بعد از چین اتفاق افتاد

شناسایی ژن مقاوم دربرابر آنتی بیوتیک درمالزی

کوالالامپور – ایرنا – نوعی ژن مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کولیستین که پیش از این در کشور چین کشف شده بود، در مالزی نیز شناسایی شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای 'مالای میل آنلاین' روز دوشنبه اعلام کرد ژن کشف شده جدیدی که استفاده از کولیستین به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی نیز نتوانست با آن مقابله کند، به تازگی در نمونه های باکتری در مالزی شناخته شد.
این ژن که از آن به عنوان 'ام.سی.آر.وان' یاد می شود، برای نخستین بار در سال 2013 در یک خوک از مزرعه ای در چین شناسایی شد.
محققان چینی پس از کشف این ژن حیطه نظارت و بررسی های خود را به خرده فروشان گوشت در بازارهای مختلف چین توسعه دادند و موفق شدند این ژن را در 15 درصد از 523 نمونه گوشت خام خوک و گوشت مرغ در فروشگاه ها، 21 درصد از 804 خوک در کشتارگاه ها و یک درصد از یکهزار و 322 بیماران بیمارستانی مشاهده کنند.
تحقیقات نشان می دهد که این ژن مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک کولیستین نه تنها در حیوانات و انسان ها نشان داده شده، بلکه آلودگی های انسانی ایجاد کرده که می تواند در سراسر جهان گسترش یابد.
استفاده ازکولیستین برای پرورش دام های گوشتی پس از سال 1959 به دلیل ارزان بودن آن درفربه کردن حیوانات گوشتی و همچنین مقاوم ساختن آنها در مزارع پرازدحام مورد استفاده قرار می گرفت.
براساس این گزارش، تقاضای جهانی برای کولیستین درمحصولات کشاورزی در حال حاضر 11 هزار و 942 تن در سال است و پیش بینی می شود تقاضای آن با رشد سالیانه 4.75 درصدی تا سال 2021 به 16 هزار و 500 تن در سال افزایش یابد.
از آنجایی که استفاده از این دارو در حیوانات گوشتی به طور گسترده ای انجام می شود، این نگرانی وجود دارد که این ژن مقاوم در مقابل این آنتی بیونیک به انسان منتقل شده و در سراسر جهان گسترش یابد.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال