با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی؛

مجموعه 20 جلدی تاریخ جامع ایران رونمایی شد

تهران - ایرنا - مجموعه بیست جلدی تاریخ جامع ایران با حضور آیت الله علی اکبرهاشمی رفسنجانی ، علی جنتی و محمدرضا نعمت زاده وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در مراسم رونمایی امروز (سه شنبه) سید رضا صالحی امیری رییس کتابخانه ملی، محمد علی پورمختار رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، آیت الله موسوی بجنوردی، سیدکاظم موسوی بجنوردی رییس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر نیز حضور دارند.
سید کاظم موسوی بجنوردی پیش از رونمایی این مجموعه گفت: مجموعه 20 جلدی تاریخ جامع ایران پس از 14 سال تلاش 170 محقق و نویسنده برجسته برای نخستین بار تدوین و منتشر شده است.
موسوی بجنوردی افزود: تاریخ جامع ایران، تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ملت ایران است و تمامی رفتارها و پندارهای ایرانی در طول 3 هزار سال زندگی ایرانیان را به تصویر کشیده است.
وی با بیان اینکه این مجموعه مهمترین سند هویت ملی ایران است ، افزود: تلاش می کنیم طبق سنت مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی این مجموعه را نیز مانند موجود زنده نگهداشته و بارور کنیم، از این رو تصمیم داریم برای هر دوره چاپ، نواقص آن را کمتر کنیم.
وی تصریح کرد: فرهنگ ایرانی تهاجمی نیست بلکه سهم مهمی در باروری معارف و تمدن بشری داشته است؛ مردم ایران پیش از اسلام موحد بوده و دلیل روی آوردن آنان به اسلام نیز پذیرفتن این دین مبین در امتداد جهانبینی آنان است.
موسوی بجنوردی اضافه کرد: ذهن مردم ایران آماده پذیرفتن اخلاق و معارف اسلامی بوده و از این رو به این دین روی آوردند.
در آیین رونمایی مجموعه 20 جلدی جمعی از مسئولان کشوری و سفرا و نمایندگان سایر کشورها و اهالی تاریخ و فرهنگ اسلامی نیز حضور دارند.
کتاب تاریخ جامع ایران در 20 جلد زیر نظر سیدکاظم موسوی بجنوردی دارای چند سرویراستار است که حسن رضایی باغ بیدی و محمود جعفری دهقی سرویراستاران دوره ایران باستان و صادق سجادی سرویراستار دوره اسلامی است.
این کتاب 20 جلدی بیش از 55 عنوان اصلی و 160 عنوان فرعی و حدود 300 عنوان فرعی تر را در بر می گیرد و هرچند در خلال تحقیق و تدوین این اثر، موضوع ها و عناوین فرعی دیگری به نظر رسیده که در طرح اولیه وارد شده، اما ساختار اصلی طرح تاریخ جامع ایران، همچنان به قوت خود باقی است.
فراهنگ ** 7537 ** د . ت**1601

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال