پیکر آیت الله محمد باقر المهری از کویت به نجف اشرف انتقال یافت

بغداد - ایرنا - پیکر آیت الله محمدباقر المهری نماینده مرجعیت دینی در کویت دوشنبه شب از طریق فرودگاه بین المللی نجف ، جهت خاکسپاری به این شهر منتقل شد.

به گزارش ایرنا، رییس و اعضای مجلس استان نجف و نیز جمعی از شخصیت های دینی به استقبال پیکر این روحانی سرشناس شیعه مقیم کویت رفتند.
آیت الله سید محمدباقر موسوی المهری، عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و از علمای برجسته کویت و از روحانیون فعال و از مدافعان حقوق شیعیان و رئیس انجمن همزیستی اسلام و مسیحیت، روز شنبه این هفته در سن 67 سالگی ، در پی یک حمله قلبی دار فانی را وداع گفت.
وی به دلیل اینکه نمایندگی تعداد زیادی از علما و مراجع را در کویت بر عهده داشت، به عنوان نماینده مراجع شناخته می شد.
محمد باقر مهری، فرزند 'آیت الله العظمی سید عباس مُهری (کلانتر)' از علمای بزرگ و مجتهدین مطرح حوزه علمیه نجف، بود.
محمدباقر مهری دروس ابتدایی را در مدرسه ایرانی ها در شهر نجف طی کرد و در سنین نوجوانی، به تحصیل علوم حوزوی پرداخت.
وی شاگرد علمای سرشناسی مانند آیت الله شیخ مجتبی لنکرانی و آیت الله صدرا بادکوبی و نیز شیخ حسین الراستی الکاشانی بود و پس از آن در درس خارج فقه علمای بزرگی چون آیت الله سید ابوالقاسم خویی و نیز آیت الله سید محمدباقر صدر حاضر شد.
گفته می شود، سید محمدباقر موسوی مهری به همراه عده ای ازفضلا مانند آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی در زمره شاگردان مبارز و مورد عنایت شهید صدر بود.
وی همچنین از دوستداران امام خمینی(ره)، در زمان حضور ایشان در نجف اشرف بود و همواره از انقلاب اسلامی ایران قبل و بعد از پیروزی ، حمایت می کرد.
این عالم برجسته در طول حیات علمی خود شاگردان زیادی در حوزه های علمیه نجف، قم و کویت داشت و پس از خروج از حوزه علمیه نجف اشرف،چند سال را در حوزه علمیه قم سپری کرد و سپس به کویت عزیمت نمود.
وی در کویت به آیت الله المهری معروف بود و در طول سالها حضور در این کشور به چهره ای معتمد و اثرگذار تبدیل و به عنوان یکی از منادیان همزیستی مسالمت آمیز و تقریب مذاهب اسلامی شناخته شده بود.
خاورم*1*1770*1095

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال