ونک در محاصره شن

بندرعباس -ایرنا- وقتی نامی از ونک می آید همه یاد میدان ونک تهران می افتند که در راستای خیابان ولی عصر و شمال شهر قرار گرفته و کسی تا به حال به یاد ونک جاسک نیافتاده که در شن های روان و ریز گردها غوطه ور است.

آنهایی که هر روز میدان ونک تهران را می بینند بد نیست یک روزی سفری به روستای ونک جاسک داشته باشند تا مشابه اسمی آن دراین منطقه محروم را نیز ببیند و اینهمه از دود و ترافیک نگویند بلکه از شن های روان بگویند که مانند تلی از کوه در عرض یک شبانه روز دور خانه ها می پیچد و مردم را به محاصره در می آورد.
روستای ونک در شرق جاسک واقع شده و در طول سال شن های روان زندگی مردم این روستا را مختل کرده بطوری که شب تا صبح بخشی از روستا در زیر شن می رود و فردای آن روز مردم بایستی خود را از زیر تلی از شن بیرون بیاورند.
مردم این روستا بخشی از اوقات خود را صرف جمع آوری شن های روان و دور کردن آنها از خانه های خود می کنند و تاکنون طرحهای بیان زدایی نتوانسته مردم این روستا و روستاهای همجوار و بخشی از سیریک را از این مشکل رها کند.
بسیاری از مردم بواسطه گرمای سوزان و شن های روان و همچنین بی آبی مهاجرت کرده اند.
درگذشته روستای ونک خانوار بیشتری داشته اما در حال حاضر 70 خانوار با 400 نفر جمعیت زندگی می کنند که عمده خواسته آنان مالچ پاشی و تثبیت شن های روان برای ادامه پیشرفت این شن ها به درون منازل مسکونی است.
شن های رون بدلیل خالی بودن فضا و کفه بودن سطح ساحل و نداشتن مانع برای حرکت آن باعث مشکلات زیادی برای مردم بویژه کودکان و افراد مسن شده و به بیماریهای ریوی و تنفسی مواجه شده اند.
درحال حاضر طرحهای بیابان زدایی از قبیل مالچ پاشی که ارزان ترین راه هم بوده بدلیل گرانی مالچ و خرید از وزارت نفت باز هم به سرانجام نرسیده و روز به روز وضعیت مردم این منطقه بدتر می شود.
از طرحهای دیگر اجرای درخت کاری و بیابان زدایی بوده که باز هم بواسطه کمبود آب و بالا بردن سرعت شن های روان به سرانجام نرسیده و همچنان در انتظار حمایت های دولت می باشد.
درحال حاضر بیش از 20روستای استان هرمزگان در جاسک و سیریک بویژه روستاهای ساحلی با خطر شن های روان مواجه هستند که نیازمند توجه جدی برای ادامه حیات در این مناطق می باشند.
رییس شورای اسلامی بخش لیردف از توابع جاسک دراین باره می گوید: شن های روان یکی از عمده مشکلات مردم روستای ونک بوده که همواره از مسوولان می خواهند فکر اساسی به این موضوع کنند.
ابراهیم شریفی افزود: این شن ها بصورت ریزگرد و بطور مداوم شب تا صبح طومار خانه و کاشانه مردم را در هم می پیچد بطوری که یک دفعه تمام روستا به تلی از خاک تبدیل شده و پیدا نمی شود.
وی ادامه داد: مردم با مشکلات زیادی در زمینه زندگی نظیر آب و نوسان برق و جاده و نداشتن مجوز صید و صیادی مواجه هستند که مسوولان باید برای این مرزداران فکر اساسی کنند.
بنا به اظهار وی ، روستای ونک جاسک به دو قسمت تقسیم شده که در بخش اول مردمی فقیر دارد که هنوز دانش آموزان آن مدرسه ندارد و در بخش دیگر آن مدرسه در حال ساخت است.
روستای ونک در 30 کیلومتری بخش لیردف جاسک و سواحل مکران واقع شده و فاصله آن تا بندرعباس مرکز استان 450 کیلومتر است .ک/4
/1352/ 6048
از خلیل تنیده رییس مرکز هرمزگان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال