چین: حل مشکلات دریای جنوبی نیازی به داوری آمریکا ندارد

پکن - ایرنا - چین اعلام کرد که مسائل و مشکلات دریای جنوبی به داوری آمریکا نیاز ندارد و پشتیبانی این کشور از فیلیپین، آتشی بر خرمن منازعات است.

به گزارش ایرنا، پکن و مانیل در خصوص مالکیت بخشی از اراضی و جزایر در دریای جنوب چین و نزدیک فیلیپین اختلاف نظر دارند و مانیل با شکایت رسمی از چین در دادگاه بین الملل لاهه، اختلافات دو کشور را تشدید کرده است.
یکی از موارد اختلافی شدید میان دو کشور مربوط به جزایر «رنای» در همین منطقه است.
آمریکا که یکی از حامیان فیلیپین محسوب می شود، اخیرا اظهاراتی را در رابطه با جزایر «رنای» مطرح کرد که این موضوع واکنش تند پکن را در پی داشت.
وزارت امور خارجه چین نیز در واکنش به این مداخله، بیانیه ای صادر کرد و به صراحت اعلام کرد که مواضع پکن در این رابطه تغییر نمی کند.
در این بیانیه با اشاره به اظهارات مقام های آمریکا در خصوص شکایت فیلیپین به محکمه بین المللی در خصوص منازعات دریای جنوبی آمده است: مانیل با این کار توافقات را زیر پا گذاشت و به تعهداتش عمل نکرد اما چین همچنان در مسیر اعلام شده گام بر می دارد.
بیانیه مزبور از حمایت های واشنگتن از مانیل به شدت انتقاد کرده و آورده است: آمریکایی ها مانند یک داور در خارج از این محکمه رای دلخواهشان را صادر می کنند، بی توجه به آنکه خود مایه تشدید تنش ها هستند.
بیانیه وزارت خارجه چین خاطرنشان می کند: آمریکا هیچ حق دخالتی در منازعات ندارد، لذا بهتر است برای حفظ و حراست از صلح و ثبات هم که شده دست از حمایت های خود از مانیل بردارد و بی طرف باشد.
این بیانیه همچنین، شکایت مانیل به دادگاه بین المللی لاهه در باره مناقشات دریای جنوبی را نادرست و عهده شکنی توصیف کرده است.
«دانیل راسل» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیا و اقیانوس آرام هفته گذشته در اظهار نظری مدعی شد که تنها راه حل باقیمانده برای مانیل و پکن انتظار کشیدن برای رای محکمه بین المللی است.
«جانگ شینجون» کارشناس دانشگاه «شین هوا» بر این باور است که هر داوری بین المللی از سوی سازمان ملل و یا دادگاه بین المللی نمی تواند حق حاکمیت چین را بر دریای جنوبی نادیده بگیرد.
وی گفت که مساله حق حاکمیت چین با منازعات مذکور گره خورده است و داوری بین المللی هم نمی تواند این دو مساله را از یکدیگر مجزا نماید.
فیلیپین برای اینکه در منازعات دریای جنوبی بر سر تملک برخی جزایر آن در برابر چین به پیروزی برسد تیمی متشکل از وکلای متبحر را بسیج کرده است که برخی از آنها از تحصیلکردگان دانشگاه های آمریکا هستند.
آساق*231*1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال