تالاب های کشور دارای دیده بان می شوند

تهران-ایرنا-سخنگوی دبیرخانه هم اندیشی تالابی گفت:با توجه به وضعیت تالاب های کشور برای این حوضه های آبی دیده بان تعیین می شود تا گزارش های مستمر از وضعیت آنها ارایه کند.

هومان خاکپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مهمترین شاخص در مدیریت جامع زیست بومی تالاب ها، بحث مشارکت جوامع محلی، دولتی و سازمان های غیر دولتی است که در همین راستا در دبیرخانه هم اندیشی تالابی برنامه هایی برای استفاده از ظرفیت های غیر دولتی تعریف شده است.
وی اظهار کرد: براین اساس در تلاشیم تا سازمان های غیر دولتی و بخش های دولتی که در زمینه حفاظت از تالاب ها فعالیت می کنند یک همسویی ایجاد شود تا اثر گذاری این فعالیت ها بر روی حفاظت از تالاب ها بیشتر شود.
رییس تشکل زیست محیطی تسنیم ادامه داد:دراین راستا یکی از اقدامات دبیرخانه هم اندیشی تالابی، تعیین دیده بان برای تالاب های کشور است تا وضعیت این حوضه های آبی به صورت مداوم پایش و رصد شود تا در صورت مشاهده روند تخریب اقدامات لازم برای جلوگیری از آنها انجام شود.
این فعال محیط زیست افزود:اکنون برای تالاب های گندمان در استان چهارمحال و بختیاری، پریشان و کمجان در استان فارس و گاوخونی در اصفهان دیده بان تالابی تعیین شده است.
وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد تالاب های کشور در خطر خشکی قرار دارند گفت:تالاب هایی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند برای تعیین دیده بان در اولویت قرار دارند و در تلاشیم تا پایان سال 94 این کار به پایان برسد.
خاکپور اظهار کرد: سعی می شود تا در تمام استان ها یک سمن فعال در زمینه حفاظت از تالاب ها شکل گیرد و دیده بان از میان آنها تعیین شود.
حدود 250 تالاب در کشور وجود دارد که از این تعداد ۸۴ تالاب دارای اهمیت است و از این بین ۲۴ تالاب بین المللی بوده و در ردیف کنوانسیون رامسر قرار دارد.
ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی، سموم شیمیایی و برداشت بی رویه از منابع بالادستی تالاب ها تهدیداتی است که این حوضه های آبی را تهدید می کند.
اکنون تالاب های شورگل، یادگارلو، انزلی، شادگان، خورموسی، نیریز، پریشان، ارومیه، کمجان و هامون برخی تالاب هایی هستند که در معرض خطر تغییرات اکولوژیکی بوده و به همین دلیل در فهرست مونترال قرار گرفته اند.
تالاب هایی که در شرایط بد زیست محیطی قرار دارند در فهرست مونترال که کنوانسیونی در مورد حفاظت از تالاب ها است، قرار می گیرند.
علمی ( 4 ) **9014**1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال