گزارش 'سی ان ان' از بازار 'طلای سرخ' و مشکلات تجار ایران

تهران-ایرنا- پایگاه اطلاع رسانی 'سی ان ان' در گزارشی به مشکلات تجار زعفران ایران پرداخت و نوشت، ایران با سابقه ای سه هزار ساله مرکز اصلی کشت و زرع زعفران است و تجار ایرانی به رغم این مشکلات تلاش می کنند حضور خود را در بازار جهانی زعفران حفظ کنند.

به نوشته 'کرئون مانکس/Kieron Monks' زعفران به عنوان گران ترین و پراستفاده ترین افزودنی غذایی بعد از ادویه به نام طلای سرخ مشهور است.
بر اساس این گزارش ارزش نقدی مرغوب ترین نوع زعفران حتی از طلا نیز بیشتر است. قیمت زعفران به دلیل روش های دشوار کشت و زرع همواره بالاست؛ در این روش 200 هزار پرچم گل زعفران باید از 70 هزار گل جدا شود تا یک پوند (453 گرم) زعفران به دست آید.
ایران بدون شک مرکز اصلی کشت و زرع زعفران است و این سنت سه هزار سال در ایران ریشه دارد. این کشور 90 درصد 250 تن زعفران تولیدی در سراسر جهان را به بازار عرضه می کند که از شرایط زیست محیطی ویژه ایران ناشی می شود و زعفرانی خوش بو با طعم فراوان را تولید می کند که اصلی ترین ماده غذاهای سنتی، داروها و لوازم آرایش خانگی است.
اما دادوستد تجار داخلی ایران در سال های اخیر دشوارتر شده است، تحریم های بین المللی علیه ایران دسترسی به بازارهای پرسود اروپا، آمریکا و کانادا را دشوار کرده است. شرکت ها و بانک های ایرانی از بازار مالی جهان خارج شده اند.
مهرداد روحانی، مدیر شرکت زعفران روحانی در خراسان که 70 درصد زعفران ایران را تولید می کند، گفت: ما باید از طریق دلالان خصوصی اقدام و مستقیم با مشتری ها وارد تجارت شویم و اعتماد کنیم که پول زعفران فروخته شده را پرداخت می کنند، اما گاهی سر ما کلاه می گذارند.
دیگر شرکت های ایرانی حتی به سوی اقتصاد تهاتری برای دورزدن تحریم ها روی آورده اند، شرکای هندی و چینی معمولا به شکل مواد غذایی و مصرفی پول زعفران خریداری شده را می دهند.
روحانی گفت که به رغم مشکلات توانسته است با صدور 50 کیلوگرم در ماه و با بازاریابی در کشورهای جدید مانند کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه، صادرات شرکت خود را حفظ کند. بر اساس آمار شورای ملی زعفران ایران، مجموع صادرات زعفران ایران در سال 2014 بیش از 36 درصد افزایش و قیمت آن در هر کیلو نیز به نزدیک دو هزار دلار رسیده است.
علی شیخ نماینده شرکت 'ایران حساس' در لندن می گوید: وقتی راهی بسته می شود تجار ایرانی راه های دیگری می یابند. هیچ یک از صادرات سنتی ما از جمله پسته و زعفران روی دست تجار نمی ماند، تقاضا از عرضه بیشتر است.
با آنکه 'ایران حساس' هفت میلیون دلار از درآمد حاصل از فروش زعفران به انگلیس را از دست داده، اما توانسته است میزان فروش 48 میلیون دلاری پیش از اعمال تحریم ها را در سال 2014 حفظ کند.
تجار می توانند با کمک میانجی ها در کشورهایی مانند امارات متحده عربی با خریداران غربی ارتباط برقرار کنند؛ با آنکه رقابت به این دلیل تشدید شده است.
شیخ می افزاید: افغانستان محصول زعفران را از ایران وارد کرده، برچسب زده و آن را می فروشد. زعفران ایران به اسپانیا هم می رود و بعد از آمیخته شدن با زعفران آن کشور، به فروش می رسد، بر اساس برآوردها تنها یک درصد از زعفران اسپانیا در خود آن کشور تولید می شود، اما به رغم این تحولات تولیدکنندگان ایرانی معتقدند که کیفیت منحصر به فرد زعفران ایران موقعیت خود را حفظ می کند.
دولت ایران طرح هایی را برای ترغیب افزایش کشت و زرع زعفران در مناطق بیشتر به منظور افزایش تولید تدوین و اعلام کرده است.
در صورت لغو تحریم ها مشکل جدید، افزایش شدید قیمت زعفران به دلیل افزایش تقاضا خواهد بود. شرکت های غربی برای سرمایه گذاری در بازار پرسود جدید سرمایه گذاری کرده و زعفران فرصت خوبی به دست می دهد. تجار ایرانی در این صورت پاداش مقاومت خود را برابر تحریم ها می گیرند.
اروپام**9157**1517

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال