پرواز پهپاد هدهد 3 در آسمان ایران

تهران - ایرنا- پهپاد عمود پرواز هدهد 3 مجهز به دیده بان 1، با قابلیت برخاست و فرود عمودی، بدون نیاز به باند و با کاربردهای متعدد از جمله، شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات ونقشه برداری به همت محققان ایرانی طراحی و تولید شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا مراسم رونمایی از پهپاد عمود پرواز هدهد 3 و دیده بان 1 روز سه شنبه با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
سخنگوی شرکت دانش بنیان فاتح آسمان شریف درباره ویژگی های این پهپاد به خبرنگار علمی ایرنا گفت: طراحی و تولید این پهپاد از اواخر سال 93 کلید خورد و در مدت هشت ماه به نتیجه رسید.
مصطفی حسن پناه افزود: هدهد 3 یک مولتی روتور بدون سرنشین الکتریکی است که قابلیت حمل بار تا سه کیلوگرم را دارا است که این محموله می تواند انواع دوربین مرئی و حرارتی و یا بارهای مختلف باشد.
وی افزود: بعنوان مثال این پهپاد می تواند محموله های دارو و سرم مار و عقرب گزیدگی را در مناطق صعب العبور به مقصد برساند.
وی صدای کم و مداومت پرواز بالا را از جمله مزایای هدهد 3 ذکر کرد و گفت: این پهپاد هشت روتوره در هر بازو، سه ملخ دارد و حداکثر سرعت آن 70 کیلومتر بر ساعت است و می تواند حداکثر 53 دقیقه پرواز کند.
حسن پناه، تعویض آسان باتری در کمتر از یک دقیقه، کاهش حجم پرنده با جمع شدن بازوها، حمل و نقل راحت توسط یک نفر، امکان پرواز در محیط های متنوع، قدرت پرواز در گرد و غبار و باران سبک، اعلام میزان انرژی باقی مانده باتری را به عنوان دیگر قابلیت های این پهپاد عمود پرواز عنوان کرد.
وی افزود: هدهد 3 علاوه بر ارسال همزمان اطلاعات پرواز به ایستگاه زمینی و بازگشت به خانه در شرایط اضطراری، دارای قابلیت فرود تمام اتوماتیک و پرواز تمام اتوماتیک خارج از دید خلبان است.
این دانشجوی جوان درباره ویژگی های محموله اپتیکی دیدبان 1 که می تواند بر روی هدهد 3 یا دیگر پهپادهای مشابه نصب و استفاده شود نیز توضیح داد: سامانه مراقبت و شناسایی دیدبان 1 قادر است حرکات پرنده را حول هر سه محول پن، رول و پیچ پایدار کرده و تصاویر بدون لرزش از مناطق مورد نظر برداشت کند.
وی افزود: دیدبان 1 می تواند اهداف مورد نظر را به صورت خودکار دنبال کند و به تجهیزاتی همچون دوربین دید در شب، اشاره گر لیزری، سیستم قفل کردن روی مختصات داده شده (GPS Lock) است و امکان ذخیره سازی فیلم ها و عکس ها روی کارت حافظه آن پیش بینی شده است.
به گفته حسن پناه، این سامانه همچنین قابلیت نصب بر روی انواع هواپیما، بالگرد و جایروپلن های با سرنشین و انواع پهپادها را دارد و با سیستم جاذب ارتعاشات، لرزش های ناشی از حرکت پرنده را حذف کرده و با سیستم جایرواسکپی از انتقال حرکت ها و تکان های پرنده جلوگیری می کند.
اشاره گر لیزری این سامانه را قادر می سازد با نشان گذاری اهداف مورد نظر، موشک ها و مهمات هوشمند هدایت لیزری را به سمت اهداف هدایت کند.
دیدبان 1 برای عملیات های شناسایی و دیده بانی، امداد و نجات، پایش ترافیک، پایش فنی، نقشه برداری مناطق عملیاتی، مرزبانی و مبارزه با قاچاق، پاسداری از محیط زیست و پایش گسترش حریق کاربرد دارد.
علمی ** 1055 ** 9314**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال