کابوره پیروز انتخابات ریاست جمهوری بورکینافاسو اعلام شد

تهران- ایرنا- 'راک مارک کریستین کابوره» یکی از مسئولان بلندپایه نظام «بلیز کامپائوره» رئیس جمهوری سابق بورکینافاسو به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیسیون انتخابات بورکینافاسو، شامگاه دوشنبه اعلام کرد که راک مارک در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری توانست اکثریت آرا را به دست آورد.
وی با کسب اکثریت مطلق یعنی53:49 درصد (1668169) آرا در مقابل 21:65 درصد
(924811) آرا، 'زفیرین دیابره' نزدیک ترین رقیب خود را شکست داد و در پی اعلام نتایج انتخابات، دیابره نیز به شکست خود اعتراف کرد.
رئیس جمهوری جدید بورکینافاسو در مقر حزب خود در برابر هوادارانش گفت که ما باید کشور را بسازیم.
بورکینافاسو روز یکشنبه شاهد برگزاری نخستین انتخابات از زمان اعتراض های عمومی سال گذشته بود که به کناره گیری بلیز کامپائوره منجر شد.
حدود 5 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بودند. این رای گیری به مدت 12 ساعت برگزار و شمارش آرا پس از پایان وقت قانونی انتخابات از همان یکشنبه شب آغاز شد.
انتخابات اخیر، نخستین گام به سوی دمکراسی در تاریخ بورکینافاسو به عنوان چهارمین تولید کننده طلای جهان به شمار می رود؛ کشوری که قیام مردمی آن علیه حکومت کامپائوره الهام بخش جنبش های اعتراضی شهروندان بروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو به ویژه جوانان و گروه های مدنی علیه تلاش حاکمانشان برای حفظ قدرت شد.
در بورکینافاسو که سه چهارم جمعیت آن زیر 30 سال هستند، بسیاری از جوانان روز یکشنبه برای نخستین بار رای می دادند.
پس از کناره گیری کامپائوره از قدرت ، دولتی موقت منصوب شد و مسئولیت سازماندهی انتخابات را بر عهده گرفت. در انتخابات اخیر که با حضور 14 نامزد ریاست جمهوری برگزار شد، اعضای حزب حاکم اجازه رقابت نداشتند.
انتخابات روز یکشنبه می تواند به افزایش اعتماد سرمایه گذاران و افزایش روند سرمایه گذاری که با خروج کامپائوره از قدرت کاهش یافته بود، بیانجامد.
پیشتازان انتخابات ریاست جمهوری اخیر راک مارک کریستین کابوره نخست وزیر سابق و زفیرین دیابره رییس منطقه ای سابق یک شرکت هسته ای فرانسوی بودند.
در انتخابات پارلمانی نیز 99 حزب سیاسی، 700 نامزد برای کسب 127 کرسی پارلمان معرفی کرده بودند.
گارد سابق ریاست جمهوری که به وفاداری به کامپائوره شهرت دارد، در سپتامبر (شهریور/مهر) دست به کودتا زد و همین امر باعث به تعویق افتادن انتخابات شد.
کودتای نظامی هفت روزه به دلیل اعتراض های جدید و فقدان حمایت ارتش ملی بورکینافاسو بی نتیجه ماند.
پیشتر قرار بود این انتخابات اواسط اکتبر (اواخر مهرماه) برگزار شود.
شبد**1480** 1095

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال