ستاری: حمایت از نخبگان و سرآمدان کشور ضروری است

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی، الگویی مناسب و ارزشمند برای جوانان کشور هستند، بر ضرورت حمایت های ویژه از نخبگان و سرآمدان کشور تاکید کرد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری در مراسم چهارمین جایزه ملی علامه طباطبایی گفت: جایزه علامه طباطبایی تبلور و نماد اصلی نخبگی و سرآمدی در کشور و از ارزش بالایی برخوردار است.
وی افزود: کشور ما تاکنون دچار نقطه ضعفی در ساختار پژوهش بوده است و در حمایت از افراد خاص مشکلاتی داشته‏ایم اما در این مدت در دولت بسیار تلاش کرده ایم که این نقطه ضعف را اصلاح کنیم.
ستاری تصریح کرد: مراکز گوناگونی برای پرورش محققان، دانشمندان و اساتید ایجاد شده است اما در ایجاد و تخصصی سازی مراکز نخبه پروری که از اساتید و سرآمدان به طور خاص حمایت کند، کمتر توفیق داشته ایم.
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت ویژه این بنیاد از محققان، پژوهشگران و اساتید نخبه و برجسته در قالب طرح های گوناگون عنوان کرد: از خرداد ماه سال جاری برنامه ویژه ای برای حمایت از اساتید برجسته و سرآمد در قالب «باشگاه سرآمدان علمی ایران» پیاده سازی شده است و در قالب این طرح، 100 نفر از اساتید و محققان که صاحب مقالات و ثبت پتنت بر اساس معیارهای تعریف شده بودند به طور خاص مورد حمایت معاونت علمی قرار گرفتند.
ستاری، با بیان اینکه طرح حمایت از اساتید سرآمد در راستای گسترش و ترویج فرهنگ نخبه پروری به عنوان یکی از مجموعه برنامه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می گیرد، ابراز امیدواری کرد: اجرای برنامه جایزه علامه طباطبایی و دیگر برنامه های در دست انجام ضمن حل بخشی از مشکلات موجود جامعه نخبگی کشور، به ترویج و توسعه فرهنگ نخبه پروری و ارج نهادن به افراد برجسته کشور کمک کند.
نایب رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، با اشاره به اینکه برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی مصداق عینی رسیدن به مرحله نخبگی و مثال حقیقی افراد برجسته یک کشور هستند، عنوان کرد: تمام اساتید برجسته و نخبگان برگزیده این جایزه مایه مباهات و افتخار کشور هستند و تمام ظرفیت های حمایت از دستاوردها و تحقیقات علمی این افراد از جمله بنیاد ملی نخبگان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
در ادامه این مراسم با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از اساتید برگزیده جایزه علمی علامه طباطبایی تقدیر شد.
علمی(1)**1023**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال