تالاب پیرسلمان همدان خشک شد

همدان- ایرنا- تالاب فصلی پیرسلمان اسدآباد در استان همدان به دلیل خشکسالی، کاهش بارندگی و برداشت غیراصولی و رعایت نکردن الگوی مصرف خشک شد.

به گزارش ایرنا شهرستان اسدآباد دارای دو تالاب چم شور و پیرسلمان است که هر دوی آنها بواسطه تنش آبی که استان دچار آن شده در دهه 90 روزهای خوبی را پشت سر نگذاشتند.
تالاب سه هکتاری پیرسلمان در فاصله 20 کیلومتری از شهر اسدآباد قرار گرفته و با افت آب های زیرزمینی مدت زمان خشک شدن این تالاب فصلی نیز افزایش یافت.
این تالاب از آبهای زیرزمینی و چشمه ها تغذیه می شود و عمق آب موجود در آن در زمان بارندگی تا یک متر هم رسیده است.
بررسی وجه تسمیه این تالاب گویای این است که نام آن از مرقد مطهر امامزاده پیرسلمان که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته شده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد در این باره به ایرنا گفت: تالاب زیبای پیرسلمان از تالابهایی است که همه ساله میزبان پرندگان مهاجر است.
رامین رمضانی افزود: خشکسالی اخیر منجر به کاهش حضور پرندگان مهاجر شد تا جایی که پرندگان بومی نیز این منطقه را ترک کردند.
وی اظهار کرد: در حاشیه تالاب فصلی پیرسلمان شهرستان اسدآباد انواع گونه های گیاهی شامل لویی، جگن، خزه، عدسک آبی می روید.
وی بیان کرد: کاهش نزولات جوی باعث شد که مدت زمان خشک شدن این تالاب فصلی افزایش یابد بگونه ای که اینک آبی در این تالاب جریان ندارد.
وی علاوه بر عوامل طبیعی نظیر کاهش باران عوامل انسانی نظیر حفر چاههای غیرمجاز و بهره برداری بی رویه از منابع آبی زیرزمینی را در خشک شدن تالاب پیرسلمان موثر دانست.
رییس اداره حفاظت محیط زیست اسدآباد یادآوری کرد: به منظور احیای پیرسلمان 500 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی به این تالاب در سال گذشته اختصاص یافت.
رمضانی افزود: این اعتبار برای اجرا و احداث آب بند هزینه شد تا بتوان خروجی آب تالاب را کنترل کرده و از هدر رفت آب و اضافه برداشت جلوگیری کرد.
وی تنها راه جلوگیری از خشک شدن تالابها را رعایت الگوی مصرف، استفاده صحیح از آب برای مصارف کشاورزی، مجهز کردن مزارع به آبیاری قطره ای، مسدود کردن چاههای فاقد مجوز و جلوگیری از کشت های پرآب بر دانست.
استان همدان دارای 27 تالاب طبیعی و مصنوعی است و تالاب پیرسلمان با سه هکتار مساحت در 20 کیلومتر شهر اسدآباد واقع شده است.
تالاب پیرسلمان در 10 سال گذشته دو بار در سالهای 88 و 92 به طور کامل خشک شده است و سال گذشته دوباره این تالاب زیبا احیا شد.
استان همدان سال جاری در زمره استانهای گرفتار تنش آبی شدید قرار گرفته است.
7526/6993

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال