استقبال چشمگیر از برگزاری سلسله نشست های« عقلانیت در اسلام» در بلگراد

بلگراد-ایرنا- سلسله نشست های تخصصی تحت عنوان « عقلانیت در اسلام» با این هدف از سوی مرکز علوم دینی قم در بلگراد آغاز شده تا تحت محتوایی آکادمیک نشان داده شود که عقلانیت از بنیادهای بارز اسلام است.

به گزارش ایرنا، سلسله نشست‏های تخصصی «عقلانیت در اسلام» این روزها در پایتخت صربستان در حال برگزاری است. این نشست‏ها در مرکز علوم دینی قم در بلگراد به مدت سه هفته، از 9 تا 27 آذرماه در جریان می باشد.
بخش نخست این نشست‏ها با برگزاری سه کارگاه پژوهشی-آموزشی با عناوین «عقل در قرآن»، «عقل در احادیث» و «عقل در علم کلام» در هفته گذشته به پایان رسید و کارگاه سوم جمعه شب در بلگراد آغاز شد.
در 9 کارگاه تخصصی اهمیت و جایگاه عقلانیت در علوم اسلامی مختلف که به مدت چند سده در مراکز فاخر آموزشی و حوزوی جهان اسلام تکامل یافته اند مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گرفتند.
هدف اصلی برگزاری سلسله نشست‏های تخصصی مذکور در این منطقه از اروپای شرقی این است که نشان داده شود عقلانیت از مشخصات بنیادین و بارز سنت علمی اسلام است.
محققان و دانشجویان شرکت کننده در کارگاه‏های شش گانه‏ باقی مانده در دو هفته آینده به ترتیب با اهمیت عقل در فلسفه اسلامی، عرفان اسلامی، ادبیات عرفانی فارسی و همچنین در فقه اسلامی و در علوم اجتماعی مسلمین آشنا شده و در کارگاه تخصصی پایانی به تحلیل و نقد معنای عقل در نحله‏های تجدد مآبانه در جهان اسلامی معاصر پرداخته می شود.
فراخوان برگزاری نشست‏های تخصصی پژوهشی- آموزشی فوق الذکر از دو ماه گذشته و با همکاری دانشکده‏های فلسفه، علوم سیاسی و زبان‏شناسی دانشگاه بلگراد و همچنین موسسه فلسفه و تئوری اجتماعی بلگراد به سمع و نظر تعداد زیادی از دانشجویان و محققان رسیده و برترین و نخبه ‏ترین افراد از میان متقاضیان برای شرکت در دوره پذیرش شده اند.
به همت مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، در ماه‏های گذشته هم سلسله نشست‏های تخصصی مشابه با موضوعاتی همچون «تاریخ اندیشه فلسفی در اسلام» و «تاریخ تمدن اسلامی» در پایتخت و شهرهای مسلمان‏نشین جنوب صربستان برگزار شد.
اروپام**436**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال