تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از نانوبلورها

تهران- ایرنا- پژوهشگران موفق به تولید نانوبلورهای جدیدی شدند که از آنها می توان در تصویربرداری و تشخیص سلول های سرطانی استفاده کرد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران چینی در این طرح پژوهشی نشان دادند که چگونه از فیلم های نانوبلوری مبتنی بر فلزات لانتانیوم و یوروپیوم می توان برای این منظور استفاده کرد.
آنها همچنین نشان دادند که چگونه می توان ابعاد و شکل نانوبلورها را با دقت بالایی تنظیم کرد؛ به این طریق نانوبلورهایی به دست می آید که در صورت قرارگرفتن در معرض پرتو فرابنفش یا اعمال الکتریسیته می توانند نور مشخصی ایجاد کنند.
این گروه پس از سنتز نانوبلورها آنها را به عنوان عامل شناسایی سرطان مورد استفاده قرار دادند، نتایج یافته های محققان نشان داد که سلول های سرطانی این نانوبلورها را جذب کرده در حالی که سلول های سالم با آنها برهم کنش نمی دهند.
پژوهشگران همچنین معتقدند که از این نانوبلورها برای ایجاد روشنایی و استفاده در دیودهای نشر نوری (LED) نیز می توان استفاده کرد به طوری که این نانوبلورها را می توان جایگزین لامپ های فلورسانس یا دیودهای نشر نوری کرد.
به اعتقاد این پژوهشگران، نتایج به دست آمده از این پژوهش می تواند تاثیر بسیار مهمی در حوزه تصویربرداری پزشکی و صنعت روشنایی داشته باشد.
نتایج این پژوهش در نشریه Applied Materials Today منتشر شده است.
علمی (1)9340**1834

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال