برگزاری باشکوهترین مراسم اربعین تاریخ با حضور 27 میلیون زائر حسینی در کربلا

تهران - ایرنا - روزنامه اطلاعات نوشت: مراسم اربعین امسال همانند سال های گذشته علیرغم تهدیدات تروریست های تکفیری و عناصر انتحاری آنان، با حضورمیلیون ها زائر حسنی برگزار شد.

این گزارش که در روز شنبه 14 آذر 1394 هجری خورشیدی انتشار یافته، می افزاید: در همین رابطه،حضور میلیونی دلسوختگان حسینی در بزرگترین مراسم مذهبی جهان صحنه هایی باشکوه خلق کرد.در این حال،وزیر حمل و نقل عراق از ورود 26 میلیونی زائر حسینی به کربلا نا روز چهارشنبه خبر داد و اعلام کرد،شمار زائران در روز اربعین به 27 میلیون نفر افزایش یافت.
این در حالی است که سال گذشته 21 میلیون عاشق حسینی از 60 کشور وارد کربلا شده بودند.مقامات عراق در خصوص افزایش زوار اربعین اعلام کردند، خود را برای پذیرش 50 میلیون زائر در سال های آتی آماده می کنیم.در همین راستا بیش از 7000 موکب و هیأت به عاشقان حضرت سید الشهدا(ع) خدمات ارائه کردند. از سویی، مسیحیان عراق نیز همچون سایر مردم این کشور با برپایی موکب هایی، خدمات ارزنده ای را به عزاداران پیاده اربعین حسینی عرضه کردند.اعضای کتائب بابلیون که از جمله گردان های سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) به شمار می رود، موکب هایی را در مسیر پیاده روی به سوی کربلا برپا کردند.این گردان عضو حشد شعبی که متشکل مسیحیان عراق است؛ در موکب های بغداد از عزاداران پیاده اربعین حسینی پذیرایی می کند.
گفتنی است که سال گذشته شمار زائران اربعین حسینی در کربلا، 21 میلیون نفر اعلام شده بود که با این اوصاف، باشکوه ترین اربعین تاریخ کربلا در سال جاری رقم خورده است.این در حالی است که،یک مقام دولت محلی عراق گفت: بیش از 3 میلیون زائر ایرانی برای مراسم عزاداری اربعین به کربلای عراق رفتند.
در چنین شرایطی، روزنامه انگلیسی اندیپندنت ، مراسم اربعین امسال را بزرگترین تجمع مذهبی جهان توصیف کرد. این روزنامه در مقاله ای با عنوان «بزرگترین تجمع دینی جهان که احتمالا تا به حال درباره آن نشنیده اید» عنوان کرد، شمار افرادی که در این روز (اربعین حسینی) به زیارت امام حسین علیه السلام رفتند چند برابر شمار حجاج مکه است.در این مقاله آمده است. این روزنامه درخواست کرد تا مراسم اربعین در کتاب رکوردهای جهانی با عنوان بزرگترین اجتماع بشری، طولانی ترین سفره غذا، بیشترین شمار شرکت کنندگان ثبت شود. نویسنده این مقاله همچنین با انتقاد از رسانه های غربی به دلیل عدم پوشش این ایام افزود، یک تظاهرات کوچک در لندن یا تجمعی کوچک در هنگ کنگ یا روسیه با پوشش رسانه ای گسترده حمایت می شود، اما بزرگترین اجتماع بشری جهان اسلام نادیده گرفته می شود.
در همین حال، یک پایگاه خبری عراقی، در گزارشی راز گنجایش کربلای معلی برای میلیون ها زائر مشتاق امام حسین(ع) و سازماندهی آنها را کرامت و اعجاز آن امام شهید اعلام کرد. انتشار اخبار متعدد درباره زیارت های میلیونی در کربلای معلی که مساحت آن نزدیک به 53 هزار کیلومتر است، یک سوال را به ذهن متبادر می سازد که چگونه این تعداد جمعیت خود را به این شهر می رسانند. به ویژه که مقامات کربلا حتی اعلام می کنند که خود را برای میزبانی 50 میلیون نفر در سالهای آینده آماده می کنند. پایگاه خبری «الفرات» عراق در این باره می نویسد، زمانی باب سخن درباره کرامات امام حسین(ع) گشوده می شود، نگارش چندین جلد کتاب درباره آن نیز کم است زیرا معجرات و کرامات این امام از عالم ذر آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. مهمترین مصداق این کرامت و اعجاز نیز این است که میلیون ها زائر از هر گوشه و کناری در جهان خود را به کربلا می رسانند و پس از انجام زیارت به شهرها و کشورهای خود باز می گردند.
از طرفی، بیش از 35 هزار نظامی عراقی مسئولیت تأمین امنیت زائران اربعین حسینی را بر عهده داشتند. طی 10 روز گذشته نیروهای عراقی از سازمان های امنیتی گرفته تا اداری تلاش کردند تا مراسم بزرگ اربعین حسینی را به بهترین نحو برگزار کنند و در این طرح بیش از 35 هزار نیروی امنیتی حضور داشتند. همچنین وزیر دفاع عراق با حضور در جمع زائران اربعین حسینی در کربلا تاکید کرد، پیروزی هایی که در نبرد با داعش حاصل شده، نتیجه همکاری میان مردم و نهادهای نظامی است. خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق که در مراسم زیارت اربعین حسینی در کربلا شرکت کرده، تاکید کرد، پیروزی های به دست آمده در نبرد با داعش نتیجه همکاری میان شهروندان عراقی و نهادهای نظامی است. طبق بیانیه وزارت دفاع عراق، العبیدی با بازدید از استان کربلا به همراه رئیس ستاد ارتش و فرمانده نیروی هوایی و افسران عالیرتبه این وزارتخانه، در جریان طرح امنیتی استان و نحوه ورود و خروج زائران در استان قرار گرفت. العبیدی در این بازدید از نقش بزرگ نیروهای امنیتی در حمایت از زائران و همکاری بزرگی که در زمینه مبارزه با تروریست ها انجام شده، تقدیر کرد و بر لزوم بهره گیری از انقلاب امام حسین (ع) در ایجاد انگیزه و ادامه نبرد با تروریسم و دشمنان دین تاکید کرد.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز بعد از بازدید از اوضاع امنیتی مسیرهای منتهی به استان کربلا با پوشیدن لباس عزا در مراسم اربعین حسینی شرکت کرد.مقامات امنیتی در بصره نیز اعلام کردند، طرح امنیتی در شهرستان الزبیر گسترش یافته و این شهرستان به حالت آماده باش کامل درآمده است.
این در حالی است که،دبیر کل گردانهای «سید الشهداء» در عراق اعلام کرد، داعش قصد داشت با 58 خودروی بمب گذاری شده به زائران اربعین حسینی (ع) حمله کند که در این اقدام ناکام ماند.«ابوآلاء الولائی» دبیر کل گردانهای «سید الشهداء» در عراق اعلام کرد ، داعش برای هدف قرار دادن زائران اربعین حسینی (ع)، 58 خودروی بمب گذاری شده زرهی را آماده عملیات در بغداد کرده بود،اما گروه های مقاومت و نیروهای داوطلب مبارزه با داعش مانع شدند.
وی گفت: داعش حتی ساعت صفر انجام این عملیات را مشخص کرده بود اما با هوشیاری نیروهای مقاومت، در انجام آن ناکام ماند.همچنین گردانهای حزب الله عراق از کشتن پنج عامل انتحاری که قصد داشتند زائران کربلای معلی را هدف قرار دهند، خبر دادند.این عوامل انتحاری ها پس از شناسایی هدف قرار گرفتند و کشته شدند.
**دیدار با نمایندگان مرجعیت
نخست وزیر عراق که برای شرکت در مراسم اربعین حسینی (ع)، به کربلا رفته بود با دو نماینده مرجعیت عالی شیعیان در این شهر، دیدار و گفت وگو کرد.دفتر «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ، وی در سفر به کربلا با دو نماینده آیت الله العظمی سیستانی، مرجعیت عالی شیعیان در این شهر دیدار کرد.العبادی در این دیدار درباره روند زیارت اربعین حسینی (ع) و خدمات رسانی به زائران و اوضاع ملی کشور و چالش های فرارو و پیروزی های کسب شده در نبرد با داعش با نماینده مرجعیت عالی شیعیان گفتگو کرد.
در این حال، مفتی اهل سنت عراق با اشاره به استقبال گسترده مردم عراق و مسلمانان جهان در مراسم اربعین حسینی اعلام کرد ، زیارت اربعین سهم زیادی در وحدت صفوف امت اسلامی دارد.«مهدی الصمیدعی» مفتی اهل تسنن عراق ر پیامی به مناسبت اربعین حسینی اعلام کرد ، مردم عراق برای مناسبات و مناسک دینی از جمله زیارت اربعین ارزش خاصی قائل هستند.
**پیام تبریک دکتر ظریف
دکترمحمد جواد ظریف از دولت و ملت عراق برای میزبانی شایسته از میلیون ها زائر اربعین قدردانی کرد.وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی، با تشکر از تمامی مسئولان عالیرتبه، دولت و ملت خستگی ناپذیر عراق برای میزبانی کریمانه و شایسته از میلیون ها زائر از جمله زائران ایرانی، تاکید کرد: بی تردید مراسم با شکوه اربعین امسال، مصداق حقیقی وحدت تمامی خداجویان، موحدان و آزادگان جهان بر محور عدالت طلبی، مبارزه با ظلم و افراط گری و مواجهه با انحراف در ارزش ها و آموزه های حقیقی الهی بود. دکتر ظریف در این پیام همچنین مراتب سپاس ویژه خود را از مراجع عظام مقیم عراق که با هدایت الهی و معنوی خویش، راهنما و راهگشای برگزاری این مراسم با عظمت بودند، اعلام کرد.
* اربعین در سایر کشورها
مراسم اربعین حسینی با شکوه فراوان در بسیاری از کشورهای جهان برگزار شد و عاشقان سید و سالار شهیدان امام حسین در چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) اشک ماتم ریختند.
* نیجریه
هزاران نیجریایی پس از کیلومترها پیاده روی، مراسم بزرگداشت اربعین حسینی را در شهر «زاریا» برگزار کردند.مردم نیجریه مانند دیگر مسلمانان به خصوص شیعیان که در عراق مراسم راهپیمایی و عزاداری اربعین را به جای آوردند، این روز را گرامی داشتند.هزاران شیعه و شمار زیادی از مسیحیان این کشور امروز در شهر «زاریا» شهر معروف ایالت «کادونا» در شمال نیجریه، در حسینیه «بقیة الله» به عزاداری پرداختند.هزاران نفر از عزاداران از چند روز گذشته پیاده روی از نقاط مختلف نیجریه را به سوی این حسینیه آغاز کرده بودند و مسافت هایی از 80 کیلومتر تا 160 کیلومتر را پیمودند تا به زاریا رسیدند.
* انگلیس
دهها تن از عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور در مرکز اسلامی آیت الله خویی(ره) در لندن پایتخت انگلیس، در سوگ چهلمین روز امام سوم شیعیان نشستند.
* آمریکا
جمع کثیری از مومنان و شیعیان آمریکا از زن و جوان و کودک با برگزاری راهپیمایی حسینی در شهر «بویزی» ایالت آیداهو، اربعین امام حسین(علیه السلام) را گرامی داشتند. این در حالی بود که درجه دمای هوا در این شهر به 12 درجه زیر صفر می رسید.در این راهپیمایی که از منطقه «پارک آنا مرسن» در شهر بویزی به سمت شمال این شهر تا مرکز امام حسین(علیه السلام) در این شهر برگزار شد، بیش از 200 نفر با در دست داشتن پرچم اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، ندای لبیک یاحسین… لبیک یا شهید سر دادند.
* اتریش
مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در اربعین حسینی با حضور گسترده شیعیان و دوستداران اهل بیت در مرکز اسلامی امام علی(ع) شهر وین برگزار شد.در این مراسم جمع کثیری از شیفتگان اهل بیت(ع) از ملیت های مختلف با حضور در مرکز اسلامی امام علی وین، به سینه زنی پرداخته و بر مصائب سالار کربلا و اصحاب آن حضرت گریستند. در جمع عزاداران علاوه بر ایرانیان، شمار زیادی از اتریشی ها، ترک ها، عراقی ها، لبنانی ها، پاکستانی ها و افغانی ها حضور داشتند.
* تاجیکستان
مراسم اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور مسئولان سفارت کشورمان، رایزنی فرهنگی، نمایندگان سایر نهادهای ایرانی و جمع زیادی از محبان اهل بیت(ع) برگزار شد.در این مراسم با اقامه نماز مغرب و عشا و زیارت عاشورا آغاز شد و سپس «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به سخنرانی پرداخت.
* جمهوری داغستان
شیعیان جمهوری داغستان در اربعین حسینی به سوگ سیدالشهدا(ع) و یاران باوفایش در کربلا نشستند. مراسم اربعین حسینی در چندین شهر و روستای داغستان در منطقه قفقاز روسیه ازجمله مخاچ قلعه پایتخت این جمهوری و شهرهای قیزلار و دربند با حضور شیعیان این مناطق برگزار شد.
* سوریه
مرقدهای مطهر حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س)در سوریه به مناسبت چهلمین روز شهادت امام حسین(ع)، در چند روز گذشته میزبان بیش از 20 هزار زائر از کشورهای مختلف بود.«مهندس طلعت الاشقر» عضو اتاق گردشگری مذهبی حومه دمشق در سخنانی با بیان این مطلب، گفت: در چند روز گذشته بیش از 20 هزار زائر از کشورهای عراق، حاشیه خلیج فارس، پاکستان، هند و برخی دیگر از کشورها به مناسبت اربعین امام حسین(ع) به زیارت مراقد اهل بیت علیهم السلام در استان های دمشق و حومه آن مشرف شدند.
* ترکیه
همزمان با فرارسیدن اربعین حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، علاقه مندان به سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش اعم از ایرانیان و مسلمانان دیگر کشورها با حضور پرشور خود در حسینه حضرت محمد(ص) سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول اشک ماتم ریختند.دکتر حجت الاسلام یوسفی سرپرست جامعه المصطفی ترکیه مستقر در استانبول در این مراسم با اشاره به برخی اهداف و دستاوردهای نهضت امام حسین (ع)، درک ریشه ای این قیام و انتقال آن به نسل های آینده را امری واجب و کرامات آن را بی شمار توصیف کرد.
* افغانستان
نخستین پیاده روی مسلمانان افغانستان و ارادتمندان به حضرت سیدالشهدا(ع) همزمان با اربعین حسینی، در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد.هزاران تن از مردم غرب کابل با در دست داشتن پرچم های سبز ، سرخ و سیاه، مسیر جاده شهید مزاری را از پل سوخته تا مسجد جامع امام زمان (عج) پیمودند و با اسیران اهل بیت در کربلا ابراز همدردی کردند.
* هند
هزاران نفر از مسلمانان هند با حضور در مساجد و راه اندازی دسته های سینه زنی درخیابان ها به مناسبت اربعین سید و سالار شهیدان عزاداری کردند.مراسم سوگواری ایام محرم و اربعین حسینی هرسال با شکوه خاصی با حضور میلیون ها نفر از شیعیان هند از اول ماه محرم در صدها حسینیه و امام باره در شهرها و مناطق مختلف این کشور از جمله امروهه، کشمیر، لکنو، حیدرآباد، بمبئی، الله آباد، مظفرنگر و علیگر، برگزار می شود.
* عربستان
شیعیان عربستان با در دست گرفتن تصاویری از آیت الله نمر در شب اربعین، حرم امام سوم شیعیان را به نیابت از این روحانی برجسته شیعه زیارت کردند.شیعیان عربستان امسال نیز همچون سال های گذشته با وجود فشارهای امنیتی آل سعود برای خروج از کشور در موسم اربعین حسینی، خود را به سرزمین کربلا رساندند.
* پاکستان
شیعیان پاکستان به مناسبت فرا رسیدن سالروز اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان، همراه با عاشقان امام حسین(ع) در سراسر جهان، در خیابانها، مساجد، امام بارگاه ها (حسینیه) و مراکز اسلامی در سراسر این کشور مجالس عزاداری و سینه زنی برپا کردند. عاشقان سیدالشهدا (ع) در خیابان های بزرگ و اصلی شهرهای مختلف پاکستان از جمله اسلام آباد، راولپندی، لاهور، پیشاور، اسکردو، گلگیت، کراچی، کویته، حیدرآباد، مظفرآباد، جهنگ، میانوالی، لارکانا، فیصل آباد، سرگودها، چکوال و کشمیرتحت نظارت دولت پاکستان و با حضور نیروهای امنیتی به سوگواری پرداختند.این در حالی است که،وزارت کشور پاکستان با توجه به احتمال وقوع حملات تروریستی از جانب تروریستها و افراطیون در اربعین حسینی(ع) قانون منع اجتماعات عمومی را در ایالت پنجاب به اجرا در آورده بود. همچنین نماینده مرجعیت عراق در شهر مقدس کربلا، از تمامی تلاش های صورت گرفته برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین قدردانی کرد.
**اظهارات العبادی
نخست وزیر عراق که با عزم جدی آمریکایی ها برای پیاده کردن نیرو در کشورش مواجه شده است، بار دیگر هشدار داد ، ورود نیروهای نظامی خارجی را «حمله» تلقی خواهد کرد. نخست وزیرعراق همچنین درصفحه شبکه اجتماعی خود بار دیگر تأکید کرد که عراق به هیچ نیروی زمینی خارجی برای مبارزه با تروریسم نیاز ندارد.
در چنین شرایطی،گروههای مقاومت در عراق نسبت به هرگونه ورود نیروهای آمریکایی به عراق هشدار دادند. از سوی دیگر،مشاور سابق امنیت ملی عراق اعلام کرد ، آنکارا، از سرقت نفت عراق 800 میلیون دلار سود کرده است.«موفق الربیعی» نماینده پارلمان و مشاور سابق امنیت ملی عراق ترکیه را به سرقت نفت کشورش متهم و تاکید کرد ، آنکارا از فروش نفت و گاز قاچاقی از عراق طی هشت ماه گذشته، 800 میلیون دلار سود کرده است.
**تحولات میدانی
ارتش عراق در ادامه پیشروی های خود در استان الانبار، منطقه حصیبه در شرق این استان را به طور کامل پاکسازی کرد. همچنین منابع امنیتی از آمادگی ارتش برای آزادسازی شهرستان الشرقاط به عنوان آخرین پایگاه داعش در استان صلاح الدین خبر دادند. همچنین نیروهای عراقی بخش هایی از منطقه الصوفیه در شرق رمادی، مرکز این استان را نیز آزاد کردند. همچنین ارتش عراق در راستای آمادگی برای انجام عملیات آزادسازی رمادی، با ایجاد گذرگاه های امن شهروندان عراقی را از استان الانبار خارج کرده اند.از دیگر سو،گروه تکفیری داعش در جبهه غربی در مرکز استان «الانبار»، از گازهای سمی علیه مبارزان عراقی استفاده کرده است.
*منبع : روزنامه اطلاعات
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال