800 میلیارد تومان اعتبار به ازای هر یک درصد کاهش پرداخت از جیب مردم

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: کاهش هر یک درصد پرداختی هزینه های درمانی از جیب مردم ، مستلزم تخصیص اعتبار 800 میلیارد تومان است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، خاطرنشان کرد: پرداختی از جیب مردم در هزینه های سلامت بر اساس سند چشم انداز باید از متوسط پرداختی منطقه کمتر باشد و وزارت بهداشت با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، تلاش کرده است تا پرداختی از جیب مردم به حداقل برسد.
حریرچی افزود: در زمان حاضر متوسط پرداخت از جیب مردم در منطقه 39 درصد و در جهان 18 درصد است.
وی همچنین از مردم خواست اگر هنگام مراجعه به بیمارستان های دولتی و خصوصی شاهد درخواستی مبنی بر پرداخت غیر قانونی بودند، دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت را مطلع کنند.
این مقام مسوول در وزارت بهداشت در خصوص وضعیت اعتبارات اجرای برنامه تحول نظام سلامت، گفت: سال گذشته مقرر شده بود، دولت اعتباری را ازمحل 10 درصد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده به وزارت بهداشت تخصیص دهد اما تنها امکان تخصیص 85 درصد اعتبار پیش بینی شده برای اجرای برنامه فراهم شد.
حریرچی، فراهم نشدن امکان تخصیص تمام اعتبار پیش بینی شده
درطول سال را به علت تحریم ها و کاهش قابل توجه قیمت نفت عنوان کرد.
قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص بودجه سال جاری نیز اظهار داشت: امسال هم با توجه به محدودیت های بودجه ای ، سهم اعتبار سه ماهه اول از محل هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده به انضمام اعتبار دولت برای اجرای برنامه تحول، به طور کامل تخصیص نیافته است.
حریرچی با اشاره به تدابیر وزارت بهداشت برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: این وزارتخانه در بسته خدماتی با ارایه خدماتی مانند ارایه خدمات پایه بهداشت و درمان، رایگان شدن زایمان طبیعی، حضور پزشکان متخصص، ارایه خدمات بهداشتی درمانی در روستاها و حاشیه شهرها و شهرهای زیر 20 هزار تن با تمام توان مشغول ارایه خدمات است و کاهش اعتبارات، خدشه ای به خدمت رسانی وارد نکرده است.
وی با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت هزینه کردن از جیب مردم است، گفت: دولت، وزارت بهداشت و وزارت رفاه اجازه نخواهند داد به وضعیت نامطلوب گذشته که طی آن بیش از 60 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخته می شد، بازگردیم.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: هم اکنون در مسیر درستی قرار گرفتیم و با کاهش هزینه هایی که انجام می دهیم امیدواریم هیچ خدشه ای به اهداف برنامه تحول سلامت وارد نیاید.
وی با مرور دستاوردهای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در خصوص کاهش پرداختی از جیب مردم گفت: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، روستاییان به طور متوسط سه درصد و ساکنان شهرها تنها 6 درصد صورتحساب هزینه های درمانی در مراکز بهداشتی درمانی را از جیب پرداخت می کنند.

**جلوگیری از هزینه های غیرضروری در حوزه بهداشت و درمان
قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص سایر اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر برنامه تحول نظام سلامت اظهار داشت: بخش دیگری از کارهایی که باید انجام دهیم، جلوگیری از هزینه های غیرضروری است.
وی در ادامه گفت: وزیر بهداشت نیز بارها تاکید کرده است که این اقدام در کوتاه مدت ممکن نیست و فرآیندی دراز مدت دارد که امید می رود با اهتمام جدی دولت و وزارت بهداشت و همراهی جامعه پزشکی به این نقطه برسیم.
حریرچی افزود: با توجه به تحریم ها، شرایط دولت را درک می کنیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب با در نظر گرفتن اولویت ها در تلاشیم در دستیابی به اهداف اصلی نظام از طریق گفتمان، روند رو به رشدی داشته باشیم.
اجتمام(1)**9185**1776

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال