قرقیزستان و تاجیکستان در تلاش برای رفع اختلافات مرزی

تهران - ایرنا - قرقیزستان می گوید طرحی را آماده کرده است که در صورت موافقت تاجیکستان 10 کیلومتر دیگر از منطقه مرزی مورد اختلاف این دو کشور آسیای میانه، مشخص و علامت گذاری خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از رسانه های قرقیزستان، این 10 کیلومتر در منطقه «آق چیچیک» در مرز ناحیه لیلک استان «بادکند» قرقیزستان با ناحیه «کان بادام» استان سغد تاجیکستان واقع شده است.
«قربانبای اسکندرف»، نماینده ویژه حکومت قرقیزستان در مسئله تعیین و علامت گذاری مرز های این کشور به رسانه های محلی گفت: در مورد این 10 کیلومتر، در نشست اخیر کمسیون بین دولتی بررسی مسائل مرزی توافق به دست آمده بود که اکنون به شکل سند از جانب بیشکک به این کمسیون ارائه می شود.
وی گفت در این محدوده اختلاف نظر تنها بر سر یک کیلومتر و بر سر یک چشمه بود که با جلب نظر مقامات محلی بر سر این چشمه هم به توافق رسیدیم.
قربانبای اسکندرف گفت تاکنون از 908 کیلومتر مرز تاجیکستان و قرقیزستان 567 کیلومتر مشخص و از این میزان نیز 519 کیلومتر در سطح کمسیون بین دولتی تصویب،تعیین و علامت گذاری شده است.
وی گفت: در ماههای اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای در مورد رفع اختلافات مرزی دو کشور دیده می شود و هر دو طرف عزم زیادی برای این موضوع از خود نشان می دهند.
بحث تعیین و علامت گذاری مرز بین تاجیکستان و قرقیزستان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ادامه دارد.
نماینده ویژه قرقیزستان می گوید که تاجیکستان در مذاکرات مرزی به اسناد دوران تقسیمات مرزی آسیای مرکزی در سال های 1927-1924تکیه می کند، ولی قزقیزستان اسناد سال های 1959-1958 و سال 1989 را قبول دارد.
وی گفت: متاسفانه کمیسیون مرزی در آغاز روند تعیین و علامت گذاری مرزی دو کشور سند مشخصی را انتخاب نکرد و بر همین اساس مشکل اختلافات مرزی همچنان باقی مانده است و به همین خاطر دو طرف خسارات زیادی در این مورد متحمل شده اند و نزاع های متعددی بین ساکنان نواحی مرزی رخ داده است.
تاجیکستان و قرقیزستان در مقایسه با دیگر کشورهای آسیای مرکزی به دلیل نداشتن ذخیره های بزرگ نفت و گاز و کمبود دسترسی به نیروی برق در بیشتر بحث های داغ منطقه از جمله در مسائل آب و برق دیدگاه مشترک دارند.اما روابط این دو کشور را مسائل مرزی خدشه دار کرده است.
بحث مربوط به مسائل مرزی بین دوشنبه و بیشکک به ویژه در یک سال و نیم گذشته اوج گرفته و باعث چندین ماجرا از جمله درگیری های مسلحانه بین ساکنان دو طرف در مناطق لیلک و بادکند قرقیزستان با نواحی اسفره و باباجان غفورف تاجیکستان شده است.
قرقیزستان در ابتدای سال 2014 در پی یک نزاع ، مرز هایش با تاجیکستان را برای سه ماه بست و سفیرش را از دوشنبه فرا خواند.
تنها در سال 2014 در مرز قرقیزستان با تاجیکستان 30 در گیری رخ داد و در این تنش های مرزی در سال گذشته در مجموع سه شهروند تاجیکستان از جمله یک افسر نیرو های مرزبانی کشته و از هر دو طرف حدود 20 نفر زخمی شدند.
مذاکرات هیئت های دو طرف در سطح معاونان وزیر توانست آتش تنش ها را تا حدی فرو نشاند و یک آرامی نسبی را در مرز تاجیکستان و قرقیزستان برقرار کند .
با وجود این آرامش نسبی اما در پی ماجرا های مرزی سال 2014 حجم تجارت بین تاجیکستان و قرقیزستان به شدت کاهش یافت و این روند امسال هم ادامه دارد. بنا به آمار رسمی در دو ماه اول سال جاری میلادی تاجیکستان و قرقیزستان چهار میلیون و 191 هزار دلار تبادل کالا داشته اند. از این میزان حدود چهار میلیون دلار را صادرات کالاهای قرقیزستان به تاجیکستان تشکیل می دهد و تاجیکستان در این مدت (ماه های ژانویه و فوریه) به این کشور همسایه به میزان 376 هزار دلار کالا فروخته است.
به عقیده کار شناسان این میزان تبادل کالا جوابگوی ظرفیت های دو کشور همسایه نیست که بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک دارند.
سابقه درگیری میان ساکنان نواحی دو سوی مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان بر سر استفاده از راه ها و آب رودخانه ها در این منطقه همواره وجود داشته است.
سال 1991 اتحاد جماهیر شوروی ازهم پاشید و امپراطوری روسیه به عنوان قدرت مرکزی و کنترل کننده به کناری رفت اما اکنون این جمهوری ها با کوهی از مشکلات بجا مانده از شوروی سابق از جمله اختلافات مرزی دست و پنجه نرم می کنند.
این سرزمین شامل تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان به خاطر مشکلات مرزی، روابطشان همواره دستخوش تغییراتی شده است و این موضوع بهانه ای برای دخالت مغرضانه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در آسیای مرکزی شده است.
اختلافات و مرزبندی های داخلی و محلی این جمهوری ها در دوران اتحاد جماهیر شوروری ، اکنون بعد از گذشت 22 سال از استقلاشان همچنان لاینحل مانده است.
آساق**1663**1446

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال