اختصاص یک درصد از درآمد شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو به آموزش و تحقیق

اصفهان- ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور تحقیقات و نیروی انسانی گفت: بر اساس بخشنامه جدیدی که در وزارت نیرو ابلاغ شده است یک درصد از درآمدهای شرکت های زیر مجموعه این وزارتخانه به امر آموزش و تحقیقات اختصاص می یابد.

به گزارش ایرنا، علی اکبر مهاجری روز سه شنبه در همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق در اصفهان افزود: امسال بخشنامه دیگری نیز از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره تخصیص یک درصد از بودجه ها برای بخش علم و پژوهش به وزارت نیرو ابلاغ شده است.
وی با اشاره به دیدار دیروز وزیر نیرو با رهبر معظم انقلاب و تاکید رهبر انقلاب بر مسائل تحقیقاتی و تامین بودجه مورد نیاز آن اظهار کرد: ما ناچار به حرکت در این راه هستیم زیرا راه دیگری غیر از تحقیق برای توسعه و پیشرفت نداریم.
وی با اشاره به دوران پس از برجام و افزایش تعامل ها اضافه کرد: در این دوران ممکن است اجناس بی کیفیت با قیمت ارزان وارد صنعت کشور شود و اجناس با کیفیت داخلی، عرصه وجود نیابد به همین دلیل برای رقابت در سطح جهانی راهی جز تحقیق نداریم.
وی تحقیقات در وزارت نیرو را به سه دسته محلی، بخشی و کلان تقسیم کرد و گفت: طرح های کلان تحقیقاتی توسط وزیر نیرو تصویب می شود.
مهاجری با اشاره به تاکید وزیر نیرو برای تحقق بودجه های تحقیق در صنعت آب و برق افزود: پیش بینی کرده ایم که یک سوم از بودجه تحقیقاتی در خود شرکت، یک سوم در شرکت مادر و یک سوم دیگر در ستاد وزارت نیرو برای طرح های تحقیقاتی هزینه شود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه در تحقیق چرخه ای از ایده تا پدیده داریم گفت: در این چرخه مدیریت کلان یعنی برنامه ریزی راهبردی و سیاستگزاری ، نوآوران ، محققان ، تسهیل گران و پشتیبانان از جمله سرمایه گذاران و مدیریت بخش تحقیقات از جایگاه ویژه ای برخوردارند.
وی با بیان اینکه مدیریت اجرا در تحقیق در دولت یازدهم در وزارت نیرو پایه گذاری شده است تصریح کرد: در این دولت، نظام تحقیق به وزارتخانه ابلاغ شده که بر اساس آن مدیریت طرح های بزرگ و توسعه فناورانه به دو موسسه صنعت آب و برق یعنی پژوهشگاه نیرو و موسسه تحقیقات آب منتقل شده است.
مهاجری همچنین در این همایش به نقش زنان و جایگاه آنها در اسلام اشاره و اظهار کرد: اسلام هیچ تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست و در قرآن نیز مساله برابری یا نابرابری میان انسان ها از جنس دانش است.
در این همایش حدود 400 نفر از بانوان شاغل در شرکت های مختلف آب و برق زیر مجموعه وزارت نیرو دارای آثار و دستاوردهای برجسته علمی، تخصصی، فرهنگی و هنری از همه استان های کشور شرکت کردند و از بانوان دارای 10 اثر برتر علمی، هنری و قرآنی تجلیل شد.
همایش سراسری بانوان فرهیخته صنعت آب و برق 25 آبان با برگزاری دو کارگاه آموزشی و برپایی نمایشگاه از آثار بانوان در اصفهان آغاز شد و امروز 26 آبان با معرفی اثرهای برتر و برگزاری جلسه هم اندیشی و طرح ایده به کار خود پایان داد.
ت/3011/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال