سود نمی کنیم، پس حق فنی می گیریم!

تهران- ایرنا- روزنامه همشهری در صفحه جامعه، دلایل مدافعان دریافت حق فنی داروخانه ها را سود کم، بدخطی و اشتباهات پزشکان در نوشتن نسخه و نیاز مردم به مشاوره دانست.

در این گزارش که در شماره روز سه شنبه نوزدهم خرداد 1394 خورشیدی انتشار یافت، می خوانیم: چند وقت قبل این مبلغ با اعلام وزارت بهداشت به 2هزار تومان افزایش یافت. این موضوع البته استناد قانونی دارد اما اعتراضات به پرداخت این پول همچنان باقی است. در ادامه پیگیری این موضوع دیدگاه تعدادی از اعضای انجمن داروسازان را مرور کرده ایم.
*روایت عجیب رییس انجمن
رئیس انجمن داروسازان ایران در پاسخ به سؤال همشهری مبنی بر اینکه آیا به نظر شما گرفتن این تعرفه منصفانه است، می گوید: «برای ما خیلی عجیب است که در این وانفسایی که هزاران مشکل در کشور داریم، چرا روزنامه همشهری هر چند وقت یک بار این موضوع را دنبال می کند اما چرا سراغ مشکلی مانند سختی کارها در پلیس +10 یا گرانی بنزین و میوه نمی رود؟» دکتر رهبر مژدهی به این توضیح خبرنگار همشهری که هر مسئله ای باید به جای خود و در جای خود پیگیری شود و اکنون مردم در تماس با روزنامه می پرسند چرا باید تعرفه خدمات دارویی را پرداخت کنند درحالی که گاهی هیچ مشاوره ای دریافت نمی کنند، چنین واکنش نشان می دهد: «قبل از اینکه ما به سؤال شما پاسخ بدهیم، شما باید به سؤال های ما جواب بدهید. من هزاران سؤال بدون جواب دارم. الان 30سال است داروخانه من در طرح قرار گرفته و فروش بسیار کمی دارم. شما بگویید رئیس انجمن خودش هزار جور مشکلات با سازمان های مختلف مانندسازمان های دولتی و دارایی دارد. باید بین مشکلات تعادل بر قرار شود و به خواسته های من پاسخ بدهند. موضوع حق تعرفه خدمات دارویی حق علم و دانش داروسازان است و راجع به آن صحبت نمی کنم.» دکتر مژدهی حاضر نشد این گفت وگو را ادامه بدهد.
*یک دفاع دیگر
رییس انجمن داروسازان استان تهران اما با ارسال جوابیه ای برای همشهری و در واکنش به گزارش های قبلی با تأکید بر اینکه تعرفه خدمات دارویی 2هزار تومان است، آن را با توجه به مسوولیت سنگینی که قانونگذار برعهده داروساز گذاشته بسیار ناچیز ارزیابی کرده و توضیح داده است: «تعرفه خدمات دارویی صرفا برای مشاوره به بیماران اخذ نمی شود. کنترل نسخه پزشک و اطمینان از صحت داروهای تحویلی، مشاوره با پزشک برای تداخلات دارویی درصورت لزوم، نظارت بر بسته بندی داروها، توضیح دستور مصرف و نکات حین مصرف داروها، پاسخ به سؤالات بیماران و ارائه کلیه مشاوره های لازم در مورد داروهای بدون نسخه بخشی از وظایفی است که برعهده مسئول فنی داروخانه است.»
دکترجلیل سعیدلو همچنین با اشاره به مسوولیت داروساز در برابر مراجعه کنندگان و اینکه در مواردی برخی دکترهای داروساز محکوم به پرداخت دیه شده اند، این مبالغ کم را در برابر مبالغ دیه و سایر جرایم نقدی پیش بینی شده برای دکتر داروساز و مسئول فنی نابرابر می داند.به این ترتیب می توان استنباط کرد که به زعم رئیس انجمن داروسازان استان تهران قرار است با دریافت تعرفه خدمات دارویی، مبالغ احتمالی برای دیه و جریمه های مالی این افراد که ظاهرا تعدادش هم بسیار کم است جبران شود. وی همچنین یادآوری می کند دکتر داروساز در معرض سؤالات متعددی است و تمام این مشاوره ها رایگان است و برای این همه مشاوره هیچ وجهی دریافت نمی شود. معنای این حرف نیز این است که کسانی که داروی شان را از داروخانه می گیرند، باید با پرداخت تعرفه خدمات دارویی، هزینه پاسخگویی پزشک داروساز را به سؤالات همه مردم بدهند.
*سود کم داریم
دکتر سعید واقفی، عضو دیگر انجمن داروسازان اما نسبت به 2هم صنف دیگر خود پاسخ های قابل قبول تری ارائه می کند. او هم البته مدافع محکم است و تأیید می کند تعرفه خدمات دارویی همان حق فنی است. این عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان در واکنش به اینکه عده ای تعرفه خدمات دارویی را غیرمنصفانه می دانند، می گوید: «گرفتن نسخه و خواندن نسخه هایی که بد خط هستند کار بی هزینه ای نیست.شما کاغذ با 5خط انگلیسی را برای ترجمه به دارالترجمه بدهید و ببینید چقدر هزینه می گیرند؟ داروساز باید نسخه را بخواند و ترجمه کند و دارو را بدهد.برای همه این عوامل باید عددی دریافت کنند.»
واقفی با اشاره به اشتباهات فراوانی که در نسخ رخ داده که اگر داروخانه دارها توجه نمی کردند، بیمار حتما مرده بود، می نویسد: بسیار اتفاق می افتد که نسخه بزرگسال را برای بچه 7ساله، یا نسخه بچه را برای بزرگسال نوشته اند. اما داروساز این نکات را متوجه می شود و می پرسد که این دارو برای زن است یا مرد؟ بزرگسال است یا خردسال؟ الان حوزه دارویی تخصصی شده و دوستان پزشک ما اطلاعات کافی درباره همه دارو ها ندارند اما چنین تخصصی در اختیار داروسازان هست.الان به طور تقریبی بین 2تا 5درصد نسخه های پزشکان ایراد داشته و نیاز به اصلاح دارد.»
دکتر واقفی در پاسخ به اینکه پس چرا در خیلی از کشورها چنین پولی از مردم دریافت نمی شود، می گوید: «در داروخانه های آنها سود داروخانه بالاست و 35درصد سود دارند. من قبول دارم که ممکن است حق تعرفه دارویی زیاده خواهی باشد اما تعادل اقتصادی داروخانه را باید درنظر گرفت. اگر نظام دارویی و درمانی سود داروخانه ها را تضمین کند، دیگر نباید حتی یک ریال حق فنی گرفت. بلکه معتقدم باید حتی همه خدمات درمانی و دارویی را هم رایگان اعلام کنند. »
این عضو انجمن داروسازان در پاسخ به این پرسش که آیا باید مردم ضرر داروسازان را جبران کنند یا دولت و نهاد های مسئول مشکل را حل کنند، می گوید: «دریافت حق فنی مایه ننگ داروسازی کشور است به شرط اینکه سود دارو در داروخانه اصلاح شود، البته اول باید این مشکل را حل کنند بعد حق فنی حذف شود. چون هزار وعده خوبان یکی وفا نکند.» به این ترتیب و به روایت این عضو انجمن داروسازان تا وقتی که این مشکل حل نشود این پول باید همچنان از جیب مردم پرداخت شود؛ 2هزار تومان برای هر نسخه... .
*منبع: روزنامه همشهری
**گروه اطلاع رسانی**2059**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال