آزمایش اولیه واکسن ابولا مصونیت کامل ایجاد کرده است

تهران-ایرنا-نتایج اولیه آزمایش واکسن ابولا ' VSV-EBOV' که اداره بهداشت عمومی کانادا کار ساخت آن برعهده دارد،نشان می دهد این واکسن مصونیت 100درصدی ایجاد کرده است.

به گزارش گروه علمی ایرنا از هلث، نتایج اولیه آزمایش واکسن ابولا که در نشریه لنست منتشر شده، بسیار قابل توجه بوده و نشان می دهد این واکسن مصونیت 100 درصدی ایجاد کرده است.
این واکسن حاوی بخش کوچکی از ویروس ابولا و یک ویروس بی خطر دیگر است و تماس سیستم ایمنی با این ترکیب سبب می شود، این سیستم راه مقابله با ویروس ابولا را یاد بگیرد.
آزمایش این واکسن در گینه انجام شد و هر از گاهی فرد مبتلا، اعضای خانواده، دوستان و همسایگان واکسینه می شدند تا یک حلقه پیشگیری در اطراف بیمار تشکیل شود.بین ماه های آوریل تا ژوئیه امسال حدود 100 فرد مبتلا واکسینه شدند.
2014 نفر که در تماس نزدیک با مبتلایان بودند بلافاصله یا با فاصله سه هفته واکسینه شدند. هیچکدام از این افراد به ابولا مبتلا نشدند.
البته نتایج فعلی، نتایج اولیه هستند و برای قطعی شدن آنها به اطلاعات بیشتری نیاز است اما کارشناسان سازمان بهداشت جهانی احتمال می دهند کارآمدی این واکسن در نهایت بین 75 تا 100 درصد باشد.
به جز این واکسن، دو واکسن دیگر هم مراحل آزمایشی را می گذراند اما با کاهش موارد ابتلا، ارزیابی کارآیی آنها دشوار شده است.
با این حال کارشناسان معتقدند اگر همین واکسن فعلی یک سال و نیم پیش وجود داشت جان هزاران نفر در همه گیری آفریقای غربی نجات پیدا می کرد.
برتران دراگز مدیر طبی سازمان پزشکان بدون مرز که در آزمایش این واکسن همکاری داشته می گوید:با چنین میزانی از کارآمدی، تمام کشورهای درگیر باید بلافاصله واکسیناسیون افراد در معرض تماس را شروع کنند تا زنجیره سرایت ویروس قطع شود، تمام کسانی هم که در خط اول مبارزه با ویروس فعال هستند باید واکسینه شوند.

***آزمایش چند واکسن دیگر ابولا هم در جریان است
ماری پل کینی معاون دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفت:نتایج واقعا امیدوار کننده اند و هر جا افراد در معرض تماس واکسینه شدند سرایت متوقف شده است.
شیوع ابولا که از ابتدای سال 2014 در گینه آغاز شد و بعد به خصوص به لیبریا و سیرالئون گسترش یافت. از آن زمان تاکنون ویروس 28 هزار نفر را مبتلا کرده و جان بیش از 11 هزار نفر را گرفته است.
سرعت و گستردگی سرایت ویروس، نبود واکسن یا درمان و شمار بالای قربانیان (میزان مرگ پنجاه درصدی) سبب شد پروژه های تولید واکسن شتاب بگیرند و با اینکه این ویروس چهل سال است شناخته شده در واقع در 10 ماه اخیر واکسن آن ساخته شد.
حدود 28 هزار نفر در غرب آفریقا به ابولا مبتلا شدند که از این میان بیش از 11 هزار نفر جان خود را از دست دادند.این بیماری برای اولین بار در دسامبر سال 2013 دیده شد.
علمی **1354**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال