شناسایی 22 هزار جاذبه تاریخی و فرهنگی با ارزش در اصفهان

کاشان –ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از شناسایی بیش از 22 هزار جاذبه تاریخی و فرهنگی ارزشمند در این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا، فریدون الهیاری روز دوشنبه در نشست کار گروه میراث فرهنگی اردستان اظهارداشت: یکهزار و 765 اثر تاریخی در استان ثبت ملی است.
وی افزود: استان اصفهان در زمینه ایجاد اقامتگاه های بوم گردی رتبه نخست کشور را دارد.
وی گفت: دولت برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی در روستاها بالغ بر یک میلیارد ریال تسهیلات با بهره چهار درصد پرداخت می کند.
الهیاری با تاکید بر نگاه مسوولانه در مقابل آثار تاریخی خاطرنشان کرد: پایش و حفاظت از آثار باستانی استان اصفهان بخش عظیمی از کار میراث فرهنگی استان را تشکیل می دهد.
وی گفت: ساختار میراث فرهنگی در شهرستان ها تغییر پیدا خواهد کرد و بر اساس شاخص های مورد نظر نمایندگی ها به ادارات ارتقا پیدا می کنند.
الهیاری تصریح کرد: پنج میلیارد ریال سال گذشته از محل اعتبارات ملی برای شهرستان اردستان اختصاص داده شد که از این محل عملیات مرمت قنات دو طبقه مون اردستان بزودی اجرایی خواهد شد.
فرماندار اردستان نیز در این نشست با اشاره به آثار با ارزش تاریخی در این شهرستان گفت: با توجه به وجود آثار تاریخی فراوان در شهر زواره می طلبد نمایندگی میراث فرهنگی در این شهر تاسیس شود.
بهرام خواجه سعیدی همچنین خواستار تخصیص اعتبارات بیشتر به بخش صنایع دستی در شهرستان اردستان شد.
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان نیز گفت: در شهرستان اردستان بیش از چهار هزار اثر تاریخی وجود دارد که 68 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
محمدرضا صدوقی اظهار کرد: سه بافت تاریخی ارزشمند شامل بافت تاریخی زواره، مهاباد و اطراف مسجد جامع اردستان و همچنین دو اقامتگاه بوم گردی در این شهرستان وجود دارد.
7431/6136/6021/1352

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال