دو خبر از کتابخانه ملی؛

انتشار روزنامه گلگون در قالب کتاب

تهران ایرنا- سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، روزنامه گلگون را در قالب کتاب منتشر کرد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، این اثر از شماره نخست تا 54 این روزنامه را در بردارد.
تاریخ مطبوعات در ایران با نام میرزا صالح شیرازی گره خورده است. وی نخستین فردی بود که نخستین نشریه ادواری در ایران با عنوان کاغذ اخبار را در بهمن ماه 1215 ه.ش (1252 ه.ق) در تهران و در قالب یک صفحه منتشر کرد.
بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مطبوعات در دوره پهلوی از کثرت بیشتری برخوردار شد و تعداد آنها به رقمی در حدود 51 عنوان رسید که از این رقم 44 نشریه در همدان، 5 نشریه در ملایر و تویسرکان و نهاوند هم هر کدام یک نشریه داشتند.
یکی از این جراید، روزنامه گلگون است که به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی میرزا محمد حسن خان همدانی مشهور به فریدالدوله گلگون (1256 ـ 1316 ه. ش) منتشر می شد. فریدالدوله گلگون چندی هم در سمت ریاست بلدیه همدان بوده است.
این نشریه در بین سایر نشریات آن روزگار از حال و هوای دیگری برخوردار بوده است، از نظم و ترتیب در انتشار گرفته تا صفحه آرایی و مهم تر از آن نوشته هایی از چهره های مطرح آن عصر که با تورق گذرا به اسامی نویسندگانی چون اسدالله کیوان، رحیم نامور، علی اصغر شمیم، عارف قزوینی، عنایت الله شکیباپور و دیگر کسان برمی خوریم و بدین سبب بوده است که بین عموم مردم روزنامه ای پُرخوان به حساب می آمده است.
حتی امروزه که در حدود 81 سال از انتشار آن می گذرد مطالب خواندنی بسیاری در آن وجود دارد و به خواننده اطلاعات قابل توجهی درباره تاریخ آن دوره همدان از قبیل جمعیت شهر، خیابان کشی، حکمرانان، مدرسه آمریکایی، مریض خانه، تقی زاده در همدان، نقشه شهر، برق کشی در خیابان ها و حتی مسائل ساده و پیش پا افتاده ای چون دزدی، مرگ و میر و دیگر قضایا می دهد.
در این راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، کتابی با عنوان «روزنامه گلگون» منتشر کرده است؛ این اثر محتوای روزنامه گلگون از نخستین شماره تا شماره 54 (شانزدهم فروردین تا بیست و پنج دی سال 1307 ه. ش) را در بر دارد.
در بخش نخستین این اثر، عکسی از فریدالدوله گلگون برگرفته از مرکز اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور؛ همدان و همچنین نامه اخذ مجوز در صلاحیت جریده گلگون ارایه شده است.
این کتاب در چهار بخش تنظیم شده است؛ «پیشگفتار/مهدی به خیال»، «درباره فریدالدوله گلگون/دکتر پرویز اذکائی»، «روزنامه گلگون/فریدالدوله همدانی» و «نمایگان/نام نامه، مکان نامه ـ واژه نامه» عناوین این چهار بخش را تشکیل می دهند.
نخستین چاپ کتاب «روزنامه گلگون» به کوشش مهدی به خیال، با شمارگان 500 نسخه، در 259 صفحه و بهای 200 هزار ریال از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است.

**** راه اندازی اتاق فرهنگی ایران در کتابخانه ملی تاجیکستان
به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و هماهنگی های انجام شده با کتابخانه ملی تاجیکستان، سفارت ایران و رایزن فرهنگی کشورمان در تاجیکستان، اتاق فرهنگی ایران در کتابخانه ملی تاجیکستان تجهیز و آماده بهره برداری شد.
اتاق فرهنگی ایران دارای تجهیزات سخت افزار کامپیوتر، تجهیزات کمک آموزشی و کتب مرجع فنخا، اصفا و تعدادی از کتب نفیس حوزه اسلام شناسی و ایران شناسی است.
این بخش فرهنگی در برنامه سفر استاندار خراسان رضوی به تاجیکستان و با برنامه ریزی و نظارت نمایندگان سازمان اسناد و کتابخانه ملی، رضا شهرابی مدیرکل اطلاع رسانی و اکبر شیخ مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی خراسان رضوی به منظور استفاده محققان و پژوهشگران فارسی زبان و علاقه مندان فرهنگ و تمدن کشورمان توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران آماده شد.
زبان رسمی کشور تاجیکستان فارسی (تاجیکی) است و مجموعه منابع کتابخانه ملی تاجیکستان یکی از ارزشمندترین و غنی ترین مجموعه های فارسی دنیا را شامل می شود.
در دیدار نمایندگان کتابخانه ملی جمهوری اسلامی و رییس کتابخانه ملی تاجیکستان بر گسترش همکاری های بین کتابخانه ای و آموزش کتابداران کتابخانه تاجیکستان در زمینه فهرست نسخ خطی و مرمت اسناد و نیز تبادل منابع دیجیتال شده بین دو کتابخانه تاکید و مقرر شد در دیدار رییس کتابخانه ملی تاجیکستان از تهران تفاهم نامه همکاری امضا شود.
فراهنگ**1497**1027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال