تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

تهران - ایرنا - محققان کالج لندن در انگلستان موفق به شناسایی پروتئینی در خون شده اند که عامل توسعه اختلال شناختی است و بسیار قبل تر از مشاهده علایم آلزایمر، می تواند بیماری را پیش بینی کند.

به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این تحقیقات که روی بیش از یکهزار پروتئین خونی در 212 داوطلب صورت گرفته است، نشان می دهد که پروتئین MAPKAPK5 در خون افرادی که به آلزایمر مبتلا می شوند، کمتر از افراد عادی است.
مطالعات قبلی نشان داده بود که این پروتئین در سرطان و آرتریت روماتویید نقش دارد و این اولین باری است که پژوهش ها نشان می دهد که MAPKAPK5 در ابتلا به آلزایمر نیز موثر است.
تحقیقات نشان می دهد که میزان این پروتئین می تواند بیماری را حداقل 10 سال زودتر پیش بینی کند.
بیماری پیش رونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی دیده می شود ولی دلیل آن همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می تواند منجر به این بیماری شود.
علاوه بر کاهش حافظه، اختلال در گفتار و عدم توان انجام امور روزانه و اختلال در ریتم شبانه روزی بدن نیز از عوارض آلزایمر محسوب می شوند.
در آمریکا در هر 67 ثانیه، یک تن به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از 5.3 میلیون تن در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند. آلزایمر ششمین عامل مرگ در آمریکا محسوب می شود.
پیش بینی می شود که تا سال 2050 میلادی، شمار مبتلایان به آلزایمر به 14 میلیون تن برسد. در حال حاضر هیچ درمانی برای جلوگیری از توسعه بیماری وجود ندارد.
نتایج این تحقیقات در Translational Psychiatry منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1776

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال