کنترل قند دیابتی ها با لیزر

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه لیدز آمریکا با استفاده از فناوری لیزر موفق به تولید یک دستگاه غیرتهاجمی شده اند که قندخون دیابتی را کنترل می کند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، محققان این دانشگاه می گویند: این سیستم GlucoSense نام دارد و بدون هیچ سوزن یا جراحی، قندخون را به طور مداوم اندازه گیری می کند. در این روش، بیمار انگشت خود را روی حسگر شیشه ای کوچکی قرار می دهد. در این هنگام، یک پرتو لیزر کم توان به انگشت تابیده می شود. بخشی از این پرتو توسط گلوکز خون جذب و باقیمانده به حسگر شیشه ای بازتاب می شود.
باریکه لیزر بارتاب شده، در طیف مادون قرمز، خاصیت فلورسنسی پیدا می کند و مدت زمان بیشتری درخشان باقی می ماند. در این مدت، پردازنده دستگاه می تواند مدت زمان فلورسنسی باریکه را اندازه گیری کند و از این طریق میزان پرتو جذب شده را اندازه گیری کند. جذب پرتو از طریق گلوکز خون صوت گرفته است، بنابراین به راحتی می تواند نشان دهنده میزان قند خون باشد. کل این فرآیند کمتر از 30 ثانیه طول می کشد.
همزمان با این تولید این فناوری، محققان دانشگاه پرینستون و مراکز تحقیقاتی گوگل، فرانهوفر و مایکروسافت نیز در حال توسعه حسگر های غیر تهاجمی هستند که میزان گلوکز خون را از طریق اشک و عرق اندازه گیری می کند.
علمی (6) ** 9259**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال