تاکید انجمن های فعال در حوزه کودکان کار بر ضرورت ترویج روح پیمان نامه حقوق کودک

تهران- ایرنا- نشست هم اندیشی با موضوع «پیمان نامه حقوق کودک از تدوین تا تحقق» به مناسبت بیست و ششمین سال تصویب پیمان نامه حقوق کودک(20 نوامبر-29آبان)، با مشارکت مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در تهران برگزار و بر ضرورت ترویج این پیمان نامه تاکید شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، تعدادی از مدیران و اعضای انجمن های غیردولتی فعال در حوزه کودکان کار و عضو شبکه یاری، در این نشست درباره موضوع یادشده بحث و گفت وگو کردند.
محورهای نشست درخصوص ضرورت پیمان نامه های بین المللی، محتوای پیمان نامه حقوق کودک، روش های آموزش حقوق کودک و اثربخشی پیمان نامه حقوق کودک در کشورهای مختلف بود.
ضرورت ترویج روح پیمان نامه حقوق کودک، اصلی ترین نقطه اشتراک کارشناسان حاضر در این نشست بود که از دیدگاه های مختلف به آن پرداخته شد.
«شیوا دولت آبادی» روان شناس و استاد دانشگاه در ابتدای این نشست به اهمیت این مناسبت اشاره کرد و گفت: بیش از ٢٠ سال است که دغدغه رشد کودک و حقوق کودک را داریم و در این مدت، رابطه میان مفاد پیمان نامه و رشد روان شناختی یک کودک مورد بررسی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در سال های پس از جنگ جهانی دوم، دغدغه های هزاران نفر در مورد رشد روانی کودکان منجر به نوعی مشارکت در شکل گیری پیمان نامه حقوق کودک شد و هر کجا که روح آن را دریافت شد، توانست گام های مؤثری در حمایت از کودکان بردارد.
دولت آبادی افزود: در پیمان نامه بر نقش دولتها در اجرای مفاد آن تأکید شده است و در کشور ما نیز با توجه به جمعیت٣٠ درصدی جوانان و ایجاد تغییر در ذهن دیگران، باید ترویج، تبلیغ و آموزش صورت گیرد.
مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که بر روند اجرای مفاد پیمان نامه در ایران نظارت می کند نیز گفت: ایران نیز همانند بیشتر کشورهای جهان (به جز آمریکا) پیمان نامه را پذیرفته است.
الوندی با تأکید بر این نکته که مفاد پیمان نامه با فطرت انسانها سازگار و به راحتی قابل درک است، به حقوق مختلفی که برای کودک در پیمان نامه تاکید شده مانند حق حیات و زیستن با کرامت، حق آموزش و بهداشت، حق دسترسی به اطلاعات و برخی مواری دیگر اشاره کرد و وظیفه مراجع ذی ربط را نظارت بر احقاق این حقوق در جامعه دانست.
وی تاکید کرد: باید در کنار کمبودها ظرفیت هایمان را بشناسیم؛ در ایران سرمایه و پول، عوامل اجرایی مناسب و حتی قوانین خیلی خوبی داریم اما در استفاده از منابع خود دچار مشکل هستیم.
الوندی ادامه داد: در بررسی های انجام شده در مرجع ملی، نداشتن اطلاعات یکی از مشکلات ما بود که با استفاده از جایگاه قانونی خود و استفاده از بانک های ارزشمند اطلاعاتی در آموزش وپرورش و سایر ارگانها، بانک اطلاعاتی با نام «گنج انسان» در مرجع ملی طراحی شد که برای همگان در دسترس است.
وی توضیح داد: در مورد قصاص کودکان زیر ١٨ سال، ازدواج زودهنگام، خشونت و کودکان بدون هویت، کارهای مؤثری انجام داده ایم اما هنوز تا اجرا فاصله داریم؛ زیرا یکی از مشکلات اساسی نگرش هایی است که باید تغییر کنند.
«ثریا عزیز پناه» رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان نیز در این نشست با بیان اینکه در روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری، کودکان جهان حال خوبی ندارند، افزود: میلیون ها انسان آواره اند و در این چهار سال جنگ سوریه، کودکانی به دنیا آمده اند که کسی حاضر نیست هویتشان را بپذیرد.
به گفته وی، اصل 44 پیمان نامه، دولتها را موظف می کند با حساس سازی جامعه، حقوق کودک را ترویج کنند؛ از این رو 174 کشور موظف به دادن گزارش هستند؛ 14کشور پیمان نامه را در قانون اساسی خود گنجانده، 13 کشور مفاد پیمان نامه را در برنامه درسی وارد کرده، 17 کشور برای اجرای بهینه آن گروه های نظارتی تعیین و بیش از 40 کشور از طریق رسانه گروهی، جامعه را با مفاد پیمان نامه آشنا کرده اند.
اقتصام(٣) 9123** 2023

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال