سالانه 500 هزار نفر وارد زندان های کشور می شوند

نوشهر- ایرنا- رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: سالانه حدود 500 هزار نفر وارد زندان های کشور می شوند که 70 درصد آنان شغل ثابت ندارند و دچار مشکلات شدید اقتصادی هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر جهانگیر روز چهارشنبه در نهمین جلسه شورای اداری شهرستان نوشهر در فرمانداری این شهرستان افزود: بیشتر زندانیان ما بی سواد و کم سواد و دارای تحصیلات پایین هستند.
وی ادامه داد: هر سال حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضائی تشکیل می شود که برای رسیدگی به این مقدار پرونده، نیرو و امکانات کافی نداریم.
جهانگیر یادآور شد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، تلاش می کنیم تعداد زندانیان کشور کاهش یابد و زندانیان موجود نیز با آمادگی و وضعیت بهتری به جامعه برگردند.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار داشت: هم اکنون بیش از 130 حرفه در زندان های کشور به زندانیان آموزش داده می شود و 10 تا 15 درصد آنان مولد هستند و حقوق می گیرند.
وی تاکید کرد: زندان جای بدهکاران و کسانی که در پرداخت نفقه و مهریه ناتوان هستند نیست بلکه افراد ناامن کننده جامعه و متجاوزان به نوامیس و مانند آن باید زندانی شوند.
نماینده رئیس قوه قضاییه در سفر به استان مازندران تصریح کرد: در حدود یک چهارم زندانیان کشور بلاتکلیف و تحت قرار هستند.
به گفته جهانگیر، آمار بالای پرونده های خانوادگی همچون ضرب و جرح و مسائل مربوط به نفقه و مهریه نشان می دهد که امنیت فرهنگی خانواده ها به خطر افتاده است.
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور یادآور شد: امروز دشمن نه در پشت در، بلکه در داخل خانه هاست و با شبکه های ماهواره های و اینترنت کارهای خود را انجام می دهد.
وی تاکید کرد: امنیت مقوله ای چند دستگاهی است و احساس امنیت از خود امنیت مهم تر است و یکی از ملزومات آن، بهبود وضع اقتصادی و رفاهی و اشتغال مردم است.
جهانگیر با اشاره به درخواست مسئولان شهرستان نوشهر مبنی بر انتقال زندان این شهرستان به خارج از شهر گفت: از نظر قانونی مکلف هستیم زندان ها را به خارج شهرها منتقل کنیم ولی محدودیت های اعتباری اجازه نداده است این امر تا کنون محقق شود.
نماینده رئیس قوه قضاییه در سفر به استان مازندران ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای تامین اعتبارات عمرانی ما قول مساعد داده است که در صورت عملی شدن این قول، انتقال زندان نوشهر به خارج شهر در اولویت خواهد بود.
آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، از روز سه شنبه برای بررسی مشکلات قضایی استان مازندران وارد این استان شده است و نمایندگان وی با حضور در شهرستان های مختلف، از مسائل و معضلات هر شهرستان از نزدیک اطلاع می یابند. ک/2.
7517/ 1602/6097/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال