در عین حال اظهار داشت: زنان مسلمان می توانند به عنوان الگویی از توانمندی در جهان ورزش مورد توجه قرار گیرند زیرا رقبای ما وقتی می بینند که حریفان قدری از کشورهای اسلامی با پوشش کامل اسلامی در کنار آنان رقابت می کنند و حتی بالاتر از آنان می ایستند دیگر این پوشش را محدودیت نمی دانند.

**برترین زن تیرانداز جهان : زنان ایرانی شایسته بهترین ها هستند
الهه احمدی که با کسب مدال طلا در مسابقات تفنگ بادی جام جهانی آذربایجان سهمیه المپیک ریو را کسب کرد و پیشتر در المپیک لندن هم حضور داشت ،مانند دیگر زنان راه یافته به ریو مدال المپیک 2016را نشانه گرفته است و این روزها با تلاش زیاد تمرینات خود را دنبال می کند.
وی که به عنوان نخستین زن ایرانی در تاریخ رقابتهای المپیک توانست به مرحله فینال بازی های 2012 راه یابد، اظهار داشت: زنان ایرانی دارای استعدادهای شگفت آوری هستند و با خودباوری و انجام تمرینات لازم می توانند به آنچه که شایسته شان است، برسند و بدون تردید با حمایت مسوولان ما در بسیاری از رشته ها می توانیم به قله های افتخار دست یابیم.
احمدی افزود: امیدوارم همه زنان ورزشکار راه یافته به ریو و دیگر زنانی که کسب سهمیه می کنند بتوانیم با تمام تلاش نخستین مدال المپیکی را کسب کنیم.
به گفته احمدی هر چند تعداد ورزشکار زن راه یافته به ریو کمتر از دوره قبل است اما مجموعه شرایط برای موفقیت آنان در بازیهای المپیک ریو بهتر است و با توجه به امکاناتی که دیگر کشورها در این رشته ورزشی نسبت به ما دارند انتظار داریم تا مسوولان بیشتر حمایت کنند.

*نخستین مدال آور طلایی ایران در بازیهای 2014 : هدفم کسب چند مدال طلای المپیکی است
نجمه خدمتی نخستین مدال آور طلایی ایران در بازیهای 2014 و دیگر بانوی مسافر ریو به ایرنا،گفت: المپیک رویداد جهانی است و نمایندگان ورزشی همه کشورها از آن به عنوان یک فرصت یاد می کنند.
این قهرمان تیراندازی کشور، افزود: من نیز در رقابت های 2016 تلاش می کنم تا بتوانم مدال المپیکی این دوره از رقابت ها را برای نخستین بار کسب کنم.
به گفته خدمتی پیش بینی کسب مدال از سوی زنان ورزشکار در این رقابت ها سخت است اما من تنها به کسب مدال در المپیک ریو نمی اندیشم بلکه هدف من کسب چندین مدال طلای المپیک است .
این زن تیرانداز در عین حال اظهار داشت مسوولان می دانند که رشته تیراندازی یکی از چند رشته مدال آور است و با حمایت و سرمایه گذاری بیشتر در این رشته می توان به ارتقای جایگاه کاروان ورزشی ایران در المپیک کمک کرد.

لیلا رجبی ملی پوش دوومیدانی ماده پرتاب وزنه که در مسابقات دوومیدانی جام کازانف موفق به کسب سهمیه المپیک 2016 ریودوژانیرو برزیل شد نیز از جمله زنان ورزشکاری است که توانسته نخستین سهمیه بانوان ایران را به نام خود ثبت کند . وی علاوه بر قهرمانی، اولین زن دو و میدانی کار ایران است که پایش به المپیک باز می شود.
تاکنون چهار ورزشکار زن کشورمان در رشته های تیراندازی باکمان، تیراندازی و پرتاب وزنه کسب سهمیه کرده اند و پیش بینی می شود در رشته تکواندو در مسابقات قاره ایی که اردیبهشت ماه 95 برگزار می شود حداقل دو سهمیه از سوی اکرم خدابنده و کیمیا علیزاده کسب شود.
پیش تر لیدا فریمان اولین بانوی تیرانداز المپیکی کشور و نخستین زن تاریخ ورزش ایران لقب گرفته بود که پرچمداری کاروان ایران در المپیک 1996 آتلانتا را برعهده داشت و در رشته تفنگ 10 متر بادی توانست رنکینگ 47 را به دست بیاورد و منیژه کاظمی نیز با حضور در المپیک 2000سیدنی در رشته تپانچه 10 متر بادی توانست مسیر را برای حضور دیگر بانوان این رشته ورزشی در المپیک هموار کند ،طوری که در دوره بعد،نسیم حسن پور در 10متر تپانچه بادی توانست در المپیک 2004 یونان با حریفان مسابقه دهد.
پس از آن و در المپیک 2008 پکن نیز نجمه آبتین در تیروکمان، هما حسینی در قایقرانی (پرچمدار کاروان ایران ) و سارا خوش جمال فکری در وزن منفی 49 تکواندو توانستد به این بازی ها راه یابند هر چند در همان مرحله نخست از دور رقابت ها حذف شدند، اما در بازی های 2012 لندن بانوان ورزشکار ایران با عزمی قوی تر و با هشت نماینده حاضر شدند.
حال سی و دومین دوره المپیک درحالی مرداد ماه 95 در ریو دوژانیرو برگزار خواهد شد که بانوان ورزشکار ایران فراتر از حضور،به کسب نخستین مدال المپیک می اندیشند و بی تردید تحقق این مسیر، انگیزه و حمایت مضاعف دولت و مسوولان امر را می طلبد.
از : گلی سفیدزاده
ورزشی** 9250

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال