استاندار اصفهان: مدرک گرایی، مسیر اصلی آموزش را منحرف کرد

اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان تصریح کرد: جایگزین کردن مدرک گرایی به جای حرفه گرایی، آموزش را از مسیر اصلی خود که تربیت و پروش افراد متخصص و نخبه است، منحرف کرد.

به گزارش ایرنا، رسول زرگرپور روز پنجشنبه در دیدار مدیرکل فنی و حرفه ای استان، افزود: ارزش گذاری درستی در خصوص آموزش انجام نشده است و این شیوه، نتایج بدی را برای کشور در پی خواهد داشت.
وی رویکرد نیروی جوان کشور به مدرک گرایی را نگران کننده دانست و گفت: طی دو دهه گذشته کشور با آفت و خسارت بزرگی از جمله مدرک گرایی مواجه شده و عمق این خسارت به حدی رسیده است که امروز شاهد فروش پایان نامه های دکتری هستیم.
زرگرپور اظهار کرد: این رویکرد فضای آموزش را خدشه دار کرده است، بطوریکه پایان نامه که به عنوان ارزش و عصاره دانش و میران آگاهی دانشجویان است توسط افراد دیگر تهیه می شود.
استاندار اصفهان به آمار بالای نرخ بیکاری استان نسبت به متوسط کشور اشاره کرد و افزود: بخش بزرگی از ناهنجاریها، بزه ، انحرافات و آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری و نداشتن حرفه است.
وی، اشتغالزایی در اصفهان را از موضوعات مهم و با اهمیت استان اعلام کرد و گفت: در این راستا، آموزش فنی و حرفه ای نقشی مهم و اساسی دارد.
رسول زرگرپور با اشاره به اجرای طرح « هر دانش آموز، یک مهارت » از سوی اداره کل فنی و حرفه ای استان اصفهان، گفت: از سال گذشته این طرح به عنوان یک شاخص مطرح شده و باید با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای اجرایی شود.
وی با تاکید بر اینکه ایده این طرح باید در سطح دانشجویان و فعالان نیروی کار نیز تعمیم داده شود، اظهارکرد: در صورت اجرای این طرح و تحقق اهداف آن، اصفهان در بخش نیروی انسانی متخصص و ماهر در جایگاه بالاتری قرار خواهد گرفت.
استاندار اصفهان روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای ( 6 مرداد) را به دست اندرکاران بخش کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای تبریک گفت و افزود: فعالیت فنی و حرفه ای در زندان ها و کمپ های ترک اعتیاد برای جلوگیری از بازگشت پاک شدگان از اعتیاد و کارآفرینی برای زندانیان بسیار موثر است.
وی اشتغال را از مهمترین نیازهای افراد پاک شده از اعتیاد یا آزادشدگان از زندان دانست و گفت: آموزش های فنی و حرفه ای و سایر آموزش ها می تواند زمینه اشتغال این افراد را فراهم کند.
زرگرپور با تاکید بر اینکه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان باید در راستای آموزش به زنان زندانی و زنان پاک شده از دام اعتیاد قدم های موثرتری بردارد، گفت: افزایش آمار زنان معتاد به مواد مخدر نگران کننده است و لازم است که برای آموزش این افراد و ایجاد اشتغال آنها فعالیت های بیشتری انجام شود.
استاندار اصفهان با ابراز رضایت از عملکرد اداره کل فنی و حرفه ای استان، فعالیت های این اداره را از مزیت های اصفهان برشمرد و گفت: عملکرد این اداره کل، دلگرم کننده است و می تواند درقالب یک برنامه مشخص با همکاری همه دستگاهها و نهادها، اهداف مورد نظر خود برای تربیت نیروی متخصص و کمک به بخش اشتغال استان را محقق کند.
مدیر کل سازمان فنی و حرفه ای استان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه سازمان فنی و حرفه ای استان اصفهان در دو سال گذشته موفق به اخذ رتبه اول سازمانهای فنی و حرفه ای کشور شد، افزود: حجم فعالیت های این اداره کل در زندانهای استان در طول دو سال گذشته سه برابر شده است.
ابوطالب جلالی افزود: بطوریکه طبق آمار موجود میزان بازگشت زندانیانی که از آموزش های فنی و حرفه ای استفاده کرده اند به 2 درصد رسیده است.
در این دیدار که مدیر حراست این اداره کل، روسای ادارات ستادی، روسای مراکز جوار و نخبگان مهارتی رشته مدیریت منابع آب و فاضلاب اعزامی به مسابقات جهانی برزیل نیز حضور داشتند، جلالی انعقاد تفاهمنامه با 55 دستگاه دولتی و غیردولتی، ارتباط با محیط های صنعتی و صنفی، ارتباط تنگاتنگ با کاریابی ها و مستقر کردن آنها در مراکز آموزشی بمنظور اعزام نیروی مهارتی و آموزش دیده به صنایع و صنوف، آموزش روستائیان و عشایر باهدف عدم مهاجرت به شهرها، اختصاص 30 درصد از ظرفیت های آموزشی به فارغ التحصیلان دانشگاهی همچنین اعزام تیم نخبگان مهارتی مدیریت آب و فاضلاب این استان به مسابقات بین المللی مهارت 2015 برزیل را از دیگر اقدمات اداره کل فنی و حرفه ای استان اصفهان اعلام کرد.
مدیرکل اداره فنی و حرفه ای استان اصفهان افزود: با همکاری دهیاران و بخشداران، مزیت های شغل ساز روستاها، شناسایی و برای آنها برنامه ریزی شده است.
جلالی ادامه داد: در برنامه آموزشی شهرستانها نیز تلاش شده همه برنامه ها در قالب تقاضا محور اجرا شود.
2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال