عراق از ترکیه به شورای امنیت شکایت می کند

بغداد - ایرنا - نخست وزیر عراق روز جمعه وزارت خارجه کشورش را مامور تنظیم یک شکایت رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ترکیه کرد تا آنکارا را از طریق مجامع بین المللی به عقب نشینی از خاک عراق وادار کند.

به گزارش ایرنا، حیدرالعبادی در بیانیه ای که دفتر وی عصر جمعه منتشر کرد، از وزارت خارجه کشورش خواسته است با تنظیم یک شکایت در شورای امنیت سازمان ملل از جانب عراق، از این شورا بخواهد که به مسئولیت های خود با توجه به منشور ملل متحد عمل کرده و ترکیه را ودار کند نیروهایش را از اراضی عراق خارج کند.
وی بر ضرورت بحث درباره این موضوع در یک جلسه ویژه شورای امنیت و نیز ارائه یک شکایت به عنوان سند رسمی در این نهاد بین المللی تاکید کرده است.
این بیانیه تاکید دارد اقدام ترکیه یک تخلف آشکار از مفاد و احکام بین المللی و نقض حرمت ارضی عراق است که بدون اطلاع و رضایت مقامات این کشور صورت گرفته است.
العبادی همچنین خواستار اقدام شورای امنیت درحمایت از امنیت، حاکمیت و صلح و وحدت ارضی شده و گفته است که انتظار دارد این شورا برای خروج فوری نیروهای ارتش ترکیه از اراضی عراق یک دستور صادر کند.
براساس این گزارش ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق نیز روز جمعه از سازمان ملل خواسته است به نقش خود درجهت حفاظت از حاکمیت و وحدت ارضی عراق عمل کند.
حیدرالعبادی روز پنجشنبه در پاسخ به اظهارات مقامات ترک در باره حضور نظامیانشان در خاک عراق گفته بود که تنها راه حل بحران عقب نشینی فوری نظامیان ترکیه از استان نینوا در شمال عراق است.
وزارت خارجه عراق نیز ادعاهای مقامات عراقی را مبنی بر اینکه ارسال نیروهایشان به استان نینوا با اطلاع و توافق دولت عراق بوده، رد کرده است.
رجب طیب اردوغان روز گذشته به درخواست سران عراق مبنی بر تخلیه شمال عراق پاسخ منفی داد و گفت درباره خروج نظامیان کشورش از استان نینوا با کسی گفت و گو نخواهد کرد.
اردوغان همچنین باردیگر مدعی شد که ورود این نیروها با توافق دولت عراق بوده است.
بیش از یک هزار و 200 نظامی ترکیه ای از روز جمعه گذشته وارد پایگاه نظامی بعشیقه در استان نینوا شده اند.
ترکیه می گوید، این نیروها را برای کمک به دولت عراق در جنگ علیه داعش و آموزش داوطلبان محلی ،به منطقه گسیل داشته است.
خاورم*4*3092**1770*1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال