مولاوردی: بیمه زنان خانه دار در نوبت رسیدگی است

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بیمه زنان خانه دار در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت است و نظرات دستگاه ها در این باره اخذ شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز دوشنبه در نشستی خبری که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: لایحه ای که معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده درباره بیمه زنان خانه دار ارائه کرده در نوبت رسیدگی در کمیسیون اجتماعی دولت است و نظرات دستگاه ها نیز در این باره اخذ شده است.
وی ادامه داد: این بیمه با مشارکت دولت اجرا می شود و دولت بخشی از حق بیمه را می پردازد، اما به دلیل بار مالی و نداشتن توجیه اقتصادی و به دلیل اینکه زنان خانه دار جز گروه هایی هستند که کارفرمای خاصی ندارند، به اجرا در نیامده است.
مولاوری افزود: البته همزمان سازمان تامین اجتماعی در حال بررسی بیمه های چند لایه (موضوع ماده 27 قانون برنامه پنجم توسعه) است.

** تشکیل وزارتخانه زنان یکی از وعده های رییس جمهوری است
مولاوردی درباره تشکیل وزارتخانه زنان گفت: این موضوع یکی از وعده های رییس جمهوری بوده اما امور زنان، فرابخشی است و محدود کردن به یک وزارتخانه مسوولیت سایر دستگاه را نادیده می گیرد و با این بهانه که این امور متولی خاص دارد از زیر بار آن شانه خالی می کند.
وی ادامه داد: ممکن است این تلقی باشد که یک وزارتخانه متعلق به زنان است و سایر وزارتخانه ها متعلق به آنها نیست و زنان در آن سهمی ندارند. آنچه تجربه جهانی به آن رسیده مکانیسم نهادین برای پیشرفت زنان است که در هر کشوری سازوکار خود را دارد و باید پیگیر وظایف دستگاه و هماهنگ کننده باشد.

** اقدامات معاونت برای ازدواج پایدار
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در این زمینه معاونت یکی از نهادهایی است در چارچوب جایگاه ستادی که باید وظایفی را انجام دهد و با بررسی و آسیب شناسی اسناد مصوب ستاد ملی زن و خانواده به برنامه عملی رسیده ایم که این مساله همزمان با ورود شورایعالی انقلاب فرهنگی به موضوع شد، بنابراین اکنون در آن قالب حرکت می کنیم.
وی ادامه داد: دبیرخانه شورا در حال بررسی برنامه عمل کاهش و کنترل طلاق است که معاونت هم در آن مشارکت دارد.

** فاصله گرفتن معاونت از مطالبات زنان به دلیل فشار صحت ندارد
مولاوردی در پاسخ به سووالی مبنی بر فاصله گرفتن معاونت از مطالبات زنان به دلیل برخی فشارهای وارده گفت: چنین برداشتی اصلا صحیح نیست و طبق سیاست کلی برنامه پنجم، در استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه ها مصمم هستیم که این سیاست در برنامه ششم هم تنفیذ شده است.
معاون رییس جمهوری گفت: همچنان این مساله در دستور کار ما قرار دارد که از طریق قوه قضاییه به دلیل قضایی بودن، چند پیشنهاد اصلاحی را پیگیری می کنیم، با دانشگاه مفید قم نیز برای ادامه پروژه بازپژوهی حقوق زن وارد مذاکره شده ایم.

** آمار دقیقی از کودکان درگیر اعتیاد وجود ندارد
مولاوردی در رابطه با اقدامات معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده پیرامون کودکان درگیر اعتیاد توضیح داد: درباره کودکان درگیر اعتیاد آمار دقیقی وجود ندارد اما گزارش هایی را دریافت کرده ایم و پس از جمع بندی به رییس جمهوری ارائه می دهیم.
وی افزود: این گزارش بنا به تشخیص آقای روحانی برای پیگیری ارجاع می شود، هرچند با دستگاه ذیربط که وزارت رفاه است جلساتی را برگزار کرده ایم و در آن چارچوب موضوع را مطرح و پیگیری می کنیم.

** مهمترین چالش حوزه زنان
معاون رییس جمهوری در ادامه پاسخ های خود به خبرنگاران، مهمترین چالش حوزه زنان را بی اعتمادی و باور نداشتن به توان و ظرفیت زنان در کشور دانست و افزود: این مساله تاثیر خود را بر همه مناسبات، تصمیمات و سیاست ها می گذارد، به عبارت دیگر هنوز عزم و اراده ملی را در بهره مندی از توان نیمی از سرمایه انسانی در برنامه ها مشاهده نمی کنیم.
وی درباره عملکرد سامانه پیامکی 101 که با هدف ثبت مطالبات زنان اخیرا راه اندازی شده، گفت: این سامانه پیامکی بمنظور دریافت مطالبات و دسته بندی آن و توجه در برنامه ریزی ها راه اندازی شده، استقبال خوب است اما هنوز نظرات دریافتی مورد بررسی قرار نگرفته است.
مولاوری اظهار امیدواری کرد، با این سامانه تعامل مثبتی با بدنه جامعه و دریافت به روز نظرات برقرار و در مراحل بعدی پیشنهادات و ایده های جدید برای بهره برداری دریافت شود.
به گفته وی، روز گذشته(یکشنبه) حدد 500 تماس پیامکی برقرار شده است.

** اقدامات معاونت برای حضور پررنگ زنان در انتخابات مجلس
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: در این باره تلاش هایی صورت گرفته تا قدم هایی برای افزایش تعداد زنان در مجلس برداشته شود، در این رابطه مکاتبه ای نیز با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بمنظور لحاظ در سیاست های کلی انتخابات انجام شده است.
وی با اشاره به نقش مهم احزاب و تشکل ها در این زمینه گفت: انتظار کمک این تشکل ها را در شرایط کنونی داریم.

** پیگیر سهمیه بندی آزمون های استخدامی هستیم
مولاوردی با بیان اینکه پیگیر مساله سهمیه بندی آزمون های استخدامی هستیم، افزود: دستور معاون اول رییس جمهوری را در این باره اخذ کرده ایم، سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز گفته بر اساس نیازهای اعلام شده توسط 13 دستگاه عمل کرده است.

** پیگیری ها در خصوص افزایش آمار اعتیاد
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه هر یک از آسیب هایی که زنان در تعرض آن قرار دارند، متولیان قدر با اعتبارات و امکانات آنچنانی دارد، افزود: کاری که معاونت امور زنان و خانواده مسوولیت آن را عهده دار است هماهنگی لازم و مدیریت ظرفیت های موجود است که در این دو سال در چند استان نیز اقداماتی انجام داده است.
وی ادامه داد: در دو سال باقی مانده از دولت نیز چند طرح ملی را در موضوعات اولویت دار پیگیری می کنیم که یکی از آنها همین بحث است.

** توسعه تعاملات بین المللی از ماموریت های ما است
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: توسعه تعاملات بین المللی به عنوان یکی از ماموریت های معاونت در چارچوب سیاست خارجی دولت شتاب گرفته است.
وی گفت: شتاب فعال در مجامع بین المللی و منطقه ای، انجام دیدارها و ملاقات های دو جانبه، انجام مصاحبه ها و گفت وگو با رسانه های بین المللی نمونه ای از این تعاملات است و عضویت ایران در هیات اجرایی نهاد زنان سازمان ملل یکی از دستاوردهای آن است.

** هجمه نمایندگان مجلس به معاونت زنان
وی در پاسخ به سووالی درباره دلایل هجمه زنان مجلس به عملکرد معاونت زنان گفت: این هجمه ها طبیعی است، در این دو سال اصولا هر قدمی که برداشته ایم برخی با چشم بسته به ما حمله و طوری وانمود کرده اند که تاکنون هیچ حرکت مثبتی نبوده و قرار هم نیست باشد.
مولاوردی افزود: این هجمه را نشانه تاثیرگذاری اقدامات معاونت می بینم و به قول معروف به قطاری که در حال حرکت است سنگ می زنند، نه قطاری که در ایستگاه توقف کرده است.
به گفته وی، این هجمه ها خارج از چارچوب حمله به دولت در کلیت آن نیست.

** بدنبال تحقق عدالت جنسیتی هستیم
مولاوردی در پاسخ به سووالی مبنی بر راهکارهای معاونت برای افزایش فعالیت زنان در عرصه سیاسی و اجتماعی خاطر نشان کرد: بدنبال تحقق عدالت جنسیتی و فراتر از آن انصاف جنسیتی هستیم و اینکه تعادل لازم در جنبه های مختلف زندگی زنان را نتیجه دهد که حاصل آن توسعه متوازن در سطح کلی خواهد بود.
وی افزود: اصولا کشور از توسعه نامتوازن در همه ابعاد آن رنج می برد.

** ایجاد مهد کودک در زندان زنان در دستور کار است
مولاوردی ادامه داد: پس از بازدید از زندان زنان برخی استان ها باید گفت، ایجاد مهد کودک در زندان، توانمندسازی و حرفه آموزی زنان زندانی و خانواده های آنها و همچنین ایجاد سرپناه برای این افراد پس از آزادی از حبس، در دستور کار معاونت قرار دارد.
وی درباره برنامه های معاونت پیرامون نقش زنان پس از تحریم یادآور شد: به دوران پسا تحریم خیلی دل بسته ایم، زیرا بسیاری از پیشنهادات و طرح هایی که ارائه می دهیم به دلیل بار مالی در اولویت قرار نمی گیرد.
مولاوردی ابراز امیدواری کرد با رونق اقتصادی پس از لغو تحریم ها و خروج کامل از رکود، بسیاری از برنامه های تحقق یابد البته واقع بینانه اگر نگاه کنیم نباید انتظارت را دامن زنیم زیرا زمان کافی برای تطبیق خود با شرایط جدید را باید داشته باشیم.

** برنامه معاونت برای تربیت و ساماندهی زنان دارای دغدغه
مولاوردی در پاسخ به سووالی مبنی بر اقدامات معاونت امور زنان و خانواده در جهت تربیت و ساماندهی زنانی که دغدغه زنان را بویژه درحوزه سیاست دارند، گفت: تا حدودی یکی از ظایف ما ارتقا توانایی های زنان است که شناسایی زنان توانمند و تشکیل بانک جامعه اطلاعاتی آنها برای معرفی بمنظور تصدی مناصب را پیگیری می کنیم و از طرفی در حال طراحی دوره هایی هستیم که مهارت های علمی و عملی زنان را ارتقا دهد.
اجتمام ** 1880 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال