انقلابی در پزشکی؛ تبدیل سلول های سرطانی روده به بافت سالم

تهران - ایرنا - مطالعات محققان کالج پزشکی ویل کورنل آمریکا نشان می دهد که فعال کردن مجدد یک ژن، رشد سلول های سرطانی روده را متوقف و سلول ها را به بافت سالم تبدیل می کند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، 80 تا 90 درصد تومورهای کولورکتال به دلیل جهش در همین ژن اتفاق می افتد؛ بنابراین معکوس کردن فعالیت این ژن، نقش بسزایی در توقف رشد تومور سرطانی دارد. ژن مرتبط با سرطان روده p53 نام دارد.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که فعال کردن مجدد این ژن از رشد تومور جلوگیری می کند و پس از شش ماه، دیگر نشانی از تومور در بدن موش های آزمایشگاهی دیده نشده است. محققان بر این باورند که این روش نیازمند توسعه و تحقیق بیشتری است و باید بر روش های قابل استفاده در انسان منطبق شود.
هر سال حدود 700 هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر سرطان روده از دست می دهند.
سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در جهان است. مقام اول را سرطان ریه با 1.5 میلیون مرگ در سال به خود اختصاص داده است و در مقام دوم سرطان کبد با 750 هزار قربانی قرار داد. سرطان معده با بیش از 700 هزار نفر رتبه سوم را به خود اختصاص داده است و پس از آن سرطان روده قرار دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال 2011 میلادی 51 هزار و 783 نفر بر اثر این بیماری جان خود را در آمریکا از دست دادند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1599

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال