یونسکو رشد علمی ایران در شرایط تحریم را یک تجربه منحصربه فرد خواند

تهران - ایرنا - سازمان یونسکو درجدیدترین گزارش خود درباره وضعیت علمی کشورهای مختلف، ضمن اذعان به رشد علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم، اعلام کرد که تجربه ایران در این زمینه، چشم اندازی منحصر به فرد ارائه می کند.

به گزارش ایرنا، یونسکو در گزارش جدید خود ضمن اصلاح گزارش قبلی خود درباره روند سیاست های علمی و فناوری و نوآوری در ایران تاکید کرد: هر چند در گزارش پیشین یونسکو گفته شده بود سیاست علوم، فناوری و نوآوری در ایران بیشتر علوم محور است نه با انگیزه فناوری، ولی اکنون می توان گفت سیاست های این کشور در این حوزه، بیش از آنکه بر اساس روند علوم باشد، با اقتضای تحریم ها است.
گزارش یونسکو یادآور می شود: افزایش فزاینده تحریم ها از سال 2011به این سو، محوریت اقتصاد ایران را به بازار داخلی تغییر داد و با ایجاد موانع خارجی برای صادرات، تحریم ها شرکت های دانش بنیان را به محلی کردن تولیدات خود ترغیب کردند.
این گزارش اعتراف می کند که ایران با ایجاد اقتصاد مقاومتی در سال 2014، به تحریم ها واکنش نشان داده و سیاستگذاران به سرمایه های انسانی این کشور برای تولید ثروت نگاه کردند و حال به این نتیجه رسیده اند که آینده ایران در گذار به اقتصاد دانش بنیان نهفته است.
براساس این گزارش، سیاست آموزشی ایران که بیشتر بر مبنای تقویت علوم پایه بود حال این تمرکز با عوامل دیگر مانند کاهش درآمدهای نفتی، علوم از نیازهای اقتصادی اجتماعی جدا شده است.
وضع نامناسب اقتصادی در کنار افزایش شمار تحصیلکردگان و مشکلاتی که آنان برای یافتن کار دارند، زمینه مناسبی را برای تمرکز بیشتر روی علوم و فناوری های کاربردی ایجاد کرده است، از این رو دولت بودجه های خود را متوجه صنایع اختراعی کوچک، کار آفرینان و پارک های فناوری قرار داده است تا فارغ التحصیلان را استخدام کند.
یونسکو همچنین اعلام می کند که تحریم ها علیه ایران یک نتیجه پیش بینی نشده ولی در عین حال خوب نیز داشتند و در حالیکه دولت دیگر اتکایی به دلارهای نفتی نمی تواند داشته باشد، تلاش خود را بر اصلاحات و کاستن هزینه ها معطوف کرده و بودجه های منظم تری را برای بهبود علوم ارائه داده است.
این گزارش تصریح می کند که بیش از هر تلاش دیگری، افزایش فزاینده اهمیت سیاست های علوم، فناوری و نوآوری نتیجه تحریم هاست و نتیجه دادن این سیاست ها، آینده ای بهتر را برای ایران در پی خواهد داشت.
علمی**1055**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال