تشخیص ابتلا به سرطان با آزمایش خون

تهران-ایرنا- محققان سوئدی آزمایش خونی ابداع کرده اند که گفته می شود در 96 درصد از موارد، ابتلا به سرطان را به دقت تشخیص می دهد و در 71 درصد از موارد نیز نوع آن را به درستی اعلام می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، آزمایش های خون در تشخیص ابتلا به سرطان کاربرد روز افزون یافته است. محققان از سال ها قبل روی آزمایش های خون برای تشخیص سرطان کار می کنند که از جمله آنها می توان به ابداع آزمایش خونی اشاره کرد که توسط محققان دانشگاه برادفورد در انگلیس ابداع شد و در جریان آن، محققان در یک مطالعه کوچک با استفاده از این آزمایش خون موفق شدند سرطان های ملانوم، ریه و راست روده را با دقت تشخیص دهند.
آزمایش خون ابداعی محققان انگلیسی، با استفاده از شدت متفاوت نور ماورای بنفش، میزان آسیب وارده به دی.ان.ای را اندازه گیری می کند.
اما جدیدترین آزمایش خون که توسط محققان دانشگاه اومئا (Umea) در سوئد ارائه شده است، بر اساس تغییرات حاصل شده در آر.ان.ای پلاکت های خون است که تومورها در بدن ایجاد می کنند.
'یوناس نیلسون' از محققین اومئا توانایی تشخیص سرطان در مرحله اولیه را حیاتی دانست و گفت که در تحقیقاتشان، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه یک روش جدید نمونه برداری مبتنی بر خون می تواند برای تشخیص سرطان مورد استفاده قرار گیرد.
در این مطالعه، تقریبا تمامی اشکال سرطان تشخیص داده شد که این موضوع نشان می دهد نمونه برداری های مبتنی بر خون پتانسیل زیادی برای تقویت تشخیص اولیه سرطان دارند.
محققان، پتانسیل تشخیصی این آزمایش را از طریق توالی یابی آر.ان.ای 283 نمونه پلاکت بررسی کردند و در این مطالعه 228 بیمار مبتلا به تومورهای ساکن و متاستاز داده شده را با ضریب 96 درصد دقت از 55 فرد سالم دیگر تشخیص دادند.
این آزمایش خون همچنین به درستی محل تومور اولیه را در بیماران مشخص کرد و در 71 درصد از موارد سرطان های ریه، سینه ، لوزالمعده، مغز، کبد و راست روده را تشخیص داد.
این مطالعه در مجله Cell منتشر شده است.
علمی**2038**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال