حکم اعدام مرسی تایید شد

تهران - ایرنا - دادگاهی در مصر روز سه شنبه حکم اعدام محمد مرسی رییس جمهوری برکنار شده این کشور را به جرم توطئه برای فرار از زندان و حمله به پلیس در جریان تظاهرات سال 2011 مصر تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، این دادگاه در ابتدا مرسی و بیش از یکصد نفر از متهمان دیگر این پرونده را به مرگ محکوم کرده بود و امروز (سه شنبه) این حکم تایید شد.
حکم تایید شده در پی رایزنی این دادگاه با مفتی اعظم مصر در مورد این پرونده صادر شد.
در همین حال وکیل مرسی که از سوی دادگاه منصوب شده است، گفت که علیه حکم مرگ وی فرجام خواهی می کند.
امروز نیز همین دادگاه ، مرسی را به اتهام جاسوسی برای گروه های خارجی به 25 سال حبس محکوم کرد.
مرسی با بیان اینکه رویه قضایی علیه وی بخشی از کودتا توسط عبدالفتاح السیسی است، مشروعیت دادگاه مذکور و احکام صادر شده را زیر سوال برده است.
عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری کنونی مصر در ژوئیه 2013 در حالی که فرماندهی ارتش این کشور را برعهده داشت، مرسی را در جریان کودتا برکنار کرد .
فشار بر گروه اخوان المسلمین و حامیان مرسی از سوی سیسی، تا کنون صدها کشته برجا گذاشته است و هزاران نفر نیز در جریان آن به زندان افتاده اند.
همچنین صدها نفر از اعضا و هواداران اخوان المسلمین نیز در جریان جلسات شتابزده محاکمه که سازمان ملل آن را در تاریخ معاصر بی سابقه توصیف کرده است، به مرگ محکوم شدند.
مصر پس از روی کار آمدن السیسی، گروه اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این در حالی است که گروه مزبور اعلام کرده که به فعالیت های صلح آمیز پایبند است.
خاورم**9109**1586

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال