آرمان به نقل از مولاوردی خبر داد: وعده روحانی برای تشکیل وزارت زنان

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان در شماره روز سه شنبه شانزدهم تیر نوشت: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشستی خبری درباره تشکیل وزارتخانه زنان گفت: این موضوع یکی از وعده های رئیس جمهوری بوده اما امور زنان، فرابخشی است و محدودکردن به یک وزارتخانه مسئولیت سایر دستگاه را نادیده می گیرد و با این بهانه که این امور متولی خاص دارد از زیر بار آن شانه خالی می کند.

این روزنامه با اختصاص موضوع 48 ساعت حساس به تیتر یک به بازتاب مذاکرات هسته ای پرداخت.
روزنامه آرمان با انتشار موضوع جزئیات پرونده 200 جلدی بابک زنجانی، نوشت: وکیل مدافع بابک زنجانی از ارجاع پرونده موکلش به شعبه 15 دادگاه انقلاب خبر داد. رسول کوهپایه زاده اصفهانی با تاکید بر اینکه از بیان جزئیات به دلیل اینکه هنوز رای قطعی صادر نشده، معذورم، ادامه داد: این پرونده به شعبه 15 دادگاه انقلاب ارجاع شده و قاضی پرونده، آقای صلواتی است. وی با بیان اینکه مهم ترین عنوان اتهامی بابک زنجانی اخلال در نظام اقتصادی کشور است، درباره تعداد عناوین اتهامی موکلش گفت: من هنوز موفق نشدم کیفرخواست را مطالعه کنم ولی مهم ترین عنوان اتهامی همین است.
این روزنامه با انتخاب موضوع کاهش 8 هزار تومانی قیمت سکه، نوشت: سکه تمام طرح جدید با ادامه روند کاهشی خود در روزهای گذشته و افت 8000 تومانی دیروز در مقایسه با روز قبل آن 882 هزار تومان فروخته شد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر و نقره تهران به «آرمان» خبر داد: سکه تمام بهار آزادی 880 هزار تومان شد.محمد کشتی آرای با بیان اینکه این کاهش قیمت ها بر اساس فرمولی رخ می دهد، دلایل اصلی آن را اینگونه برشمرد: اول اینکه قیمت جهانی طلا هر انس دیروز 6 دلار کاهش یافت چون دوشنبه بود بعد دو روز تعطیلی بورس ها این اتفاق افتاد. دلیل دوم این سیر نزولی طلا در بازار را کشتی آرای مربوط به قیمت ارز در داخل دانست، وی گفت: قیمت ارز هم تحت تاثیر مذاکرات هسته ای کاهش یافت که این باعث شد قیمت طلا هم کاهش پیدا کند.
روزنامه آرمان بازتاب موضوع سفر اوباما به تهران؟! نوشت: روزنامه انگلیسی ساندی تایمز ادعا کرده است «باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در سال 2016 به تهران سفر کند.» سال91 بود که آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا با یکی از رسانه های ایرانی مصاحبه کرد و به سوالاتی پیرامون مذاکرات بر سر پرونده هسته ای پاسخ داد. این اقدام سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا موجی از حیرت را در بین جناح های سیاسی پدید آورد و افرادی که به محتوای مصاحبه توجهی نداشتند بر طبل عبور از خطوط قرمز کوبیدند البته خط قرمزی که خود ترسیم کننده آن بودند و ارتباطی با سیاست های کلی نداشت. کنون آنچه ساندی تایمز منتشر کرده شاید یک خبر جهت دار باشد اما درج چنین خبری می تواند معنای دیگری هم داشته باشد که یکی از اهدافش ایران است. خبری که دیروز جماران به نقل از ساندی تایمز منتشر کرد چنین بود: «باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در سال 2016 به تهران سفر کند. او قصد دارد در این سفر از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران را اعلام کند. به نوشته این روزنامه، روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا از سال 1359 قطع شد و دو طرف هم اکنون برای دستیابی به توافق بر سر برنامه اتمی تهران، تماس های مستقیم دارند.» به نظر می رسد هدف از انتشار چنین خبرهایی در این برهه حساس از مذاکرات معطوف به اهداف سیاسی خاص است که می کوشد توپ را به زمین ایران بیندازد در صورتی که ایران هیچگاه دشمنی آمریکا را فراموش نمی کند و حتی در مذاکرات نیز همگان می دانند که پافشاری و منطق ایران امروز آمریکا را مجبور کرده در موضعی قرار بگیرد که بیش از گذشته به عزت و قدرت ایران احترام بگذارد. همچنین بازی های رسانه ای غرب تاثیری در اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ندارد و باید به منتشرکنندگان چنین اخباری گفت ملت ایران بیدارند و هیچگاه اسیر چنین جوسازی هایی نمی شوند.
این روزنامه با بررسی عنوان توافقنامه بدون امضا الزام آور نیست، نوشت: چند روز پیش مقامات آمریکا اعلام کردند توافق احتمالی میان ایران و 1+5 درحالی رونمایی می شود که از سوی طرفین امضایی در متن توافق صورت نخواهد گرفت. گمانه زنی هایی در این خصوص از سوی جناح های مختلف سیاسی صورت گرفته و گفته می شود که توافق بدون امضا، ایران را با شرایط دشواری روبه رو می سازد. برای پاسخ به این سوال حشمت ا... فلاحت پیشه، کارشناس مسائل بین الملل و نماینده مجلس هشتم با «آرمان» به گفت وگو نشسته است، در بخشی از این گفتگو آمده است: اگر توافقی صورت بگیرد ولی امضا نشود چه الزامی برای طرفین به وجود می آید؟ به هیچ وجه توافقنامه امضانشده برای ایران الزامی به وجود نخواهد آورد. ایران و آمریکا در راس این اختلافات حضور دارند و پس از اینکه توافقنامه امضا شود، برای ایران و طرف مقابل الزام آور است و تعهداتی به همراه خواهد آورد. عملا طرفین این مساله را پذیرفته اند که آنچه در انتهای مذاکرات صورت خواهد گرفت، شبیه پاراف پروتکل بین المللی و به تعبیری «امضای غیرقطعی» است. در این صورت متن توافق زمانی امضا می شود که از کانال های قانونی کشورها از جمله مجلس و کنگره عبور کرده باشد. هر چند این موضوع تاخیری درحصول نتیجه نهایی ایجاد می کند ولی درحقیقت موجب تحکیم موضوع می شود. کنگره آمریکا هم به هیچ وجه نمی تواند موافقتنامه را با شکست مواجه کند. یعنی برخلاف نامه ای که 147سناتور آمریکایی منتشر و در آن تاکید کرده بودند که اگر توافقنامه ای صورت بگیرد بعد از پایان دولت اوباما حتما آن را لغو خواهند کرد اگر موافقتنامه امضا شود، کنگره نمی تواند جلوی اجرایی شدن آن را بگیرد.
روزنامه آرمان همچنین موضوع های «مهم ترین مانع نواندیشی مساله تحجر است» و «فردای توافق هسته ای از نگاه هاشمی» را مورد بررسی قرار داد.
این روزنامه در بخش یادداشت عنوان های «دولت خود را به مردم اثبات کند» به قلم محمود میرلوحی، «توافق وین همه یا هیچ» نوشته ی سیدجلال ساداتیان را منتشر کرد و موضوع «نگارش متن در شرایط سخت» به قلم یوسف مولایی را به عنوان سرمقاله به چاپ رساند.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**2002**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال