رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر:

وظیفه دانشگاه مالک اشتر تبدیل فناوری های کلیدی به تجهیزات دفاعی است

تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر، از جمله وظیفه این نهاد علمی را تبدیل فناوری های نوظهور و کلیدی به تجهیزات دفاعی عنوان کرد.

به گزارش ایرنا از وزارت دفاع، دانشگاه صنعتی مالک اشتر با هدف اجرای پروژه‎های تحقیقاتی خاص ملی و آموزش و تربیت کارشناسان و کادر ویژه مورد نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی کشور در سال 1363 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و آموزش عالی تأسیس شد و با تربیت هزاران دانش آموخته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، نقش اساسی در تقویت صنعت دفاعی داشته است.
دکتر رضا مظفری نیا رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بیان اینکه امروز دانشگاه صنعتی مالک اشتر به خار چشم دشمنان نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده، از موفقیت های علمی و پژوهشی این دانشگاه سخن به میان آورد و گفت محققان و دانشمندان برجسته ای از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند که عموما در صنعت دفاعی شروع به فعالیت می کنند.
رئیس دانشگاه از محدودیت های این دانشگاه به علت تحریم سخن گفت و اعلام کرد که این محدودیت هیچگاه مانع کار پژوهشگران دانشگاه نشد و با تکیه بر توان جوانان ایران اسلامی قله های رفیع علم و دانش را فتح کرده است.
مشروح اظهارات مظفری نیا در پی می آید:

** سئوال: دانشگاه صنعتی مالک اشتر با چه هدف و ماموریتی تاسیس شد؟
- مظفری نیا: ماموریت دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع شکستن مرزهای دانش، تولید فناوری های نوظهور و دفاعی است که آینده وزارت دفاع و بالطبع سیستم دفاعی کشور را تضمین می کند، یعنی باید آن دسته از دانش ها و فناوری هایی که در سال های آتی می تواند منجر به ساخت سامانه های دفاعی شود را در دستور کار خود قرار دهیم تا بتوانیم همواره خود را به علوم و صنایع دفاعی روز مجهز کنیم.
ایران اسلامی برای دستیابی به قله های پیشرفت و استقلال اقتصادی و سیاسی چاره ای جز تکیه بر علم و پژوهش ندارد و در این مسیر باید دستاوردهای پژوهشی تبدیل به فناوری و فناوری تبدیل به محصول صنعتی و سپس به ثروت تبدیل شود و در نهایت با ثروت ایجاد شده دوباره عرصه علم و دانش تقویت شود.

** سئوال: برنامه دانشگاه صنعتی مالک اشتر برای تبدیل فناوری به محصول بر چه نگاهی استوار است؟
- مظفری نیا: برای رسیدن به علوم روز دفاعی یک نگاه جاری داریم و یک نگاه به آینده. مقام معظم رهبری در بازدیدی که چند سال پیش از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی وزارت دفاع داشتند فرمودند «ما دو نوع کار را در مجموعه دفاعی باید مد نظر قرار بدهیم. یک کار واقعی و یک کاری که واقعی نیست، اما باید انجام شود» لذا ما نیز تدبیر معظم له را اساس کار خود قرار داده و آن را در برنامه های خود لحاظ کرده ایم.

** سئوال: برای اجرای این فرمایش فرماندهی معظم کل قوا کاری انجام داده اید؟
- مظفری نیا: اگر بخواهم این مطلب را بیشتر توضیح دهم باید بگویم امروز یک دسته از دستاورهای دفاعی کشور در صنایع مربوطه تولید می شود. خوب این وظایف ذاتی آن صنعت است که حرفی نیست، اما آنچه که مد نظر مقام معظم رهبری است، این است که باید یک سری علوم ناشناخته ای را که اصلاً وجود خارجی ندارد از طریق فعالیت های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی کشف کنیم و پس از تبدیل آن به یک فناوری و فناوری را نیز تبدیل به محصول کنیم. یعنی تولید ایده های جدید برای تامین نیازهای آینده نیروهای مسلح. در واقع وظیفه داریم در باره چیزهایی فکر کنیم که آنها در آینده نه چندان دور نیازهای نیروهای مسلح را تأمین کند. با وجود سرعت رشد 11 برابری که در مقایسه با کشورهای دیگر و تولید مقاله های علمی و دستاوردهای متعددی داشته ایم ولی باید تلاش شود فاصله علمی ایران با کشورهای صنعتی کاهش یابد، براساس دیدگاه آینده پژوهان در آینده بسیار نزدیک فناوری هایی به ظهور می رسند که علاوه بر تاثیرات تحول آفرین و بسیار عمیق، دگرگونی های اساسی در زندگی بشریت ایجاد می کنند.

** سئوال: دانشگاه صنعتی مالک اشتر حول چه محورهایی فعالیت می کند؟
- مظفری نیا: این دانشگاه در محورهای پژوهشی مختلفی همچون حوزه های انرژی، نانو، فناوری زیستی، اپتیک و لیزر، مواد پیشرفته و ... را در حال فعالیت است و نقشه راه و فناوری تعدادی از این فعالیت های پژوهشی تدوین شده و تعدادی دیگر نیز در دست تدوین است، ما در این نقشه ها پیش بینی کرده ایم چه دسته از فناوری ها در این دانشگاه انجام بشود که نیازهای آتی سامانه دفاعی کشور را تأمین کند، یعنی این نقشه ها دارای نگاه آینده پژوهی است.

** سئوال: برای تأمین نیازهای نیروهای مسلح چگونه اقدام می کنید؟
- مظفری نیا: برای تأمین نیازهای نیروهای مسلح، از طریق ستاد کل نیروهای مسلح اقدام می کنیم. نیروهای مسلح نیازمندی های دفاعی شان برای نبردهای آتی را به ستاد کل منعکس و ستاد کل نیز آنها را از طریق وزارت دفاع به دانشگاه منتقل می کند و سپس این موارد و خواسته ها که بیشتر موارد مفهومی و تاکتیکی است توسط این دانشگاه به تکنیک، فناوری و پروژه تبدیل می شود. در سند راهبردی هسته های دانا و شبکه توانا که به نظر و تایید فرماندهی معظم کل قوا رسیده، دانشگاه صنعتی مالک اشتر به عنوان یک سازمان پشتیبانی کننده دانش و فناوری های دفاعی از سازمان های صنعتی معرفی شده است.

** سئوال: مهم ترین وجه تمایز دانشگاه صنعتی مالک اشتر را نسبت به دیگر دانشگاه ها در چه می دانید؟
- مظفری نیا: یکی دیگر از وظایف دانشگاه صنعتی مالک اشتر علاوه بر آینده پژوهی ، توسعه و ارتقای سامانه های دفاعی موجود است. در واقع وجه تمایز دانشگاه صنعتی مالک اشتر با دیگر دانشگاه ها در این است که طرح های تحقیقاتی مصوب را در اختیار دانشجویان مقاطع تحصیلی تکمیلی قرار می دهد تا به عنوان پایان نامه آنها را انجام بدهند و این یک مزیت در این دانشگاه است. مقام معظم رهبری می فرمایند «امروز مسئولیت دانشجو برای مقابله با زیاده خواهی مستکبران در دو جهت اصلی است. یکی تقویت ایمان و خودباوری و افزایش کارآمدی و دیگر حضور فعال در عرصه های علمی و تولید فناوری های پیشرفته به عنوان جهاد علمی در مقابله با سلطه جویان».

** سئوال: آیا طرح های تحقیقاتی دانشگاه صنعتی مالک اشتر به محصول تبدیل می شود؟
- مظفری نیا: تعداد زیادی از طرح های دانشگاه توسط صنعت دفاعی کشور تبدیل به محصول شده و در حال حاضر در صنعت دفاعی در حال تولید بوده و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفته است، اکنون تعداد زیادی از طرح های دانشگاه تبدیل به محصول شده و در حال حاضر در نیروهای مسلح استفاده می شود.

** سئوال: فرمانده معظم کل قوا چه انتظار و توقعی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر دارند؟
- مظفری نیا: در این ارتباط مقام معظم رهبری جمله ای بیان فرموده اند و آن اینکه «من به این دانشگاه چشم امید دارم». ما نیز افتخار می کنیم که دیدگاه و نظر فرمانده معظم کل قوا درباره این دانشگاه به این صورت است. وزرای محترم دفاع نیز که در ادوار مختلف خدمت ایشان شرفیاب می شوند معظم له در مورد دانشگاه و به ویژه محصولات خاص تأکیدات خاصی دارند که نشان از دقت و ریزبینی ایشان در مورد دانشگاه و نیازمندی های دفاعی کشور دارد.
توصیه ای که حضرت آقا در خیلی از موارد داشته اند و بخشی از آن نیز به محیط علمی و از جمله دانشگاه مالک اشتر مربوط می شود استفاده از «راه های میان بر» در رسیدن به اهداف است.

** سئوال: نگاه سردار دهقان به دانشگاه صنعتی مالک اشتر چگونه است؟
- مظفری نیا: سردار دکتر دهقان موقعی که به وزارت دفاع آمدند از ما خواستند که دانشگاه بر روی فناوری های نسل چهارم کار کند. یعنی در واقع سردار دهقان یک گام بلندتر برداشته و کار و مأموریتی دشوار اما دلچسب را به دانشگاه محول کردند که ما نیز تعدادی پروژه در این ارتباط تعریف کرده و در حال انجام آنها هستیم.

** سئوال: دانشگاه مالک اشتر تا چه میزان خودکفایی علمی را در انجام پروژه ها مدنظر دارد؟
- مظفری نیا: طرح هایی که توسط این دانشگاه انجام می شود، طرح های بومی بوده که از صفر تا صدش توسط خود دانشگاه انجام می شود و مشابه خارجی هم ندارد و هم طرح های دفاعی است که مانند آن در دنیا وجود دارد، اما به صورت انحصاری در اختیار چند کشور دنیاست و به دلیل ماهیت آزادی طلبی نظام اسلامی و تحریم های ظالمانه ای که علیه کشور اعمال کرده اند در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار نمی دهند. البته ما بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب سعی می کنیم راه های میانبر برای رسیدن به اهدافمان را نیز مد نظر داشته باشیم. در واقع دانشگاه مالک اشتر به عنوان یک دانشگاه پژوهش محور یکی از جهت گیری های خود را توجه به فناوری های نوظهور و کلیدی برای پر کردن شکاف های علمی و کم کردن فاصله با کشورهای پیشرفته قرار داده است.

** سئوال: دانشگاه مالک اشتر آیا با صنعت دفاعی ارتباط مستقیم دارد؟
- مظفری نیا: علاوه بر کسب فناوری های نوظهور، فعالیت دیگری را نیز در این دانشگاه داریم و آن انعقاد قرار دا د به صورت مستقیم با صنایع دفاعی است که اینگونه قرادادها را در دستور کار قرار داده و آنها را به صورت پروژه در اختیار اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار می دهیم تا با کار و تحقیق بر روی محصول جهت ارتقاء سامانه ها اقدام کنند. در این زمینه نیز هم دانشجویان دانشگاه با صنایع دفاعی کشور آشنا شده و هم به عنوان یک کار تحقیقاتی با آن برخورد می کنند.
به عبارت دیگر دانشگاه هم باید در تبدیل وزارت دفاع به یک نهاد دانش بنیان سهم موثری در نوآوری علمی از طریق پروژه های دانش محور و فناوری های نوظهور داشته باشد و هم باید طی تعامل با سازمان های صنعتی و دفاتر طراحی و مراکز توسعه فناوری، بهبود و توسعه سامانه های در دست اجرای آنها را به عهده بگیرد.

** سئوال: دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بین دیگر دانشگاه های صنعتی ایران چه جایگاهی دارد؟
- مظفری نیا: از شاخص های مهم برتری دانشگاه، برتری حوزه پژوهش و فناوری نوین و حجم قراردادهای پژوهشی است. بدون اغراق باید بگویم رده و جایگاه پژوهشی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بین دانشگاه های کشور رتبه نخست است. در این زمینه وزارت علوم در ارزیابی که سه سال متوالی انجام داده دانشگاه مالک اشتر را دارای رتبه نخست پژوهشی در سطح کشور معرفی کرده و این افتخار بزرگی برای مجموعه نیروهای مسلح و به ویژه وزارت دفاع است. در این زمینه حجم قرادادهای پژوهشی دانشگاه با سازمان های دفاعی، نیروهای مسلح و نهادهای کشوری باعث شده رتبه علمی و پژوهشی این دانشگاه ارتقا یافته و رتبه برتر را در سطح دانشگاه های کشور به دست بیاوریم.

** سئوال: دانشگاه مالک اشتر در چند رشته دانشجو تربیت می کند؟
- مظفری نیا: دانشگاه مالک اشتر علاوه بر کسب فناوری های نوظهور، مأموریت تربیت نیروی انسانی کارآمد برای سیستم دفاعی کشور را برعهده دارد. این دانشگاه از بدو تأسیس تاکنون هزاران دانش آموخته را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و اخیراً دکتری به جمع خانواده صنایع دفاعی افزوده است. این دانشجویان در حدود ده ها رشته فنی و مهندسی تربیت شده و در رده کارشناسی و مدیران میانی صنعت دفاعی مشغول به کار هستند. یکی از عوامل مهمی که ما را در توسعه علمی کشور پیشرفت می دهد عدم خودباختگی علمی است. متاسفا نه هنوز قشری در کشور هستند که این را به ذهن جوانان ما القاء می کنند که آنچه از دانش و فناوری از خارج وارد شود بهینه تر است.

** سئوال: دانشگاه صنعتی مالک اشتر برای تقویت بنیه علمی دانشجویان چه برنامه ای دارد؟
- مظفری نیا: دانشگاه مالک اشتر با سپردن پروژه های تحقیقاتی به دانشجویان در جهت تقویت بنیه علمی دانشجویان اقدام می کند. همچنین رفتار و فرهنگ سازمانی آنها را نیز ارتقا می بخشد. بحمدالله دانشجویان دانشگاه مالک اشتر، دانشجویانی متعهد و ولایتمدار هستند و جزو افتخارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر بوده که دانشجویانی متعهد، ولایتمدار و در راستای خواست و منافع نظام اسلامی تربیت کند. فضای عمومی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، فضایی معنوی و اسلامی است که دانشجویان آقا و خانم آن در رعایت شئونات اسلامی زبانزد دیگر دانشگاه های کشور ند. در این زمینه همکاری و همفکری بسیار خوبی بین اداره عقیدتی سیاسی دانشگاه و قسمت های دیگر و دانشکده ها وجود دارد که باعث شده برآیند این همکاری وجود دانشجویانی مومن و ولایتمدار در دانشگاه و پس از تحصیل در چرخه صنعت دفاعی کشور باشد.

** سئوال: آیا دانشگاه مالک اشتر برای ایجاد شبکه علم و فناوری اقدامی انجام داده است؟
- مظفری نیا: یکی از مزایای دانشگاه صنعتی مالک اشتر ارتباط دانشجویان این دانشگاه با صنایع دفاعی کشور در طول مدت تحصیل است. این مزیت علاوه بر اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر را به یکی از خاص ترین دانشگاه های کشور تبدیل کرده، باعث شده ارتباط متقابلی بین دانشجو، دانشگاه و صنعت برقرار شده و زمینه اشتغال دانشجویان در صنایع دفاعی فراهم شود. یکی از وظایف و مأموریت های دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تحقق شبکه علم و فناوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است به این معنی که باید افراد خِبره محقق را در سطح کشور و دانشگاه ها شناسایی کرده، آنها را به شبکه همکاران دانشگاه مرتبط کرده و از علم و پژوهش آنها در زمینه کسب فناوری های نوظهور استفاده کنیم.
مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند «علم را همان اندازه که وارد می کنید حداقل به همان اندازه یا بیشتر صادر کنید و یک جریان دو طرفه علمی برقرار کنید و الا شما دائما ریزه خوار علم دیگران می شوید که این موجب جلوگیری از پیشرفت است». ما در این زمینه و در جهت اجرای این مأموریت خاص با دیگر دانشگا ه های صنعتی کشور مرتبط شده و از آنها به عنوان همکار پروژه استفاده می کنیم.

** سئوال: آیا دانشگاه مالک اشتر توانسته اهداف پیش بینی شده را محقق کند؟
- مظفری نیا: حضرت امام(ره) یک شاخص مهمی را برای ارزیابی دستگاه های کشور گذاشته اند و فرمودند که شما اگر می خواهید بدانید کارتان را خوب انجام می دهید یا نه، ببینید دشمن درباره تان چه می گوید اگر دشمن از شما تعریف کرد بدانید کارتان همراه با اشکال است و در کارتان مشکل دارید، اما اگر دشمن از شما به دشمنی یاد کرد می توانید کارتان را ارزشمند بدانید.
دانشگاه صنعتی مالک اشتر با این شاخص که مد نظر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بوده و توسط مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید شده است می تواند ادعا کند در موقعیتی قرار گرفته که در ارتقای توان و تولید دفاعی سهم بسزایی ایفا می کند چرا که اولاً این دانشگاه توسط دشمنان نظام تحریم شده. دوماً این که طی برآوردهای چند ساله رتبه اول توجه دشمنان را به خود جلب کرده است. همه این موارد این طور نشان می دهد که دانشگاه صنعتی مالک اشتر در زمینه انجام وظیفه و ماموریت خود در تولید علوم و فناوری های پیشرفته دفاعی نقش موثری داشته است.

** سئوال: تحریم دشمنان تاثیری بر روند فعالیت های دانشگاه داشته است؟
- مظفری نیا: دانشگاه صنعتی مالک اشتر به دلیل ماهیتی که دارد مورد تحریم های ظالمانه اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته که یکی از مهم ترین این تحریم ها، عدم دسترسی به منابع علمی و پژوهشی موجود در مراکز علمی دنیاست .

** سئوال: دانشگاه مالک اشتر آیا برای تاسیس شرکت های دانش بنیان اقدام کرده است؟
- مظفری نیا: در این زمینه از فرمایشات فرمانده معظم کل قوا استفاده می کنم و آن این که ایشان فرموده اند: امروز یکی از نیازهای اساسی و درجه یک کشور، نیاز علمی است. اگر ما توانستیم در عرصه علمی پیشرفت هایی را که تا به امروز به دست آمده با همین سرعت دنبال کنیم هم در زمینه مشکلات اقتصادی، هم مشکلات سیاسی، هم در زمینه مشکلات اجتماعی و هم در زمینه مسائل بین المللی مطمئناً گره گشایی بالایی از مشکلات کشور خواهد شد. این سخن حضرت آقا یعنی اینکه تنها راه فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی کشور پیشرفت در زمینه مسائل علمی است.
دانشگاه مالک اشتر با توجه به این تدبیر و فرمایش معظم له در زمینه رفع گلوگاه های فناوری محصولاتی که در بخش دفاعی مورد استفاده قرار می گیرد وارد عمل شده و اقدامات موثری را انجام داده که یکی از آنها تأسیس شرکت های دانش بنیان است که با استفاده از این شرکت ها خدماتی را به جامعه علمی کشور ارائه کرده است.
اجتمام ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال