مدیر کل فنی و حرفه ای اصفهان:

ظرفیت شغلی در اصفهان با محتوای آموزش مهارتی تناسب ندارد

اصفهان - ایرنا - مدیر کل فنی و حرفه ای استان اصفهان، ظرفیت شغلی در این استان را با محتوای آموزش مهارتی متناسب ندانست.

به گزارش ایرنا، ابوطالب جلالی روز یکشنبه بمناسبت هفته ملی مهارت در جمع خبرنگاران، نبود سند آمایش سرزمین در استان اصفهان را عامل چالش بوجود آمده بیان کرد و گفت: به این دلیل شکل گیری نظام آموزش فنی و حرفه ای نیز راستا با ظرفیتهای شغلی استان صورت نگرفته است.
وی اظهار کرد: این ناهماهنگی موجب شده که ما نتوانیم قشری را به لحاظ مهارتی و تسهیلاتی توانمند کنیم که مستعد ظرفیت شغلی ویژه ای است.
مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان افزود: این در حالیست که در بسیاری از کشورهای طراز اول، عمده فرصت های آموزشی با عنوان آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای ارائه می شود.
وی یادآور شد: از سوی دیگر در طی دو دهه گذشته، نظام آموزش غیر رسمی مورد غفلت قرار گرفته است و در صورتیکه با استفاده ازاین نظام آموزشی شاید آمار بیکاری در کشور کاهش می یافت .
جلالی با اشاره به اینکه با تصدی دولت یازدهم، این آموزش ها مورد توجه جدی قرار گرفته است ، گفت: این مهم نشاندهنده اعتماد دولت به نظام آموزش غیر رسمی و فنی و حرفه ای در کشور است.
وی اظهارکرد: در سال گذشته دولت با رویکرد جدیدی در شورای عالی اشتغال، توانمند سازی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها با استفاده از آموزش های فنی و حرفه ای را مصوب کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با جدی گرفتن آموزش های فنی و حرفه ای بتوان میانگین نرخ 12 درصدی بیکاری در جامعه را کاهش داد.
مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان افزود: 30 درصد از 20 هزار هنرجو که در طی چهار ماهه نخست امسال آموزش های فنی و حرفه ای را در یکهزار و 100 رشته فنی و حرفه ای فرا گرفته اند، دانشجویان و فارغ التخصیلان دانشگاههای استان هستند.
وی با توجه به دل نگرانی جدی دولت از موضوع مهاجرت روستاییان به شهرها و کلانشهرها گفت: در بررسی های انجام شده علت این مهاجرت ها، پایین بودن توان مالی و نبود شغل در روستاها بود.
جلالی افزود: بر این اساس مقوله توانمند سازی روستاییان و عشایر از سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفت که شناسایی قابلیت روستاها و تعیین مشاغل روستایی از سال 93 بصورت پایلوت در اصفهان اجرا شد.
مدیرکل فنی و حرفه ای استان افزود: این طرح در سه ماهه دوم سال گذشته با مشارکت دهیاران و بخشداران و با مشارکت سایر دستگاهها از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و دیگر دستگاهها در روستاهای شهرستان کاشان، سپس در سایر روستاهای استان اجرا شد.
وی شناسایی برخی مشاغل از جمله پرورش بلدرچین و شترمرغ و یا مشاغل امور دامی و باغی که تا سال 91 جزء رشته های مهارتی نبود را از جمله نتایج این طرح در استان اعلام کرد.
جلالی، توسعه مشاغل خرد و خانگی، توانمند سازی آسیب دیدگان اجتماعی، توسعه همکاری های بین بخشی (همکاری 55 مجمع صنفی و یا دستگاه دولتی)، اجرای نظام صلاحیت حرفه ای در ذوب آهن و فولاد مبارکه، تنوع بخشی مشاغل و استانداردهای شغلی، مشاوره و هدایت آموزشی را از جمله اقدامات و طرح های این اداره کل از یکسال گذشته تاکنون عنوان کرد.
وی برگزاری بخشی از آزمون ها بصورت الکترونیکی را از جمله تحولات نظام سنجش و ارزشیابی مهارت بیان کرد.
مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان همچنین از اعزام تیم سه نفره از استان اصفهان برای حضور در المپیاد ملی مهارت که در کشور برزیل برگزار خواهد شد، خبر داد و گفت: از مجموع 17 نفر اعزامی از هشت استان برای این مسابقات، سه نفر از استان اصفهان در رشته آب و فاضلاب 17 مرداد اعزام می شوند.
سال گذشته 65 هزارنفر در یکهزار و 100 رشته فنی و حرفه ای در 54 مرکز دولتی و یکهزار و 500 آموزشگاه، مهارت های آموزشی لازم را فرا گرفتند.
ت/6994/ 2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال