تفاهم نامه زیست محیطی بین سه دستگاه اجرایی استان اصفهان مبادله شد

اصفهان-ایرنا- برای نخستین بار در کشور تفاهم نامه زیست محیطی با موضوع مشاغل سبز و کار آفرینی بین ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، آموزش فنی و حرفه ای و حفاظت محیط زیست استان اصفهان روز چهارشنبه مبادله شد.

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه در جهت اهداف کلان دولت در زمینه مسائل زیست محیطی بر مبنای تفاهم وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان فنی و حرفه ای بین ادارات کل این وزارت خانه و سازمان ها در استان اصفهان تنظیم ودر پنج ماده 27 بند ودر سه نسخه مبادله شد.
شناسایی و توسعه مشاغل سبز،سبز سازی مشاغل و حرف موجود در استان از طریق پیاده سازی الزامات زیست محیطی ، توسعه و ارتقای نهادهای مجری فناوری های محیط زیست در استان و ارائه آموزش های فنی و حرفه ای جهت توسعه مشاغل سبز از اهم مفاد این تفاهم نامه است.
حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان درآیین مبادله این تفاهم نامه اظهارکرد: با توجه به شرایط ویژه ای که استان اصفهان از منظر مسائل و مشکلات محیط زیست مواجه هستیم به دنبال این بودیم که راهکاری پیدا کنیم از این چالش ها بیرون بیایم.
وی افزود:سالها توسعه و برنامه ریزی برای رشد شهرواستان اصفهان بدون توجه به ظرفیت های محیطی و آثار و تبعات توسعه نامتوزان و ناموزن مسائل و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.
وی با اشاره به این مشکلات گفت: آلودگی هوا و آب، نبود آب ،خشکیدن تالاب ها و رودخانه ها، افت شدید آب های زیر زمینی ، آلوده شدن خاک ها، آلوده شدن آب ها و منابع آب زیر زمینی و سطحی همه این مسائل و مشکلاتی است که مردم با آن مواجه هستند.
وی اضافه کرد: این مشکلات به این دلیل است که ما نقشه راه وبرنامه مناسب برای توسعه شهر و استان نداشتیم.
ظهرابی گفت: چون برنامه برای توسعه استان و شهرمان نداشتیم سرمایه گذارها و صاحبان قدرت و ثروت برای سمت و سوی توسعه استان تصمیم گیری کردند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به مشکلات هوا و میزان غبار شهر اصفهان گفت: میزان غبار شهر اصفهان به یکی از تهدیدهای جدی سلامت مردم تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه باید برای حل این مشکلات و موضوعات راهی پیدا کرد و چاره ای اندیشیده شود افزود: در این راستا اگر چه دیر، اما تدوین سند برنامه آمایش سرزمین برای توسعه انجام شد و برنامه آمایش استان مصوب شد.
وی گفت: در برنامه آمایش استان محور و رویکرد توسعه استان از صنعت و کشاورزی به سمت توسعه مشاغلی که آلودگی کمتری دارند همانند طبیعت گردی ، گردشگری و اقتصاد دانش بینان و اقتصاد متکی به فن آوری چرخش پیدا کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: در این چرخش یکی از اتفاقاتی بزرگی که باید شکل بگیرد این است که نیروی کافی و شغل های مناسب که کمترین فشار را به محیط زیست بیاورند و کمترین پیامد و آلودگی را داشته باشند همزمان با رونق اقتصادی ایجاد شود.
ظهرابی با اشاره به تفاهم نامه سه جانبه گفت: امید است بتوانیم با مجموعه تعاون ،کار و رفاه اجتماعی تعاونی های شکل دهیم که فعالیت شان پاک و فاقد الودگی باشد و کارها و مشاغلی را تعریف کنیم که آلودگی و تخریب کمی داشته باشد.
وی تصریح کرد: با کمک آموزش فنی و حرفه ای استان نیز و نیروهایی پرورش دهیم که در راستای این ماموریت ها حرکت کنند و استان را به ریل اصلی توسعه برگرداند.
غلامعلی قادری مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیزگفت: اگر در بخش های مرتبط با حوزه سلامت و حوزه ای که به شکلی همه احاد مردم که با آن مرتبط هستند خوب کار شود آرامش ،سلامت ،نشاط روحی و روانی مردم را در برخواهد داشت.
وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در سلامت آحاد مردم نقش بسیار کلیدی و سرنوشت ساز دارد تصریح کرد: یکی از مهمترین و اساسی ترین رسالت هایی که همه دولت ها با آن مواجه هستند برنامه ریزی های کلان اقتصادی است.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی های کلان اقتصادی که رشد و توسعه را در برنداشته باشند برنامه خوبی نخواهد بود.
مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان تصریح کرد: از آن طرف معتقدیم توسعه پایدار زمانی اتفاق خواهد افتاد که تمام ابعاد توسعه در زمینه های فرهنگی،اجتماعی ،اقتصادی و زیست محیطی در آن توسعه جایگاه خاص خودر ا پیدا کند.
وی گفت: این اگر این اتفاق رخ ندهد آن توسعه، توسعه پایدار موفق نخواهد بود.
ابوطالب جلالی مدیرکل آموزش و فنی و حرفه ای استان اصفهان توجه آموزش های فنی و حرفه ای در مباحث زیست محیطی را مهم عنوان کرد و گفت: در مطالعات در 70 کشور خیلی از مشاغل به مباحث زیست محیطی توجه شده است و اعتقاد بر این است حیات در گرو مسائل زیست محیطی است.
وی با بیان اینکه باید رشته هایی که باعث آلودگی و معضلات زیست محیطی می شوند را کاهش دهیم، گفت: درآموزش فنی و حرفه ای به دنبال مشاغل سبزهستیم.
وی برارائه آموزش های فنی و حرفه ای برای توسعه مشاغل سبز تاکید کرد و افزود: درصنایع با مشکلاتی مواجه هستیم که با تغییر استانداردهای شغلی و آموزشی به سبز کردن مشاغل کمک می شود.
وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان مرکز آموزش های راهبردی و نوین راه اندازی شد گفت: با این اقدام به سمت انرژی های تجدید پذیرورود پیدا می کنیم و مقدمات این کار فراهم شده است.
گ/8114/ 6022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال